Відділ освіти Бахмутської райдержадміністрації
Зайцівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Конспект відкритого уроку з української мови
у 2 класі НУШ
« Повторюю вивчене про склад»
Підготувала вчитель
початкових класів
Брозгаль Н.П.
2019 рік
Тема. Повторюю вивчене про склад.
Мета. Закріпити уявлення учнів про склад як найменшу звукову одиницю. Удосконалювати навички поділу слів на склади, правильного переносу слів з рядка в рядок з буквами й, ь , буквосполученням йо, дж, дз, (‘), слів зі збігом приголосних звуків. Розвивати спостережливість, фонематичний слух. Виховувати охайність, любов до мови, до природи.
Обладнання: додаток № 1для гри, предметні малюнки – відгадки, цеглинки, аудіосупровід для руханки
Хід уроку
І. Організація класу до роботи.
Продзвенів і стих дзвінок,
Починається урок.
Всі за парти тихо всілись
І на мене подивились.
Попрацюєм всі старанно,
Щоб урок пройшов не марно.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Робота в групах. Гра «Пироги» (Додаток 1)
- Розподіліть пироги на три тарілки (односкладові слова, двоскладові,
трискладові)

- Яке слово зайве? Чому? (зошит)
- Які слова не можна поділити на склади? (1 склад)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Ознайомлення з віршем В. Бутрім
В одній країні граматичній,
Морфологічно-фонетичній
Жив Перенос — маленький знак,
Та неабиякий мастак!
Він був розумний і кмітливий
І знав закони особливі:
Міг переносити слова з рядка в рядок,
Ось так: тра-ва.
Коли в рядку не поміщались,
Слова до Переносу мчались.
В негоду, вранці і вночі:
— Будь ласка, любий Переносе,
Перенеси нас, друже! — просять.
І Перенос не відмовляв,
З рядка в рядок переставляв
Слова, ось так: ожи-на, лі-то,
Ве-селка, сон-це, зли-ва, вітер.
Але слова все йшли і йшли,
Вже черги у дворі були!
Щоб не спинялась переправа,
Він написав п'ять мудрих правил.
І мудрих, і таких простих
Своїх п'ять правил золотих!
Тепер в країні граматичній,
Морфологічно-фонетичній
їх знає навіть і маля,
Бо кожен бачить їх здаля.
І я вам раджу: прочитайте
І добре їх запам'ятайте.
- Як ви вважаєте, чому автор називає правила переносу золотими?
III. Повідомлення теми й мети уроку
- Саме про правила переносу слів із рядка в рядок ми й будемо сьогодні говорити. Ви визначатимете голосні звуки в словах, ділитимете їх на склади, вчитиметесь уважно слухати й запам'ятовувати необхідне, а особливо — золоті правила переносу.
IV. Повторення та поглиблення вивченого.
1. Колективна робота (вправа 95стор. 36)
Розгляньте таблицю. Прочитайте, доповніть усно кожне правило.
· Під час формулювання яких правил у вас виникли труднощі ?
· Отже, перше золоте правило.
Для переносу слів завжди
Потрібен поділ на …. ( склади).
- Друге правило звучить так:
Склад з однієї букви лиш —
Не перенось його, ….. (облиш).
2. Хвилинка відпочинку. Руханка під аудіосупровід

1. Відгадування загадок.
- Запишіть слова-відгадки, поділивши їх для переносу.
· У двох матерів по п’ять синів. І всім одне ім’я (пальці)
· Улітку сіренький, а взимку біленький.
Довгі вуха має, швидко в ліс стрибає (зайчик)
· В мене є великий хист, я співаю як артист.
Спів мій радісний усюди дуже люблять усі люди (соловейко)
· Ніде не купиш, на вагах не зважиш,
Сам здобуваєш, у комору складаєш (Знання)
· Стоїть собі літечком на городі тіточка,
Світлокоса, білочуба, а на ній зелена шуба. (Кукурудза)
· Ледь помітний він, маленький…
То квадратний, то кругленький…
Як його ти відірвеш,
То штани не застібнеш… (Ґудзик)
· Дуже скромна і тендітна,
Серед квітів непримітна.
Та якщо в руці пом’яти,
То умить впізнаєш... (М’яту)
V. Рефлексія. Зворотній зв’язок.

Додаток №1
