Арт-терапія є популярним напрямком і широко використовується в терапевтичній практиці. За допомогою арт-терапевтичних методик можна працювати з багатьма запитами: допомогти знизити напругу, досліджувати себе і особисті відносини, знаходити ресурс і рухатися до досягнення своїх цілей.
Арт-терапевтичну техніку «Материки» можна використовувати для дослідження особистих кордонів в груповій роботі як з дорослими, так і з дітьми / підлітками.
Для роботи знадобляться: фломастери, листи А4 формату і мініатюрки з кіндерів.
алгоритм роботи
Уявіть, що десь в океані є якийсь дрейфуючий материк. Намалюйте його. Дайте йому назву. Хто живе на вашому материку: тварини, люди і т.д.
Дайте своїм фігуркам імена, придумайте кожному історію.
Додайте ці фігурки на материк.
Які правила були б на материку? Вони були б жорсткими або гнучкими?
Уявіть, що в цьому океані є ще один такий же материк з жителями. Подумайте про межі свого материка. Як вони виглядають: вони прозорі, жорсткі і відчутні? Якби ваш материк зустрівся в океані з іншим материком, як би відбувалося спілкування їхніх мешканців? Вони б намагалися завоювати один одного, або шукали б шляхи взаємодії? Які способи це могли б бути?
На прикладі свого материка, його жителів і способах взаємодії з навколишнім світом, учасники досліджують свої особисті кордони. Ця вправа допоможе відстежити і поспостерігати, як вони взаємодіють в реальному світі зі своїм оточенням і як проходить їх комунікація з іншими людьми. Як швидко відбувається зближення з чужими і незнайомими людьми, і які способи для цього зближення застосовують учасники тренінгу.
Тема кордонів зачіпає всі аспекти нашого життя. Без чіткого розуміння своїх кордонів і меж оточуючих виникають складності і нерозуміння в спілкуванні. Важливо розуміти, що навіть у маленьких дітей є свої межі, які потрібно поважати і вчити цьому самих дітей.
з Институт практической психологии Ольги Гаркавец