Блог :
Громовий Віктор
15 березня 11:04
2 0

Вчителькуватість як головна ознака професійної деформації вчителя

«Найгірший вид рабства — це той, якого вже ніхто не помічає...»

Стефан Киселевський (Кисіль)

0901ew9v-63c0-456x715.png

Сьогодні, в неділю о 6 годині 53 хвилини отримав в особисті повідомлення ось таку реакцію на свій пост у ФБ(«За останні 10 років школи стали харчувально-розважальними закладами з догляду за вередливими дітьми. А освіта кудись зникла?!»), який змусив мене згадати про феномен вчителькуватості.

  • Так, це я придумав неологізм «вчителькуватість». Зізнаюсь у цьому попри загрозу лінчування розлюченими колегами.

Почну з дефініцій.

  • Вчителювання – це професійна дія людини, яка навчає.

  • Вчителькуватість, – це характеристика певного явища чи риса тієї чи іншої людини.

На мій погляд, вчителькуватість є жахливою професійною хворобою вчителів.

Вчителькуваті – це ті, для кого професія учитель не є помираючою, а вже давно померла. Та нікуди дітись, треба «перти плуга»…

  • Мій багаторічний досвід «включеного спостереження» дає підстави для припущення, що вже після першого року роботи у 30% вчителів з'являються перші симптоми вчителькуватості. Серйозні ознаки цієї професійної хвороби є у половини вчителів з 10-річним стажем роботи.

Вчителькуватість притаманна не лише тим, хто має диплом педагогічного ВНЗ і працює в школі. Цей діагноз може бути поставлений будь-кому. Наприклад, я пишу у ФБ про проблеми у сфері навчального книговидання, а мені у відповідь вчителькувата профспілкова дама з партійною зачіскою пише чергові повчання, бо саме вона і тільки вона найкраще знає, що мені робити і як жити далі…

0901ew9y-a284-749x500.jpg

Характерні ознаки носіїв «вчителькуватості»:

  • • Вони мають на все єдино правильну відповідь, грішать менторством і фальшивим пафосом.

    Мій сьогоднішній вчителькуватий «будильник» закликав мене о 6 годині 53 хвилини: поверніться лицем до дітей!

  • • Відчувають гнітюче безсилля щось реально змінити на краще(дається взнаки навчена безпорадність), тому воліють витрачати свою енергію не на творчу діяльність, а імітацію діяльності (фотозвітики, відосіки…) та на пошук, викриття тих, хто намагається руйнувати удавану шкільну ідилію.

  • • Хоча публічно вони активно підтримують будь-що з ініціатив «зверху», вони мають звичку тихо нарікати на дітей-батьків-владу-долю, створюючи загальний депресивний емоційний фон у школі.

  • • Вони є рабами Матриці(ревно пильнують за дотриманням звичаїв і традицій системи), тому їх так дратують порушники спокою.

  • • Вони отримують культурний шок від того, як «огульні критикани» можуть називати речі своїми іменами (відверто іронізувати над начальниками тощо), їм катастрофічно бракує почуття гумору та самоіронії.

  • • Їм притаманне патологічне «жабодавство», яке призводить до домінування принципу «взаємнопоїдання», взаємного знищення. Вони часто не скільки сіють "розумне, добре, вічне", стільки зневіру і зловтіху, підставляють підніжку тоді, коли варто було б підставляти плече...

Серед вчителькуватих часто трапляються освітянські енергетичні вампіри, а то і відверто токсичні люди із синдромом «істини в останній інстанції». Вчителькуваті перестають сумніватися, шукати нову інформацію та сприймати аргументи колег, які суперечать їхнім усталеним поглядам.

  • Але головним маркером вчителькуватості є все ж таки дидактизм (схильність до хронічного повчання).

0901ews7-6a1b-940x692.png

0901ew9x-3f2d-842x522.png