16 квітня 2024 о 19:39
5 0
1 1

Токсичні люди. Хто вони та як з ними спілкуватися?

Наш світ не є ідеальним. Саме тому ми всі зустрічаємо і таких людей, яких називають токсичними або "токсиками".

Токсична людина — це та, яка отруює життя іншим. Вона навмисно псує всім настрій, намагається знизити самооцінку і провокує на негативні емоції. Після спілкування з такою людиною ми відчуваємо себе спустошеними та знесиленими.

Чому в учительському блозі вирішила написати про токсиків? Токсичність не залежить від професії. Ми не можемо сказати, що саме в освіті тих токсиків найбільше. Але їх тут багато. Коли я не здогадувалася про існування токсичних людей, то сильно страждала після спілкування з ними, хоча й не могла собі пояснити, чому так відбувається.

От у вас було таке, що ви поспілкувалися з людиною, а почуваєте себе вичавленим, як лимон? Або на роботі на якісь ваші заперечення на вас починають кричати? Або вас постійно певні люди критикують? І більше того, ви себе почуваєте винними після цього. Було таке? Упевнена, що так. Це невеликі приклади нашої взаємодії з токсиками.

Слід усвідомлювати, що повністю ізолюватися від токсиків нереально, але убезпечити свою психіку від їнього негативного впливу цілком можливо. Давайте спочатку розберемося з тим, як визначити, що перед вами токсична людина.


Ось деякі загальні ознаки, на які варто звертати увагу:

1. Нарцисизм. Токсичні люди часто демонструють нарцисичні риси, які проявляються у високій самовпевненості, потребі в захваті, увазі та бажанні показувати свою перевагу над іншими. Нарциси - це не ті, хто милується собою перед дзеркалом (хоча і це також). Це небезпечні люди. Вони зухвалі, дуже егоїстичні, люблять публічно принижувати інших, бо тільки вони тут найкращі та найрозумніші.

2. Маніпулятивність.Токсики можуть використовувати маніпуляцію та вплив, щоб отримати те, що вони хочуть. Вони не звертають увагу на потреби або почуття інших людей. Є те, що потрібно їм. Усе інше не важливе.

3. Критика.Токсичні люди часто критикують інших, демонструють негативне ставлення до них, намагаючись таким чином підірвати їхню впевненість у собі та у своїх силах. Слабкими, приниженими та "зламаними" людьми легше керувати. Я б тут не фокусувалася саме на бажанні влади. Токсики просто насолоджуються цим, що вони когось ламають. Ніби напиваються цим станом приниженості іншого. Це у свою чергу додає токсикам впевненості в собі.

4. Уникнення відповідальності. Вони можуть уникати відповідальності за свої дії, перекладаючи провину на інших або використовуючи вигадані виправдання.

5. Емоційна реакція на критику.Токсичні люди майже завжди реагують агресивно на будь-яку критику або обговорення їхньої поведінки. Коли ви чуєте від когось, що він/вона не сприймає критику у свій бік, то швидше за все перед вами токсична людина.

6. Залежність від драми. Токсики можуть активно створювати або підтримувати драматичні ситуації та конфлікти, що веде до напруги в стосунках. Такі люди не можуть бути в спокійних стосунках. Їм просто буде нудно. Вони обовʼязково влаштують собі драму.

7. Вічні порівняння. Токсичні люди часто порівнюють людей із собою або з іншими, зазвичай з метою виявлення переваги.

8. Відсутність емпатії. У токсиків майже відсутня емпатія. Вони не вміють співчувати та співпереживати. Токсичним людям байдуже на ваші проблеми та почуття. Якщо вони і проявляють якесь співчуття, то це просто хороша акторська гра. Такі люди з дитинства жорстокі. Але така поведінка відлякала б усіх близьких, друзів та знайомих. Саме тому ще з раннього дитинства токсики спостерігають за емпатичними реакціями інших людей, чудово "зчитують" їх та запамʼятовують. Зрозумійте, вони не відчувають те, що ви, вони просто грають. Ніколи, от просто НІКОЛИ не ставте себе на місце цих людей або навпаки. Токсики ніколи не відчуватимуть тих самих емоцій, що й емпатичні люди.

Зауважте, що це лише загальні ознаки. Необов'язково кожна токсична людина виявлятиме всі ці ознаки одночасно.


Ви вже виявили ці ознаки в багатьох людей зі свого оточення? То що з цим робити?

НЕ РЕАГУЙТЕ на токсичних людей! Це може бути важливим кроком для збереження вашого емоційного благополуччя та здоров'я.

А ось ще кілька стратегій, які можуть допомогти вам:

1. Зберігайте спокій. Намагайтеся залишатися спокійними та об'єктивними, навіть якщо токсична людина спробує вас провокувати та викликати вашу емоційну реакцію.

2. Не піддавайтеся на їхні маніпуляції. Токсичні люди можуть використовувати маніпуляцію, щоб отримати те, що вони хочуть. Не реагуйте на це, залишайтеся стійкими, відмовляйтеся від виконання їхніх вимог, якщо це з певних причин вам не підходить або не подобається.

3. Не дозволяйте втягувати вас у конфлікти. Уникайте конфліктних ситуацій з токсичною людиною. Ігноруйте їхні спроби посварити вас.

4. Встановіть кордони.Визначте чіткі межі і дотримуйтеся їх. Якщо токсична людина переступає ваші кордони, негайно вкажіть їй про це та захистіть свої інтереси.

5. Фокусуйтеся на позитивних взаємодіях. Звертайте увагу на позитивні взаємодії з іншими людьми, які наповнюють ваше життя. Це допоможе зменшити вплив токсичної людини на ваш емоційний стан.

6. Розвивайте свою емоційну стійкість. Працюйте над розвитком своєї емоційної стійкості, щоб ви могли ефективно керувати своїми емоціями у складних ситуаціях та не піддавалися на різні провокації.

7.Орієнтуйтеся лише на власні відчуття. Не зважайте, що говорять інші, як вам радять діяти, довіряйте лише власним відчуттям. Ваша самооцінка повинна залежати лише від внутрішніх установок.

8.Позбавляйтеся відчуття провини. Перестаньте звинувачувати себе за провали інших, адже саме цього добиваються токсичні люди. Вважаєте, що вас гризе сумління? Але це не так. Відчуття провини пов’язано лише з людиною, чиї інтереси ви не задовольнили, і вона навʼязала вам це.

9.Припиняйте токсичні стосунки. Ви не зобов’язані спілкуватися з людьми, які псують вам настрій і роблять життя нестерпним. Тому просто припиняйте спілкуватися з такими людьми. Змініть місце роботи, якщо там вам доводиться терпіти токсичне керівництво. Нема нічого ціннішого за здоровʼя, не лише фізичне, а й ментальне. Токсичні стосунки знищать вас. Не бійтеся починати все спочатку.


Насамкінець пригадалися фрази:

Учитель - це більше, ніж робота.

Учитель - це не професія.

Учитель - це покликання.

Хто це сказава? Подумайте, кому вигідні ці фрази? Ви колись замислювалися над цим?

Звичайно, терпіти приниження та складні умови праці за таку заробітну плату неможливо. Тому учитель - це не робота. Тут не заробиш, не змінивши ставлення до вчителювання та свої підходи. Це один аспект. З іншого боку, це ідеальні фрази для виховання закомплексованих та "жертовних" учителів, які виконуватимуть усі вказівки, будуть позбавлені будь-якого критичного мислення, не будуть відстоювати свої права, не захищатимуть свою гідність, а натомість плазуватимуть перед керівництвом.

Я переконана, що працювати в школі може лише людина, яка ЛЮБИТЬ ДІТЕЙ, але це не означає, що робити все вона має безкоштовно, без нарікань, без висловлення власної думки, терплячи приниження токсичних керівників та батьків 24/7. Учитель - це перш за все робота.

У школі у вас учні, а діти - удома. Памʼятайте про це!

Читайте також: