Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Практикум для батьків “Формування вимови звуків С, З, Ш, Ж у дошкільників у родинному колі”
»
Взяти участь Всі події
2 листопада 2021 о 16:30
1 0

Розучування обрядових пісень (колискові)

Особливе місце в народному музичному мистецтві займають українські дитячі та колискові пісні – Колисанки. У них немов зосереджена вся ніжність, любов і душа народу.

Народні колискові пісні кожного, хто їх чує, зачаровують ніжністю, безпосередністю, простотою, художньою досконалістю. У них — уся материнська любов, світ добра, краси і справедливості, який кожна мати, кожен народ прагне виплекати в юних душах.
Колискові пісні в цілому не розраховані на стороннього слухача. Мати звертається лише до дитини, виражає у пісні свою ніжність, турботу, переживання.
Українським колисковим пісням властива тематична й сюжетна різноманітність, барвистість образів і думок. Серед них — твори про саму дитину, її сон, годування тощо. Є чимало пісень, де основний емоційний акцент зроблено на думках і почуттях матері. А ще ряд пісень розповідає маленькому слухачеві про пригоди й витівки тварин і птахів, про найближчих людей, які його оточують.
У піснях про сон та заколисування часто з’являється ще одна дійова особа — кіт, дії і вчинки якого безпосередньо пов’язані з немовлям. Присутність цього персонажа в сюжетах багатьох колисанок пояснюється не лише близькістю цієї тварини до людини в щоденному побуті, а й тим, що в народних уявленнях, віруваннях, деяких апокрифічних легендах багатьох народів кіт завжди постає другом людини, здатним оберігати її від злих сил. І в колисанках він виступає не лише помічником матері — заколисує дитину, готує їй постіль, ловить мишку для розваги,— а й своєрідним оберегом.
У колискових піснях часто зустрічаємо побажання немовляті здоров’я, доброго зросту, розуму, щастя, краси. Вони передаються словами, сповненими ніжності, безмежної материнської любові, які створюють особливу емоціональну атмосферу пісень.

Цікаво, що виконувати українські колискові пісні дозволялося як жінкам, так і чоловікам, однак текст самих колискових мав гендерні відмінності. Дівчаткам співали про красу, ніжність, про важливість сімейного вогнища та родини. Хлопчикам – про працьовитість, ретельність, силу і рішучість, про місце людини в світі та важливості християнської віри.

дитячий фольклор, колискові пісні для дітей, велика добірка колискових

ОЙ ХОДИТЬ СОН КОЛО ВІКОН

Ой ходить сон коло вікон,
А дрімота коло плота.
Питається сон дрімоти:
— Де ми будем ночувати?
— Де хатинка тепленькая,
Де дитинка маленькая,

Там ми будем ночувати,
Мале дитя присипляти.
Щоб виросло, не змарніло,
Щоб тяженько не хворіло,
Сили й розуму набралось,
Своїх батьків потішало.

Послухайте найвідоміші колискові пісні на сайті:

https://www.youtube.com/watch?v=rmc7loUBI1w

У коментарях напишіть, будь ласка, свою улюблену колисанку, яку співали вам удома або ту, яку ви чули деінде.

Читайте також: