Опубліковано 27 березня 2024 о 10:29
3 0

Значення води в природі та житті людини»

Комунальний заклад «Вінницька спеціальна школа для дітей з порушенням інтелектуального розвитку»

урок з інтегрованого курсу

«Я досліджую світ»

в 4 класі

« Значення води в природі та житті людини»

06015hg4-39e5-569x500.png

Підготувала

вчитель початкових класів

Романюк Інна Вікторівна

2023/2024 н.р.

Тема. Значення води в природі та житті людини

Мета: розширити знання дітей про важливе значення води на Землі , сформувати уявлення про властивості води-рідини, про 3 стани води, про кругообіг води у природі, вчити раціональному використанню води та бережливому ставленню до неї. Розвивати навички дослідницької діяльності, логічне мислення, спостережливість, пізнавальний інтерес, уважність, толерантність, терпіння, комунікативність, вміння робити висновки; презентувати результати свої діяльності, розвивати всі ключові компетентності учня НУШ .Виховувати бажання досліджувати природу.

Обладнання: ноутбук, плакати ,«Кругообіг води у природі», «Кожна краплина має значення». «Поради щодо раціонального використання води», набори LEGO,глобус, презентація, мультфільм «Подорож краплини води», посуд на досліди, цукор, сіль ,сода ,олія, пісок, розчинник, таблетка аспірину, контейнер для дослідів, закладки для підручників,іграшка Краплинка, пам’ятки щодо економного використання води.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

Ранкова зустріч

1. Емоційне налаштування

Вітання «Ранкове коло»

Добрий ранок, добрий день!

Нашу зустріч розпочнем.

Станьмо ,діти, в дружнє коло

Як багато нас довкола!

Дружно всіли, дружно встали,

Покрутились, пострибали.

Ти-мій друг і я твій друг-

Скільки усмішок навкруг.

-Доброго ранку, всіх вас вітаєм,

-Доброго ранку ми друзям бажаєм.

-Доброго ранку тобі і мені-

Щирі слова нехай линуть рясні.

2 Вправа «Побажання»

Передайте по колу іграшку - Капітошку, яка сьогодні завітала до нас на урок, висловлюючи побажання один одному на сьогоднішній день.

3 Вправа «Мій настрій»

Діти, підійдіть до стенду «Мій настрій» та оберіть свій настрій.

ІІ Щоденні новини

Вправа «Синоптик»

-Діти, а яке сьогодні число, день тижня?

Зараз пора року-зима, лютий-останній місяць зими,число-6 .Сьогодні –середа, третій день тижня. На вулиці тепло ,сонячно.

-Дякую вам ,діти ,за інформацію. На цьому наша ранкова зустріч закінчується , нехай ваші обличчя завжди сяють посмішкою, а в роботі все вдається! І нехай же знають всі - в нашім класі, учні просто молодці!

ІІІ Оголошення теми уроку

1 Дорогі діти, сьогоднішній урок присвячений найціннішій ,найнеобхіднішій рідині на землі. Якій, ви дізнаєтесь відгадавши загадку.

Бува хмаринкою вона, пушинкою буває,

бува рідка, крихка, тверда-

Тож дружно підкажіть –(вода).

-Так ,це вода. А що ви уявляєте собі ,коли чуєте слово вода?(сніг, річка, пара, туман, море, дощ ,хвилі).

2 Вірш «А вода це справжнє диво»

А вода – це справжнє диво!

Як прожити без води?

З нею ми завжди щасливі,

З нею в нас нема біди.

Є вода – ростуть рослини,

Ліс, сади, рясні поля.

Це чудово для людини,

І радіє вся земля.

Вода є справжнісіньким скарбом. Її називають колискою життя на Землі, бо саме у воді зародилися перші живі організми. А ще з нею можуть відбуватися різноманітні чарівні перетворення. І сьогодні ми в цьому переконаємося.

3. Асоціативний кущ «Яка вода»

Вішаємо краплинки на дошку

-Які асоціації викликає у вас слово “вода”?

-Де ви сьогодні вранці зустрічалися з водою?

-Для чого люди використовують воду?

-Де в природі зустрічається вода?

-Яке вода має значення?

-Чому життя не може існувати без води?

4. Робота з глобусом/мапою Землі.

Розгляньте уважно глобус/мапу півкуль

06015hga-b6e7-889x584.png

-Який колір на ньому переважає? Чому?

Зробіть висновок, яку частину нашої планети (більшу чи меншу) займає вода? 71 % займає вода.

06015hhe-dcc7-248x441.jpg

Так, саме так.

Вода — найдивовижніша рідина у природі. Без води неможливе існування життя на Землі. У природі вода міститься в океанах, морях, озерах, річках, болотах. Є штучні водойми для зберігання води — ставки, водосховища, канали. Вода також є і в глибинах Землі, і на вершинах гір, і в повітрі.

-Як ви вже знаєте, сьогодні до нас завітала Капітошка-краплина води, вона принесла нам лист звернення. Ось послухайте.

06015hge-7109-449x272.png

Любі друзі!

Я зрозуміла, що ви кмітливі та завзяті, розумні і допитливі і саме ви зможете мені допомогти, відшукати мою родину. Я ще маленька так як і ви , та багато чого хочу дізнатися і тут ми схожі. Я дуже хочу знати, які в мене є властивості, але зрозуміти це мені допоможуть відгадки до загадок.

5 Вчитель:

- То що, розгадаємо загадки для нашого гостя? (Так).

Практична робота. Визначення властивостей води.

1)Я безбарвна і прозора ,але всім вам я відома. Хто я ?(вода безбарвна і прозора).

Дослід 1 Якого кольору вода?

У склянку води опускаємо пластмасові палички (олівці)різних кольорів. І бачимо ,що колір води прозорий ,а палички кольорові. Тоді додаємо до води трішки барвника.І бачимо ,що вода стає того кольору, який додали у склянку .Висновок: вода не має кольору, вона прозора.

2)Хоч я запаху не маю ,та мене всі споживають, з насолодою всі п’ють.

(Вода не має запаху)

Дослід 2 Який запах води?

Понюхаємо квіти, парфуми ,апельсин та воду .Відчуваємо аромат квітів ,парфумів. Смачно пахне апельсин. А вода не пахне. Висновок: вода не має запаху.

06015hib-778f-215x382.jpg06015hic-c4d2-218x388.jpg

3)Без рук, без ніг, а цілий світ пройде. (Вода текуча)

Дослід 3. Чи тече вода?

Виливаємо воду зі склянки на тарілку, вона розтікається в різні сторони. Її можна перелити з однієї посуди в іншу. Висновок: вода текуча рідина.

4) Ти налий мене у чашку – форму чашки я прийму, помісти мене в відерце – я в відерці дно заллю, а якщо мене розіллєш по підлозі утечу. ( Вода не має форми).

Дослід 4. Яка форма у води?

Наливаємо воду у посудини різної форми.(миска, пляшка ,склянка).Вода приймає форму посудини. Висновок: вода не має форми.

Вчитель. Ви правильно відгадали всі загадки, молодці ,а ще дізналися про властивості води .А тепер послухайте вірш.

Вода буває в трьох станах:

Рідкий : дощі, роса, тумани.

Твердий: це сніг , лід , іній, крига

Газоподібний : пар невидимий.

06015hgk-a728-703x327.png

Дослід 5. Дзеркальний ефект

За порожню склянку ставимо папірець з стрілкою вправо, тоді вливаємо у склянку воду і бачимо, що стрілка показує вліво. Висновок: вода має дзеркальний ефект.

Вода – це універсальний розчинник. Вона розчиняє тверді речовини

Вода поглинає рідини і гази. Все розчиняє швидко й відразу.06015hi3-d295-293x521.jpg06015hi8-6eea-286x508.jpg

Дослід 6. Вода-розчинник

Беремо три склянки ,наливаємо води та рочиняємо у 1склянці-цукор(1 ст.л.),у другій-сіль, у третій-соду. Перемішуємо, все розчинилося у воді. Висновок. Вода-розчинник.

06015hgt-bbe8-350x197.jpg

Однак є речовини ,що не розчиняються у воді.

Дослід 7

Беремо 2 склянки, наповнюємо водою. В одну додаємо –олію, в другу-пісок. Перемішуємо. Бачимо, що вони не розчинилися у воді. Висновок. Олія і пісок не розчинні у воді.

- Молодці, ви тепер точно знаєте ,що вода може бути в трьох станах: льодом, парою, та водою ,яку ми п’ємо. А зараз трішки відпочинемо.

06015hgx-2ea1-331x588.jpg06015hgz-0b1e-306x545.jpg

6. Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти, треба нам вже відпочити
(станьте біля парти, потягніться)
Ось до річки всі йдемо
(крокуйте на місці).
Роздяглися, пливемо
(колові рухи руками вперед).
Раз, два — усі пірнають
(поприсідайте).
Три, чотири — виринають (встаньте).
П’ять і шість — усі щосили вже до берега доплили.
(імітація плавальних рухів.)
Сім і вісім — потягнулись (потягніться).
Обсушились, одягнулись (імітація рухів)
І додому повернулись (крокуйте на місці).

06015hh6-a4c0-259x460.jpg

Вчитель. Ну що ж ,ви відпочили , дізналися про властивості води ,а тепер

допоможемо краплинці відшукати родину ?

-Щоб знайти родину краплини, пропоную вам переглянути мультфільм

« Подорож краплини води»( Джерело: https://www.youtube.com/watch?v=i3WyXdCzGrU).

Діти ,а чи ви знаєте ви ,що таке кругообіг води?

Кругообіг води-це перехід води із одного стану в інший. Ось погляньте на дошку кругообігу води .А зараз ми пограємо в гру « Кому і навіщо потрібна вода?»

Я називатиму предмети. Якщо для них потрібна вода, ви плещете в долоні, якщо ні-мовчите.(дереву,тарілці,людині,каменю,квітці,рибам,чашці,паперу,корові,піску,їжаку).

Висновок. Отже ,вода потрібна всім живим істотам-щоб жити. Тому з водою необхідно дружити, берегти її.(Вивішую одночасно на дошку плакат :кому потрібна вода? (Вивішуємо краплинки на дошку)

Вчитель. Цікаво-цікаво, чому ж вода така безцінна?

Вода-це обов’язковий компонент живих клітин і складає від 50% до 97%.Наша кров з 80% складається з води. Вода регулює температуру тіла, зволожує повітря під час дихання, забезпечує транспортування кисню і поживних речовин до кожної клітини нашого тіла, захищає всі життєво важливі органи нашого тіла, допомагає перетворити їжу на енергію, виводить все погане з організму. Невипадково людина може прожити без їжі більше місяця, а без води- не більше семи днів. Але нажаль запаси води вичерпні. Як ми можемо берегти воду вдома? Адже відомо ,що :

  • Миття рук не закриваючи кран-6-8 літрів води;

  • Чищення зубів не закриваючи кран - 6-8 літрів води;

  • Душ - 15-20 літрів води за одну хвилину;

  • Прання - 80-100 літрів за один раз;

  • Прийняття ванни - 150 літрів води.

Вчитель. Давайте разом складемо правила економного використання води.

1.Приймати душ замість ванни.

2.Користуватися склянкою при чищенні зубів.

3. Мити посуд в раковині, закривши отвір пробкою.

4.Прати білизну при повному завантаженні машини.

5.Поставити лічильники води.

Вчитель .Молодці, тепер я впевнена ,що ви розумієте наскільки важлива вода для життя і будете берегти воду вдома.

9. –А зараз ми пограємо в інтерактивну гру «Правда чи неправда» (цеглинки LEGO)

Вчитель. А зараз ми перевіримо ваші знання про воду. Я буду читати твердження, а ви будете за допомогою цеглинок LEGO сигналізувати. Якщо ви погоджуєтесь - піднесіть цеглинку зеленого кольору, якщо вважаєте твердження хибним - червоного кольору:

1. Вода має колір.

2. Якщо кран протікає води зовсім мало витікає.

3. Наповнювання ванни по вінця економить воду.

4. Вода в природі існує в трьох станах.

5. Запаси води на Землі вичерпні.

7. Якщо замість ванни приймати душ, то економиться близько 120 літрів води.

8. Всі живі істоти на Землі вживають воду.

9. Зуби потрібно чистити під проточною водою.

Вчитель: Діти, ви молодці, ви все вірно зрозуміли. А зараз пропоную виконати ще один дослід.

Дослід 8 « Вулкан з води».

В склянку наливаємо олію, потім доливаємо 1 склянку зафарбованої води і тоді вкидаємо 1 таблетку аспірину. І бачимо, як суміш всередині бурлить.

10. Підсумок .Рефлексія.

Перегляд ролика про користь води.

Діти, ви сьогодні гарно попрацювали. Кожен з вас отримує подарунок від Капітошки : закладки до підручників та пам’ятки збереження води.

Щоб життя на Землі зберегти

Будьмо обережні.

Будемо всі воду берегти

І океани безмежні.