Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Практикум для батьків “Формування вимови звуків С, З, Ш, Ж у дошкільників у родинному колі”
»
Взяти участь Всі події
1 листопада 2021 о 21:58
4 0

Розучування календарно-обрядових пісень.

Обряд - (похідне від „обряджати", „наряджати", близьке за змістом до слів „лад", „порядок", „згода" ) - це певна своєрідна вистава за певним сценарієм. Обряди бувають родинні (родильні, весільні, поховальні) і календарні (зимові, весняні, літні, осінні).

Обрядова поезія календарного циклу тісно пов'язана з трудовою діяльністю людей, господарськими сезонами, календарними циклами у природі, святами, що мали на меті задобрити божества, сприяти у рільництві, годівлі худоби. Величальні пісні перегукуються з народними молитвами.

Осінні пісні – жниварські – у жнивах розрізняють три етапи: початок жнив - зажинки, самі жнива та закінчення жнив - обжинки.

Жнива - пора тяжкої праці, але воднораз і найщасливіший час для селянина-хлібороба, який радіє врожаєві - основі його добробуту.

Люди, ідучи на поле, а частіше - з поля, співають, жартують. Пісня містить в собі розхваляння женців, возвеличення. Відчувається радість закінчення нелегкої роботи трудящих. Значне місце в тематиці займають скарги на тяжку працю, спостереження за сонцем, очікування вечора, що свідчить про бажання женців скороминучості дня:

А вже жито половіє,

Моє серце кам'яніє,

Не хочеться жать,

Спиночки ламать, гу!

А вже сонце над лукою,

Я додому помандрую,

Мандрувала б я -

Неволя моя, гу!

Обжинкова:

Ой чиє то поле

Пожато скоро?

Ой люлі, люлі,

Пожато скоро!

Павлове поле

Пожато скоро

Женцями молодими.

Серпами золотими.

Ой люлі, люлі,

Серпами золотими!

Перегляньте відео про жнива

1. https://www.youtube.com/watch?v=A_2wrEDWqy8

2. https://ocnt.com.ua/7-kalendarno-obryadovyh-pisen-dlya-tyh-hto-hoche-vidriznyaty-rusalni-pisni-vid-kupalskyh-a-petrivchani-vid-zhnyvarskyh/

3. https://www.youtube.com/watch?v=HqQC5pHSmOQ

Читайте також: