Сьогодні, на мою думку, актуальним є вислів У. Самчука зі статті "Піднятий меч" (1941р.) щодо заяви окремої держави на свою велич і право висувати ультиматуми.
«…Сьогодні кожний народ хоче жити... Пристрасно сильно жити. Жити за всяку ціну...
І хто цього тепер не зрозуміє, той рано чи пізно впаде жертвою власної недалекоглядності. Лишень свобідна, мирна, взаємно шануюча себе родина народів може керувати долею світу. Це не значить, що всі вони мають лишень командувати… Це значить, що всі вони мусять чутися дійсно ковалями власного життя, бо інакше рано чи пізно повернеться те саме, що вже не раз диктувалось істрією. «Хто підійме меч, від меча загине». Ці Євангельські слова мають велике виправдання всіма законами, всіма досвідами життя» (У.Самчук «Піднятий меч» / Волинь. 1941. Ч. 19. 27 листопада).