Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Літо без стресу: психоемоційна підтримка дітей з ООП у період канікул
»
Взяти участь Всі події
Опубліковано 20 червня 2020 о 00:26
7 0

Звуки [л],[л’]. Позначення їх буквою Лл («ел»).

Тема . Звуки[л],[л’]. Позначення їх буквою Лл («ел»).

Мета: вчити учнів правильно вимовляти звуки, позначити їх літерами Л,л («ел»);закріплювати вміння розрізняти функціональне значення звука і букви, виробляти навички звуко - буквеного аналізу слів; розвивати фонематичний слух, естетичні смаки;збагачувати словниковий запас;виховувати любов і бережливе ставлення до природи.

Обладнання: предметні малюнки та звуко-складові моделі до них; фішки; малюнки до загадок; зошити;плакати.

ХІД УРОКУ

І.Організаційний момент

Всі сідайте тихо, діти,

Домовляймось не шуміти,

На уроці не дрімати,

А старанно працювати.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні до нас на урок завітав гість. Хто він? Дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадку.

Птах великий і красивий,

Чорний або сніжно – білий.

Гострий дзьоб,тоненькі ноги,

Вернувсь з далекої дороги.( Лелека)

Хвилинка цікавих новин

Лелеки – ці дивні красені – давно подружилися з людиною. Вони влаштовують свої великі гнізда з паличок і гілок просто на даху сільських хат. В гнізді лелеки буває троє – п’ятеро лелеченят. Батьки піклуються про своїх пташенят, приносять їм їжу – жаб, комах,мишей,ящірок. Лелеки – безголосі птахи.” Розмовляють” вони один з одним, клацаючи дзьобами. Більше 2 – х місяців летять вони в Африку. А зворотний шлях долають у два рази швидше. У народі вважають, що лелеки приносять щастя.

ІІІ. Повторення вивченого матеріалу

- А зараз повторимо, що ми вивчали на минулих уроках. - Подивіться на дошку. Тут зображені букви, тільки вони наполовину заховалися. Спробуйте впізнати і назвати їх.(сховані наполовину букви А,О,У,И,І,М,Н) - Назвіть букви, що позначають голосні звуки. Проспівайте їх. Яка з цих букв вказує, що попередній приголосний м’який? - Назвіть букви на позначення приголосних звуків. Слідкуйте за правильною алфавітною назвою. Скільки звуків позначає кожна з них.

2.Читання складів

На, мо, но, мі, ну,ма, ні, ми, ун, он, ам, ум.

2. Відгадування загадок, поєднання відгадок зі звуко-складовими моделями

Найрідніша, наймиліша, Всіх вона нас пестить, тішить, Завжди скрізь буває з нами. Відгадайте, хто це?.. (Мама)

Стоїть півень на току в червоному ковпаку. (Мак)

І червона, й соковита, Та гірка вона все літо. Припече мороз – вона Стала добра й смачна. (Калина)

Запах, колір – все відмінне, Посміхнешся неодмінно. Як серединку кусати, Скривить так, що й не впізнати. (Лимон)

- о -

- о - о

- о - о -

- о - о -о

-Молодці, гарно справилися із завданням.

-А зараз переходимо до вивчення нового матеріалу

ІV. Вивчення нового матеріалу

Сьогодні до нас завітав Лелека, адже йому цікаво знати, як учні першого класу вміють читати . А ще Лелека приніс новий звук і нову літеру. Послухайте вірш!

1. Виділення звуків [л], [л'] з вірша.

Ходять лелеки по лузі,

Ходять лелеки у тузі:

Завтра у вирій далекий

Будуть летіти лелеки.

- Який звук найчастіше зустрічається в словах? ([л])

- Назвіть слова, в яких він зустрічається (лелеки, лузі, далекий, летіти)

-Пригадайте, а як ми повинні допомагати нашим пірнатим друзям, які не летять у вирій

- Послухайте, діти,ще один вірш.

Літо, літо золоте

Випиває роси

Та з пшениченьки плете

Україні коси.

- Який перший звук ви чуєте у слові літо ? ([л’])

- Отже, ми почули звуки [л], [л']

2. Повідомлення теми і завдань уроку

- Ви здогадались, що сьогодні на уроці будемо вивчати звуки [л], [л’].

Сьогодні на уроці ми:

- познайомимося з новою буквою та дізнаємося, які звуки вона позначає;

- навчимося читати склади із новою буквою;

- будемо розвивати наше мовлення, збагачувати словниковий запас.

3. Артикуляція звуків [л], [л’].

А тепер ще раз пригадаємо слова, які зустрічалися у віршах. Давайте вимовимо слова Лелека та Літо. Як ми вимовляємо перші звуки? Промовили - [л][л’]. Як ми їх вимовляємо? До яких звуків ми їх віднесемо – голосних чи приголосних? (приголосних). Так, ці зкуки приголосні і ми будемо їх позначати : звук [л] – «-», звук [л’] – «=» Під час вимови звука [л] кінчик язика піднімається і впирається у верхні передні зуби. Струмінь повітря проходить через рот по боках язика, між язиком і щокою. Голосові зв`язки напружені та утворюють голос. Тому звук[л] приголосний дзвінкий. Він має м`яку пару – звук [л’],а глухої пари він не має. Отже,місце звука [л] серед приголосних.

Діти самостійно добирають слова з даними звуками.

4. Розглядання предметних малюнків і визначення позиції звуків у словах

Називаємо, що або хто намальований на малюнку і визначаємо де стоїть звук – на початку слова, посередині чи в кінці.

Липа, ластівка, лелека, голуб, літак, літо,лілія, льон.

5. Заучування скоромовки напам’ять

Лис зустрів у лісі лиса.

Лис із лисом обнялися.

Побудова звукових моделей слів

Слова ЛИС та ЛІС, діти по одному записують звукову модель слова на дошці.

6. Аналітико-синтетичні вправи зі звуками [л][л’]

• Утворення складів із звуком

[л][а] – ла

[л’][і] – лі

[л][о] – ло

[л][у] – лу

• Аналіз складів

ла - [л][а]

лі - [л’][і]

ло - [л][о]

лу - [л][у]

Заучування чистомовки

Ла-ла-ла – квіточка мала,

Ло-ло-ло –їдемо в село,

Лу-лу-лу-лілію поллю,

Ли-ли-ли – квіти полили.

6. Фізкультхвилинка

7. Ознайомлення з буквами л Л, знаходження схожості з оточуючими предметами.

- Розгляд та аналіз букви. Визначення її місця в касі. На що схожа буква Л?

- З чого складається буква л?

- Подивіться уважно де вона стоїть.

1.Написання друкованих букв Лл у зошитах

-Правила сидіння, тримання ручки під час письма;

-відкриваємо зошити на ст..

-показ написання на дошці вчителем;

-написання в повітрі;

-написання у зошиті.

2. Фізхвилинка для очей

3. Гра «Утвори склад»

Діти складають склади, які зображені на плакаті,читають хором, «ланцюжком».

V. Робота за підручником с.67( автор Г.А. Іваниця)

1. Гра – дослідження

- Назвіть предмети, які прикрасили букву Л. Чітко вимовте слова та визначте місце звуків [л][л’]

- Побудова звукової моделі до слова лимон.

-Лимон, давайте слово поділемо на склади. Який перший склад? (ли) Другий? (мон)

-Скільки складів у слові?(2) Прочитайте їх.

2. Читання слів із буквою Л(звернути увагу на наголос).

- За якою ознакою можна об’ єднати підкреслені слова? 3. Гра «Упіймай звук»

Коли ви чуєте в вірші звук[л],[л’] – хлопайте у долоні.

Дві гарнесенькі сестрички

У ліску знайшли лисички,

Їх додому принесли.

Та й смачні ж були гриби!

- Про кого розповідається у вірші?( Про сестричок)

- Що вони знайшли у лісі?(Лисички)

-А про які лисички говориться? Лисички (гриби)

Послухайте ще один вірш:

Он під лісом, на горбочку,

Дві руді стоять лисички.

Там в зеленому лісочку

Мають хатку невеличку…

- Про кого розповідається у вірші?(Про лисички)

-А про які лисички говориться? Лисички (звірі)

4.Дидактична гра «Знайди помилку»

Сильний лев, але улітку

Він не зміг зламати квітку,

Пригріло сонечко як слід –

І на Дніпрі розтанув дід.

VI. Підсумок уроку.

1.Бесіда.

Запитання від Лелеки. Метод «Мікрофон»

- З якими звуками ми познайомились?

- Які це звуки?

- Якою літерою позначаються звуки?

- Назвіть слова, у яких є звуки [л] або [л'].

- Сьогодні на уроці ви гарно відповідали, були активними .

Працювали всі старанно І почули у кінці, Що у нашім першім класі Діти - просто молодці!