Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Практикум для батьків “Формування вимови звуків С, З, Ш, Ж у дошкільників у родинному колі”
»
Взяти участь Всі події
5 квітня 2022 о 15:04
2 0

Українська вишивка. Орнамент, його різновиди.

Сьогодні продовжимо знайомство з українською вишивкою і дізнаємося про важливі деталі! Які потрібно нитки використовувати для вишивання, яких кольорів? Що можна зображати, які малюнки, фігури (тобто орнамент), коли, на чому і як правильно вишивати?

Вишиванки створювалися руками справжніх майстринь, які намагалися кожну сорочку зробити унікальною та неповторною. Проте, усі вишивки мають деяку схожість між собою, оскільки орнаменти, тобто малюнки вишивки, які використовувалися для їх прикрашання, розділяють на декілька видів:

  • геометричний орнамент (лінії, ромби, трикутники, хрести та інші фігури);

  • рослинний орнамент (квіти, листя, гілки, дерева);

  • тваринний орнамент (зображення різних тварин, птахів, риб або їх окремих елементів – очей, рогів, кігтів).

Така різноманітність орнаментів з’явилася неспроста, оскільки візерунки на одязі виконували не лише декоративну функцію, а ще й містичну. Вишиванка була не простим елементом одягу: вона відігравала роль оберегу . Вишиті сорочки носили чоловіки, жінки, діти і для кожного підбирався певний візерунок зі своїм сакральним значенням. Жіноча вишиванка мала свою символіку, чоловіча або дитяча – свою.

ЗНАЧЕННЯ СИМВОЛІКИ УКРАЇНСЬКОЇ ВИШИВАНКИ

Наші предки шанували стихії природі та поклонялися їм. Найбільш поширеними елементами вишивки були символи, які позначають стихії сонця та води. Сонце зображувалося у вигляді восьмикутної зірки або свастики, а вода – у вигляді хвилястих ліній. Ці символи слугували захистом від злих сил.

Ще одним поширеним символом є ромб з крапкою у центрі, який символізує плодючість. Український одяг з зображенням ромбів одягали подружжя, які хотіли стати батьками.

На сорочках часто зображували один з українських національних символів – калину. Калина вважається уособленням вогненної трійці – Сонця, Місяця та зірок. Червоний колір калини символізує кров нації та безсмертя роду. На чоловічих вишиванках можна зустріти зображення дуба. Дуб символізує чоловічу силу, енергію життя та розвитку. Візерунки з дубовим листям та жолудями , дружини часто вишивали на одязі чоловіків.

Символом щасливого сімейного життя є виноград. Виноградні грона зображували не тільки на сорочках, але й на рушниках та скатертинах. Барвінок, який часто можна побачити на вишивках, символізує молодість, цілеспрямованість, розвиток. Хміль має приблизно таке ж значення. Сорочки з зображенням барвінку і хмелю, як правило, виготовлялися для молодих парубків та дівчат.

Червоний мак на вишивці вважався оберегом роду та захистом від зла. Якщо в родині були загиблі воїни, жінки з цієї родини зображували на своєму одязі маки, у пам'ять про них. Троянда уособлює любов і милосердя, соняшники символізують життя, енергію, щастя.

На українських вишиванках часто можна побачити зображення різних тварин: зозулі, сови, півня, метелика, зайця та інших.

ЗНАЧЕННЯ КОЛЬОРУ ВИШИВКИ:

Сакральне значення мають не лише візерунки на сорочці, але і їх колір:

  • червоний – колір сонця, удачі, захисту, любові й пристрасті;

  • зелений – символізує процеси народження та росту;

  • жовтий – колір сонячної енергії, життя, радості, багатства і процвітання;

  • синій – символ жіночої енергії, спокою, колір води і неба;

  • білий – колір чистоти, святості, незайманості (білі сорочки носили незаміжні дівчата).

  • чорний – означає біль і страждання, негативну енергію, енергію смерті (чорні вишиванки традиційно надягали на померлих).

Багато сучасних українців бажають купити вишиванку для себе або у подарунок рідним та друзям. Таким чином люди прагнуть зберегти свою національну культуру.

Більш детальніше та цікавіше про символіку орнаменту і вишивку ви дізнаєтеся, переглянувши куоротенькі відео:

https://www.youtube.com/watch?v=MZonjv1rWGA

https://www.youtube.com/watch?v=xZPTwRCXlCg

https://www.youtube.com/watch?v=f3dsMYz1PLo

Читайте також: