Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Учнівська ініціатива в дії: розвиток творчого потенціалу особистості
»
Взяти участь Всі події
12 березня 2024 о 19:30
7 0
1

У месенджері Telegram виявили низку спільнот, де цькують дітей

В українському сегменті Telegram з'явилися канали, в яких жорстоко цькують дітей. Вони містять у своїй назві російське слово «сущность». Фактчекери ініціативи «По той бік новин» встановили, що такі спільноти створюють у великих містах, також вони трапляються і в невеликих населених пунктах. Детальніше про «небезпечний тренд» підлітків розповідаємо в матеріалі.

Фактчекери ініціативи «По той бік новин» знайшли та проаналізували десятки телеграм-каналів, які містять у своїй назві згадку слова «сущность». Вони виявили, що багато із них пов’язані в одну мережу й адмініструються одними й тими ж людьми, проте є й автономні. Більшість їхніх підписників — підлітки з України. Фактично, це чергові майданчики для їхнього онлайн-спілкування. У них адміністратори каналів викладають світлину тієї чи іншої особи начебто для того, щоб підписники публічно писали, що вони думають про неї.

Насправді все це перетворилося на публічне цькування. Деякі дописи шокують дорослих: «плюньте на неї/нього», «обходьте десятою дорогою», «посилайте на…», «бийте ногами» — це найневинніші заклики, про які ми можемо розповісти. Більшість публікацій в цих «сущностях» схожі на помсту друзям та знайомим. Або ж це може бути колективне цькування однокласника чи однокласниці. Якщо хтось хоче образити або підставити когось, йому достатньо надіслати через спеціальний бот фото того/тієї, хто не до вподоби і розповісти якусь гидоту про нього/неї. Все, далі вже коментарі зроблять свою справу, — звертають увагу фактчекери.

При цьому, за інформацією дослідників, для цього часто використовують світлини, викладені підлітками у відкритий доступ у соцмережах. Добирають фото, які представляють «жертву» у найневигіднішому вигляді. Ні дописувачі, ні адміністратори таких каналів не відчувають жодної відповідальности, оскільки всі дописи анонімні.

На деяких телеграм-каналах жертвам пропонують дізнатися, хто їх замовив та/або видалити допис. Але це вже не безплатно, ціна питання від 200 до 400 гривень. Ніби й небагато, але для дитини може бути відчутно. Що стосується адмінів, то вони заробляють не на сумі, а на кількості наданих послуг, а також на рекламі (вейпів, підліткового одягу, інших телеграм-каналів тощо), — розповіли фактчекери.

Також дослідники зазначили, що наразі не знайшли прямих доказів того, що виявлена схема є виразом російської інформаційно-психологічної операції, і що за ними стоять російські куратори. Проте впадає у вічі «глибока зануреність в російський культурний, соціальний та інформаційний простір» підлітків, які користуються цими каналами та їх тотальну російськомовність.

Важко не помітити певну циклічність: у 2022 році «Синій кит» повернувся до України (перші згадки датуються 2017 роком), у лютому 2023-го — «ЧВК Редан», у лютому 2024 року — «Сущность». Це може вказувати як на природну зміну трендів і субкультур серед підлітків, так і не штучне підігрівання уваги до цього явища, — зазначили дослідники у своєму дописі в Facebook.

У проєкті «По той бік новин» розповіли, що вони вже звернулися за коментарями до Кіберполіції, проте офіційної відповіді ще не отримали. Нещодавно Всеосвіта розповідала — Telegram несе реальну загрозу для українців. Ознайомитися з п'ятьма причинами, чому наше суспільство не може відмовитися від цього застосунку та як цим користується росія, можна за цим покликанням.

Титульне фото: світлина зі сторінки проєкту «По той бік новин» у Facebook.