Опубліковано 10 травня 2020 о 13:14
0 0

«Вода в нашому житті»


Мета:узагальнити знання дітей про воду та її властивості. Закріпити знання

дітей про місцеперебування води в природі, потребу у воді для всіх живих істот та для об’єктів неживої природи. Навчити розрізняти стан води (холодна, тепла, чиста, прозора, забруднена, без смаку). Розвивати вміння логічно мислити, міркувати, робити невеликі висновки, узагальнення. Виховувати дбайливе ставлення до води, економно вживати її.


Матеріал: демонстраційний: 2 склянки з чистою та підфарбованою водою, ложка; 2 чашки з теплою та холодною водою;
роздатковий: склянка з чистою водою, чашка із водою, в якій розчинено сіль, цукор, лимон).

Хід заняття:


Вихователь: Сьогодні на занятті ми поговоримо, а про що ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:

Що таке тече і ллється,
Часом між камінням в’ється,
Як нема – все висихає,
Звір і птах без неї помирає? (Вода)

Вихователь: Так, вірно, це вода. Ми вже з вами подорожували з Капітошкою та багато пізнали про властивості води, але не усі, а також ознайомлимось кому та для чого потрібна вода.

Діти, сьогодні до нас в гості прийшла лялька Катя. Але щось із нею трапилося! Доторкніться, будь ласка до її одяга? (Мокрі). Як ви думаєте, чому у ляльки зранку одяг мокрий? (Діти роблять припущення). Діти, лялька мені розповіла, що вона не взяла парасольки, а ідучи до нас попала під дощ, от і промокла. Ну що ж, Катю, зніми свій мокрий одяг, ми посушимо, а ти посидь у нас на занятті й послухай наших дітей.

Діти, а дощ це що? Який дощ падає чистий, чи брудний?
Вихователь: Знову хтось до нас стукає. (Вихователь заносить ляльку-хлопчика Андрійко мокрий та брудний). Діти, як ви думаєте, що трапилось з Андрійком? (Діти роблять припущення).
Вихователь: Андрійко мені каже, що він впав у калюжу. Діти, а калюжа – це що? Яка вода у калюжі? Зараз тебе, Андрійку, ми допоможемо.

Діти, як допомогти Андрійки?
Вірно, треба помити, а потім ми тебе розповім, як потрібно ходити по тротуарах щоб не потрапити в калюжу.

Вихователь: От, діти, ми сьогодні поговоримо про воду. Скажіть мені де знаходиться вода в навколишньому (калюжі, дощ, в крані, колодязі, струмочку, озері, річці …).
Вихователь: Подивіться уважно на мій стіл. У мене на столі є у склянці звичайна вода, яку я набрала з водопровідного крана, на якій ми готуємо їжу, п’ємо її.

Хто мені скаже яка це вода? Якого кольору (якщо називають білого, показати аркуш білого паперу, за ним нічого не видно).

У чистій воді все видно, ось я покладу у склянку ложку, чи видно її? Це тому що вода чиста, прозора.

А ось у цій склянці яка вода? (Підфарбована). Нумо покладім ложку у цю склянку, чи видно її? Чому? Висновок: чиста вода – прозора й у ній видно всі предмети, коли їх туди опустити, а у брудній – нічого не видно.
А що ви можете сказати за воду у цих склянках? (Вода чиста).
А зараз доторкніться до чашок. Що ще можете сказати? (Вода може бути холодна і тепла).

Чому ця вода у чашці тепла? Де знаходиться тепла вода? Коли у басейні тепліша вода влітку чи взимку? Що може нагріти воду? (газ, електрика, сонце).

Вихователь: Зверніть увагу, у вас на столі теж є склянки з водою. Загляньте до них. Що можете сказати про вашу воду? (Чиста, тепла).

А зараз візьміть свої ложки, наберіть зі своєї склянки води та покуштуйте її на смак. Яка ваша вода? (Без смаку).

Візьміть іншу чашку з водою і попробуйте цю воду на смак. Яка вода? У кого солона вода? кисла ? солодка? Як ви думаєте від чого вода стала солодкою? кислою? солоною?

Висновок. Вода в природі без смаку, але в ній можна розчинити цукор, і вона стане солодкою (те ж саме про сіль…).

Дослід "Кольорова капуста"
знадобиться: 4 склянки з водою, харчові барвники, листя капусти або білі квіти.



Досвід: Додайте в кожну склянку харчовий барвник будь-якого кольору і поставте в воду по одному листу або квітки. Залиште їх на ніч. Вранці ви побачите, що вони забарвилися в різні кольори.

Пояснення: Рослини всмоктують воду і за допомогою цього живлять свої квіти й листя. Виходить це завдяки капілярному ефекту, при якому вода сама прагне заповнити тоненькі трубочки всередині рослин. Так харчуються і квіти, і трава, і великі дерева. Всмоктуючи підфарбовану воду, вони змінюють свій колір.

Фізкультхвилинка
Іди, іди дощику,
Зварю тобі борщику,
Поставлю на дуба,
Закличу голуба.
Поки голуб прилетить
Дощик швидко дріботить.

А зараз всі закрийте очі, здогадайтесь що я буду робити? (Ллю воду з чайника в чашку).
Висновок: воду можна лити. Ще раз закрийте очі. (Капає водичка).
Висновок: вода може литися і капати. А у річках що робить вода? (Тече, біжить). Поговорімо з вами для чого потрібна вода? (Мити посуд, прибирати, для обігрівання приміщення, пити воду, варити їсти…).

Вірш
Якби на всьому світі не стало вмить води
І висохли б всі річки, озера і ставки
Тоді б не падав білий сніг, не капав дощ
Ніхто з гори на санках кататися б не зміг
Якби на всьому світі не стало вмить води
Пожовкли б городи, загинули б сади.
В морях, в океані загинули б кити
Щоб чиста та цілюща вода була завжди
Ми її повинні берегти.
Вихователь: Про що цей вірш? Так що б сталося, якби пропала вода?
(Припущення дітей).

Як добре, що у кранах у нас є чиста, прозора, холодна та тепла вода. І для того щоб вона завжди була у нас, її треба берегти. А як?
Зараз пограємось у гру, яка називається ”Кому і для чого потрібна вода?”. Я буду називати предмети, якщо для них потрібна вода, ви плескаєте в долоні, якщо ні – мовчите. (Дереву, тарілці, людині, квітці…).
Вихователь: От і визначили ми що вода потрібна всім живим істотам щоб жити, предметам неживої природи потрібна щоб їх мити, тримати в чистоті, тому з водою треба дружити, берегти її.

Вихователь: зараз час відпочити та подивитись Мультфільм