Останнє в квітні заняття розмовного клубу «Говоримо українською» відбулося в форматі екскурсії. Учасники клубу разом із модераторкою Ольгою Максименко відвідали виставку «Алла Горська. Боривітер», яка проходить у Національному культурному центрі «Український дім». «Боривітер» — це назва мозаїчного панно, що його Алла Горська спільно з іншими художниками-монументалістами створила для святкової зали ресторану «Україна» в Маріуполі (тодішній Жданов). Панно було виготовлене 1967 року, разом з іншою роботою — «Дерево життя». І обидві композиції було зруйновано під час ворожих обстрілів міста у 2022 році. Ще вісім мозаїк («Космос», «Вогонь», «Земля», «Сонце», «Надра», «Вода», «Вітер» і «Життя») лишилися в Донецьку. Їхня доля наразі невідома. Можливо, єдина збережена робота з цього жанру — панно біля входу в ресторан «Вітряк» у Києві.
Виставка «Алла Горська. Боривітер» зібрала близько 100 творів мисткині — живописних, графічних, а також ескізи монументальних робіт та архівні матеріали, що проливають світло на життєвий шлях, творчий доробок та правозахисну діяльність А. Горської, її тісну й щиру дружбу з «шістдесятниками»: Іваном та Надією Світличними, Опанасом Заливахою, Євгеном Сверстюком, Михайлиною Коцюбинською, Василем Симоненком.
Окреме місце відведено відеосвітловій інсталяції за мотивами вітража «Шевченко. Мати». Вітраж, створений до 150-річчя від дня народження Тараса Шевченка та розміщений у вестибюлі головного корпусу університету, було знищено з ідеологічних причин. А на його авторів, серед яких була А. Горська, невдовзі чекали арешти, виключення зі Спілки художників, переслідування з боку КДБ та інші утиски. Проте митці своїми принципами не поступалися.
Боротьба з радянською репресивною машиною вартувала Аллі Горській життя. Однак, убивши художницю, система винесла вирок самій собі. А в пам’яті нащадків Алла Горська завжди залишатиметься символом свободи, незламності та нескореності.
Учасники розмовного клубу щиро вдячні екскурсоводу Вікторії Бойко за цікаву й натхненну розповідь!
Користувач:
Максименко Ольга Олександрівна