Програмовий зміст:
Вчити дітей запам’ятовувати текст вірша за методикою мнемотехніки.
Розширити словниковий запас словами:яр, стежка,хилитала.
Розвивати зорову та слухову, кінестетичну пам'ять, образне мислення, виразну мову.
Розвиток фізіологічного дихання, відпрацювання направлення повітряного струму.
Розвиток дрібної моторики.
Формувати інтерес до рослинного світу
Матеріал:Лист, наочні картинки, паперові листочки,листівки до вірша Ліни Костенко”Вербові сережки”.
Хід заняття:
І.Організаційний момент:
1.Привітання.
2.Запрошення зайняти свої місця.
ІІ.Основна частина:
1.Логопед. тримаючи в руках лист,
говорить, що прийшов на садок лист і зараз ми прочитаємо, що там написано.
-Там загадки, давайте відгадаємо і дізнаємось про що ми сьогодні поговоримо.
Зимою спить,
а влітку шумить.
Навесні прокинеться,
з сонечком обніметься.
Та зелені шати
нумо приміряти.
Ще повітря очищає,
вдень від спеки захищає
ще й від вітру в час негоди,
є частинкою природи. (Дерево)
Серед літа, мов пір’їнки,
Стиха падають сніжинки.
Під віконечком у Олі
Цвітом вкрилися … (Тополі)
Наче сонечко на вітах,
зацвіли пахучі квіти.
Втішилась сім’я бджолина, —
буде з медом вся родина. (Липа)
Білосніжні китиці
серед листя світяться.
Їх духмяний запах, друзі,
розливавсь по всій окрузі. (Акація)
Дерево росте крислате,
листям різьбленим багате.
Примостились під листочки
в тюбетеєчках синочки. (Дуб)
Що за диво?
На гіллі їжачки ростуть малі.
В них гостренькі колючки
та зелені кожушки. (Каштани)
Восени панянки
зняли одяганки,
а висока пані
ще у сарафані. (Сосна)
Мов зелений їжачок,
має безліч голочок.
Поспішає до оселі
в новорічні дні веселі. (Ялинка)
Чорно-біла одежина,
Зверху — листяна хустина.
Як весна – дарує сік, —
П’ємо радо цілий рік.(Берізка)
Навесні зеленіла, як трава,
Влітку загоряла,
А осінь прийшла -
Червоне намисто одягла.(Горобина)
Стовбур рівний, як колона,
А листочки, як корона.
Влітку листячко зелене,
А як осінь – стає жовте. (Клен)
Проливала дрібні сльози
молода дівиця.
Полоскала довгі коси
у чистій водиці. (Верба)
-Ми поговоримо про дерева.
2.Психогімнастика « Я – дерево»
(розвивати слухову та кінестетичну пам'ять, виразну мову; формувати інтерес до рослинного світу)
Станемо ми деревами Діти ставлять ноги на ширині плеч,
Сильними, великими. руки на поясі
Ноги – це коріння,
Їх розставим ширше, Розставляють ноги ширше.
Щоб тримали дерево, Сжатий кулак ставлять на другий кулак.
Падати не давали, Нахиляються, складають долонічашечкою,
Із глибини далекої розгинаються
Воду доставали.
Тіло наше – стовбур могутній, Розкритими долонями проводять по тілу
Він ледь – ледь гойдається зверху вниз погойдуватися з боку в бік
І своєю верхівкою гострою Складають долоні гострим кінцем вверх.
У небо впирається. Піднімають з'єднанні руки вгору.
3. «Листячко і вітерець»
(Розвиток фізіологічного дихання, відпрацювання направлення повітряного струму)
Логопед роздає дітям різнокольорові листочки і пропонує дітям пограти в гру
-Уявіть, що ви вітерець. Ви можете бути лагідним, і тоді дмухатимете на листочки обережно, тихенько.
-Спробуйте.
-А можете бути сильним. Покажіть, як тоді ви дмухатимете на листочки.
(Діти виконують вправу 3-4 рази.)
4. «Склади дерево»
(Розвиток дрібної моторики.)
Закріпити будову дерева та вміння складати із частин ціле.
5.Логопед пропонує подивитися на дошку і послухати педагога.
Вчитель читає вірш Ліни Костенко”Вербові сережки”.
Біля яру,біля стежки,
Одягла верба сережки.
Головою хилитала
Потихесеньку питала:
-Де ота біленька хатка,
що гарнесенькі дівчатка?
хай би вибігли до стежки.
подарую їм сережки.
6. Запитання за змістом вірша.
∞ Про що цей вірш?
∞ Біля чого стояла верба?
∞ Що одягла верба?
∞ Чим хилитала?
∞ Що значить хилитала?
∞Які дівчатка?
∞ Що дівчаткам хоче подарувати верба?
7.Вивчення вірша за допомогою символів:
● Логопед читає вірші показує листівки.
● Педагог промовляє вірш,а діти повторюють, дивлячись на листівки. Які стоять на пано одна за одною. Якщо необхідно. То можна повторити вірш ще раз.
●Діти самостійно розповідають вірш дивлячись на листівки.
ІІІ.Підсумок заняття.