В надрукованих підручниках з української мови для 7 класу, авторства Анастасії Онатій та Тараса Ткачука, знайшли мапу України без Криму. Підручники надрукувало видавництво «Літера ЛТД» у 2024 році накладом 41 620 примірників.
На відсутність півострову звернула увагу літературна критикиня, книжкова оглядачка Тетяна Гонченко на своєму ТГ-каналі «Нерозбувний книгочитун».
Після розголосу в електронній бібліотеці ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» електронний підручник оновили, повернувши Крим: lib.imzo.gov.ua
Авторка підручника Анастасія Онатій цю помилку пояснює недоглядом та для друкованих підручників пропонує наступне:
...виявляється, що на стоках тепер викладають «зручні» карти України з двома «шарами» зображень — з Кримом і без. Ми на 100% визнаємо цю помилку і пропонуємо виправити її разом з учнями та ученицями. Підтримайте нас, будь ласка.
Ми пропонуємо запустити флешмоб «Домалюй Крим».
Колеги-освітяни, виділіть 10-15 хвилин на уроці, щоб обговорити цю помилку з учнівством і домалювати піктограму в підручнику на сторінці 3. Підтримайте нас — буде гарний привід поговорити про Крим, його українськість. А також, авжеж, про інформаційні пастки і важливість визнавати власні помилки. — написала Онатій.
До пояснень також долучились і дизайнери підручника. [Пояснення дизайнера].
Карта не суцільна: вона складається з 2-х контурів. Контур півострова Крим розмістився при копіюванні та перенесенні на шар нижче білого кола. А інший контур – розташований на шарі, який вище білого кола. Дизайнер зосередив свою увагу на контурах, щоб не було зайвих. І на жаль, не помітив, що об’єкта немає на верхньому шарі.
Пояснення дизайнерів підручника
Розслідування
З наведеної картинки з контуром та без контуру від дизайнера підручника ми бачимо, що жоден інший елемент дизайну не зник. Дизайнери Всеосвіти вирішили перевірити, чи дійсно так легко було сховати за білим фоном Крим.
Раніше Анастасія Онатій написала, цитуємо: «...виявляється, що на стоках тепер викладають «зручні» карти України з двома «шарами» зображень — з Кримом і без». Ми почали наше розслідування з пошуку цієї ілюстрації без мапи Криму. Виявилося, що жоден сервіс не продає цю ілюстрацію зі змінами, макет скрізь однаковий і має мапу Криму.
Надаємо перелік стоків з цією ілюстрацією. Дизайн ілюстрації належить ірландському графічному художнику Рану Зеешану.
Макет на всіх сайтах має однаковий вигляд
alamy.com
print4you.com.ua
depositphotos.com
stock.adobe.com
shutterstock.com
Дизайнери Всеосвіти раніше придбали ілюстрацію від shutterstock.com та спробували перевірити, чи дійсно мапа України з Кримом знаходяться на окремих шарах.
Мапа України складається з двох груп. Між материком та півостровом є відстань. Проте ці дві групи об'єднані в одну, а це означає, що при копіюванні мапа України буде копіюватися повністю.
Мапа України знаходиться на одному шарі. Загалом у цьому макеті їх три. Приховуючи шар з мапою ховається вся мапа, а не її частини.
Якщо переводити макет у контур, то контур ніколи не буде прихований — ви завжди бачитимете всі елементи у вигляді контурів і зможете перевірити невідповідності.
У пояснені дизайнерів підручника йдуться, що мапа Криму загубилася під шаром кола. Проте і це пояснення не достатньо логічне, адже ми знаємо, що всі елементи дизайну погруповані, і щоб загубився Крим, потрібно було навмисно розгрупувати два елементи однієї мапи. Дизайнер ніде не згадував, що була потреба розгрупувати ці елементи.
Реакція МОН
На сайті МОН опублікували пояснення зі слів Анастасії Онатій:
Видавництво й авторський колектив визнали помилку та пояснили її появу недоглядом під час підготовки підручника до друку. Зображення на фотостоці мало два шари — мапу України та Криму окремо. Через помилку під час верстки в підручник потрапив тільки один шар зображення — мапа України без півострова.
На сайті МОН так само запропонували провести флешмоб «Домалюй Крим».
Користувачі соціальних мереж звертають увагу, що на початку підручника є напис «Видано за рахунок державних коштів». Багатьох обурює факт, що за гроші платники податків відповідальних так і не буде покарано.
Коментар зі сторінки Анастасії Онатій
Згодом міністр освіти Оксен Лісовий написав допис у якому звинуватив Інституту модернізації змісту освіти у якості шкільних підручників та додав, що ці питання порушувалися не вперше, а тому у майбутньому експертизу підручників забезпечуватиме Український інституту розвитку освіти (УІРО).
Під дописом Лісового одразу зібралося багато обурливих коментарів з закликом нести відповідальність за подібні помилки та нагадуванням, що таке не припустимо у країні де за території гинуть люди.
Різні погляди на ситуацію
Народна депутатка Юлія Гришина написала допис, де за словами МОН у друкованому підручнику помилка з’явилася за ініціативи видавництва на етапі друку.
Гришина інформує, що за законом, у такому випадку видавництво зобовʼязане усунути помилки власним коштом — на що й погодилося видавництво ТОВ «Літера ЛТД». Воно зобов’язалося передрукувати за власний кошт вищезазначену сторінку підручника та надіслати до закладів загальної середньої освіти для відповідного заклеювання.
В коментарях до допису Гришиної користувачі обурюються, що переклеювання сторінок може лягти на плечі вчителям замість того, щоб передрукувати весь наклад.
Народна депутатка Sofiya Fedyna вважає, що «Крим наш» є московським гаслом, а ініціатива «домалюй» може сформувати у школярів неправильні патерни, ніби Криму там ніколи і не було, українці його домальовують.
Проєкт Нота Єнота також написали про цей інтендант, вони звинуватили росію в поширені зображення без Криму. Проте очевидно, що це зображення на Shutterstock продавалося з мапою Криму, як і на інших подібних ресурсах. Ситуація з цим підручником не пов'язане з темою мапаганди.
Співчуття авторам
Попри бурхливу критику, було багато розуміння до авторів підручників. Зазвичай автори не займаються дизайном, вони можуть брати активну участь в формуванні готового підручника, проте кінцевий результат може потрапити їм в руки вже після друку. Це означає, що автори стають заручниками роботи інших спеціалістів, а саме дизайнерів чи видавців.
Наприклад, відомий мовознавець Олександр Авраменко висловив співчуття колегам.
Всеосвіта не виняток у питаннях друкарських помилок. Ми допускали одруківки у найнеочікуваніших місцях порталу. Це були помилки у друкованих щоденниках, журналах, в електронних розділах. Всеосвіта визнає, що помилки є частиною нашого розвитку, становлення, зростання. За багаторічний досвід роботи ми також переконалися, що брати на себе відповідальність, бути чесними з авдиторією та не перекладати відповідальність на інших — це найбільш правильне рішення.
Редакція Всеосвіти також висловлює своє співчуття авторам підручників, які опинялися у подібних ситуаціях.
Так, Крим — це Україна! І щоб звільнити Крим від окупації, ллється свята кров українців.
Реакція видавництва
Видавництво «Літера ЛТД» визнали свою помилку в ситуації з мапою України. Вони повідомили про відкликання підручників та видання виправленого накладу своїм коштом. Також видавництво повідомило про звільнення головного дизайнера та догану причетним.
Згодом видавництво «Літера ЛТД» перепросило перед авторським колективом підручника — Анастасією Онатій і Тарасом Ткачуком.
Головна редакторка:
Литвиненко Леся Анатоліївна