Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Практикум для батьків “Формування вимови звуків С, З, Ш, Ж у дошкільників у родинному колі”
»
Взяти участь Всі події
8 грудня 2021 о 19:53
1 0

Вони родом із Лебединщини

82 роки… Майже століття… Це суттєвий відрізок часу як для життя людини, так і для життя області.

За цей час у Сумській області виросло не одне покоління тих, хто створював історію свого рідного краю. Це люди, які будували, оспівували, оберігали історію та традиції і захищали свій край. Сумщину з легкістю можна зарахувати до найпоетичніших, найліричніших та творчих регіонів України. Ця родюча чорноземна область подарувала й продовжує дарувати Україні сотні уславлених імен. Згадаймо літераторів-сумчан, які вже увійшли до української класики: Пантелеймон Куліш, Яків Щоголів, Павло Грабовський, Олександр Олесь, Микола Хвильовий, Іван Багряний, Пилип Капельгородський, Борис Антоненко-Давидович, Микола Лукаш, Василь Чечвянський Яків Мамонтов, Остап Вишня… Кожне десятиліття існування додавало до української мистецької родини нові імена.

Лебединська Леся Українка

Марія Петрівна Кулішенко, письменниця Лебединщини, народилася 11 січня 1942 року в селі Михайлівці Лебединського району Сумської області. Вона з покоління «дітей війни», які бачили на власні очі жорстокість фашистських окупантів, страждання нашого народу, стійкість і його життєвий подвиг, боротьбу, радість перемоги і тяжкі повоєнні голодні часи. Але Марія Петрівна змогла пронести крізь роки ніжність і тепло душі, любов до людей і до Батьківщини [1]. Її літературний хист почав проявлятися у шкільні роки: вона писала оповідання, казки, складала вірші, брала участь у створенні стінгазети та в роботі місцевого літературного об’єднання.

Твори Марії Кулішенко «Осінній передзвін», «Жіночі таємниці», «Життя із присмаком полину», «Бабусина корзина», «Добруша», «Хай звучить колисаночка» та багато інших пронизують глибокі почуття читачів. Літературні форми в її творах майстерно досконалі, а мова – чаруюча, красива, образна, ніжна, багата. За її мудрість, письменницьку майстерність і талант колеги по перу назвали її «Лебединською Лесею Українкою».

Лебединський Борис Великий

Борис Романович Гмиря – український бас з унікальними вокальними можливостями. Народився в місті Лебедині. Під час навчання в Харківському інженерно-будівельному інституті його запрошують на прослуховування до консерваторії. Гмиря отримує право навчатися у двох вузах одночасно.

Борис Романович мав голос широкого діапазону, м'якого, красивого тембру, був співаком високої вокальної культури. Відомий і як камерний співак українських і російських романсів, був прекрасним виконавцем багатьох українських народних пісень. Унікальним доробком Борися Гмирі є 24 музичні твори на слова Тараса Шевченка [2]. Загалом він дав майже 2000 концертів.

Гмиря мав не лише унікальний голос, яким віртуозно володів і довершено виконував те, що не під силу багатьом хорошим оперним виконавцям, Гмиря ще й зумів пояснити як він це робить, обґрунтувавши в своїх «Щоденниках». Видання цих записів є вагомим внеском у світову науку вокального мистецтва [3].

Своєю творчістю Борис Романович зробив неоціненний подарунок не тільки Сумщині чи Україні, а й усьому світові і усім наступним поколінням. Його спадщина – неосяжна за кількістю виконаних творів, довершеністю і неповторністю виконання.

Борис Ткаченко – краєзнавчий скарб Лебедина

Борис Іванович Ткаченко — український письменник, історик, краєзнавець, етнограф, публіцист, почесний житель міста Лебедина. Бориса Івановича завжди турбувала моторошна тема Голодомору. Здається, немає на Сумщині жодного села, яке не відвідав краєзнавець, не занотував його історію, не зустрівся зі свідками безхлібних років — довоєнних і після Другої світової війни [4].

Його ім’я відоме у районних газетах та журналі «Україна». Видання Бориса Ткаченка «Совість», «Поле без гербіцидів, душа без погонича», «Лебедія», «Важка стежина до Бога» присвячене репресіям церкви. «Погром» — репресіям музейників і музейництва [5]. У 2008 році на світ з’явилася унікальна книга Б.Ткаченка «Під чорним тавром. Документи, факти, спогади» — історія геноциду в Україні, зокрема на Сумщині в 1932-1933 роках.

Усі твори Бориса Івановича промовисто говорять про відданість краєзнавця Україні та рідному краю.

Література:

1. https://static.wixstatic.com/media/527b8c

2. http://hmyria.com/files/2016-08/junior-1914.jpg

3. http://www.pisni.org.ua/persons/599.html

4. https://mriylivap ub licistikacom.wordpress.com/2018/06/07

5. Ткаченко Б.І. Лебедія / Б.І. Ткаченко //Слобожанщина – Суми, 2000. –

5 с.

Читайте також: