Опубліковано 19 листопада 2020 о 20:00
0 0

Урок з фізики на тему "Середня швидкість нерівномірного руху".

Тема. Прямолінійний нерівномірний рух. Середня швидкість нерівномірного руху. Розв’язування задач.

Мета: закріпити знання учнів з даної теми,

сформувати навички розв’язування задач на знаходження середньої швидкості нерівномірного руху,

сформувати вміння застосовувати формулу середньої швидкості для розв’язування задач прикладного характеру,

сформувати вміння досліджувати фізичні об’єкти, аналізувати, прогнозувати, приймати правильні рішення,

сприяти формуванню навичок отримання необхідної інформації, зокрема, вміння працювати з картами,

сприяти формуванню вміння орієнтуватися в інформаційному просторі,

виховувати конкурентоспроможність учнів.

Тип уроку: комбінований

Міжпредметні зв’язки: природознавство, математика, географія.

Обладнання: ноутбук з презентацією, картки з текстами завдань.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

ІІ. Перевірка домашнього завдання (зібрати зошити учнів з розв’язаним домашнім завданням).

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Усне опитування ( метод гірляндних запитань)

Потрібно продовжити речення.

  1. Механічним рухом називають… (зміну з часом положення тіла в просторі відносно інших тіл)

  2. За характером руху є два види механічного руху…(рівномірний та нерівномірний).

  3. За формою траєкторії механічний рух поділяють на…(прямолінійний та криволінійний).

  4. Рух, при якому тіло за будь-які однакові проміжки часу здійснює однакові переміщення, називають…(рівномірним).

  5. Рух, при якому тіло за будь-які однакові проміжки часу здійснює різні переміщення, називають…(нерівномірним).

  6. Характеристиками нерівномірного руху є: …

(S – шлях, t – час, υc –швидкість). Картки з фізичними величинами.

  1. Одиниці вимірювання цих фізичних величин ( S – м, t – с, υc –м/с). Картки з одиницями вимірювання.

  2. Фізична величина, що дорівнює відношенню всього шляху S, який подолало тіло, до всього часу t, називають… (середньою швидкістю руху тіла).

  3. Записати формулу для знаходження середньої швидкості нерівномірного руху, формулу для знаходження шляху та часу.

(υc = 0200c9zp-2aef.png , S = υc . t, t = 0200c9zi-9595.png.

ІV. Розв’язування задач.

  1. За перші 10 с страус пробіг 200 м, за наступні 20 с – ще 700 м. Знайти середню швидкість руху тіла на кожній ділянці шляху та на всьому шляху.

Дано:

t1 = 10 c υc = 0200c9zj-298f.png, υc = 0200c9zu-c8c3.png

S1 = 200 м

t2 = 20 c

S2 = 700 м υc = 0200c9zy-6bef.png = 0200c9zx-7db2.png = 30(м/c)


υc – ?

Відповідь: 30 м/с.

  1. За першу хвилину велосипедист проїхав 300 м, а за наступні 4 хвилини – 1,5 км. Чому дорівнює середня швидкість руху велосипедиста?

Дано: СІ

t1 = 1 хв 60 с υc = 0200c9zz-e4af.png , υc = 0200ca06-faf4.png

S1 = 300 м

t2 = 4 хв 240 с

S2 = 1,5 км 1500 м υc = 0200ca02-17e3.png = 0200ca00-3480.png = 6(м/c)


υc – ?

Відповідь: 6 м/с.

  1. Перші 200 м автомобіль проїхав зі швидкістю 72 км/год, а наступні 1,2 км – зі швидкістю 15 м/с. Чому дорівнює середня швидкість руху?

Дано: СІ υc = 0200ca03-3710.png , υc = 0200ca04-cd9c.png

S1 = 200 м

υ1 = 72 км/год 20 м/с t1 = 0200ca0c-6d3b.png, t2 = 0200ca05-645a.png

S2 = 1,2 км 1200 м

υ2 = 15 м/с t1 = 0200ca07-2b78.png = 10(с)

υc – ? t2 = 0200ca0b-d064.png = 80(с)

υc = 0200ca0g-2a66.png = 0200ca09-9142.png = 16 (м/c)

Відповідь: 16 м/с.

  1. Перший автомобіль з пункту А в пункт В проїхав першу половину часу зі швидкістю 40 км/год, а другу зі швидкістю 60 км/год.

Другий автомобіль першу половину шляху проїхав зі швидкістю 40 км/год, а другу – зі швидкістю 60 км/год.

В який автомобіль потрібно сісти, щоб швидче доїхати до пункта В.

υ1 υ2

А В

перший автомобіль

Дано: υc = 0200ca0e-4bba.png , υc = 0200ca0f-ae39.png

t1 =0200c9zo-a937.png

t2 =0200c9zk-d3b7.png υc = 0200c9zm-b967.png = 0200c9zr-b1f5.png =

υ1 = 40 км/год

υ2 = 60 км/год = 0200c9zl-ed8f.png = 0200c9zv-a2de.png = 50(км/год)


υc – ?

Відповідь: 50 км/год.

другий автомобіль

Дано:

S1 = S2 υc = 0200c9zn-3bf3.png , υc = 0200c9zq-f095.png

υ1 = 40 км/год = 0200c9zt-fec8.png =

υ2 = 60 км/год

= 0200c9zs-d930.png = 0200c9zw-287a.png = 48 (км/год)

υc – ?

Відповідь: 48 м/с.

Потрібно сідати у перший автомобіль.

V. Робота в групах.

Розподіляємо учнів на три дослідницькі групи.

Вчитель проводить роз’яснення щодо роботи в групах.

І група

Проводить дослідження за картою Європи

Дослідження за картою

Мета: провести дослідження за картою Європи

Где находятся карибы карибские острова. Какой карибский остров выбрать для отдыха? Острова Карибского моря - названия

Масштаб карти 1 : 200

В Атлантичному океані біля берегів Малих Антильських островів сформу-

вався тропічний ураган «Доріан», спрямований до берегів півострова

Флорида (штат США).

Завдання.

Розрахувати середню швидкість руху урагану «Доріан» від Малих Антиль-

ських островів до Флориди, якщо:

  • від Малих Антильських островів до Пуерто-Рико ураган рухався 3 год;

  • від Пуерто-Рико до Багамських островів – 5 год;

  • від Багамських островів до Флориди – 1 год.

ІІ група

Проводить дослідження за картою Європи

Дослідження за картою

Мета: провести дослідження за картою Європи

Информация о стране Багамские острова— туроператор «Свои люди»

Масштаб карти 1 : 200

Завдання.

Розрахувати середню швидкість руху човна від острова Куба через острів Гаїті та Пуерто-Рико до острова Гренада, якщо

швидкість човна від о. Куба до Гаїті 140 км/год,

від Гаїті до Пуерто-Рико – 190 км/год,

від Пуерто-Рико до Гренади – 210 км/год.

ІІІ група

Навчається класифікувати.

У таблиці наведені середні швидкості деяких об’єктів. Розташуйте ці об’єкти за збільшенням їх середніх швидкостей, вписавши їх номери у відповідні клітинки.

0200ca0l-f6d2-940x1619.jpg

Дослідницька діяльність є результатом дії механізму пошукової активності. Вона ґрунтується на дослідницькій поведінці й має таку послідовність:

  • постановка проблеми;

  • пошук розв’язку (висунення гіпотез і їх перевірка);

  • розв’язання (запис);

  • реалізація (публікація, оприлюднення) результатів.

VI. Обговорення результатів дослідницької роботи.

VII.Нагородження учнів відповідними дипломами (з оцінками).

0200ca0m-5efe-940x1326.jpg

Порядок виконання завдання

Постановка проблеми:

Що потрібно, для того, щоб знайти середню швидкість руху урагану «Доріан»?

υc = 0200ca0h-1207.png = 0200ca0i-4441.png

Для того, щоб знайти шлях, потрібно виміряти відповідні відстані на

карті та помножити на масштаб:

  1. Виміряти відстань від Малих Антильських островів до Пуерто-Рико

(відстань від 1 до 2).

  1. Виміряти відстань від Пуерто-Рико до Багамських островів

(відстань від 2 до 3).

  1. Виміряти відстань від Багамських островів до Флориди

(відстань від 3 до 4).

  1. Множимо відстані на масштаб:

S1 = 4,2 см • 200 =

S2 = 6 см • 200 =

S3 = 1,3 см • 200 =

  1. Запишемо час руху урагану до відповідних островів:

t1 = 3 год (від Малих Антильських островів до Пуерто-Рико)

t2 =5 год (від Пуерто-Рико до Багамських островів)

t3 =1 год (від Багамських островів до Флориди)

  1. υc = 0200ca0j-5c47.png = 0200ca0k-98b7.png

  1. Озвучити результати.урок містить роз вязування задач та дослідження за картою