Українська мова (4 клас)
Тема: Підсумковий урок з теми «Числівник»
Мета: Систематизувати та узагальнити знання про числівник
як частину мови, вправляти учнів в доцільному та
правильному вживанні числівників у мовленні; розвивати
вміння аналізувати, порівнювати, зіставляти, узагальнювати,
роботи висновки; розвивати мовлення, логічне мислення,
кмітливість; виховувати пізнавальні інтереси, любов до
скарбниці рідної мови, бажання вивчати її та спілкуватися нею.
Обладнання: картки для виконання завдань, презентація
Тип уроку: урок узагальнення знань
Форма проведення: урок-гра
ХІД УРОКУ
І. Організація дітей до уроку
Станьте, діти, усміхніться
І до сонця потягніться.
До сусіда поверніться,
Один одному всміхніться!
Продзвенів уже дзвінок,
Час розпочати нам урок!
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно й гарно.
Дарма часу не втрачати,
Думати треба і працювати!
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Яка частина мови так про себе розповідає?
Відгадати загадку.
Я, відомо, дуже знатний,
Кількість можу означати,
І порядок при лічбі
Підкажу мерщій тобі.
Чи який, чи котрий, скільки –
Запитай мене лиш тільки.
Щоб не буть багатослівним,
Називаюсь я - ( Числівник)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні ми з вами повторимо вивчене з теми «Числівник»,
виконуватимемо цікаві вправи та завдання.
- «Каліграфічна хвилинка»
Урок продовжим без зупинки,
Проведем каліграфічну хвилинку!
Ч ч
Ча чо чу че чі чи
числівник
- «Мозковий штурм»
- Що називається числівником?
- Які бувають числівники?
- Що означають кількісні числівники?
- На які питання відповідають кількісні числівники?
- Що означають порядкові числівники?
- На які питання відповідають порядкові числівники?
- Гра «Так-ні»
- Числівник вказує на предмет. (Ні)
- Числівник відповідає на питання:
Який? Яка? Яке? Які? (Ні)
- Числівники бувають кількісні і порядкові(Так)
- Кількісні числівники відповідають на питання: Який? Котрий? (Ні)
- Порядкові числівники відповідають на питання: Скільки (Ні)
- Числівники пов’язані з іменником (Так)
IV. Тренувальні вправи
- Гра «Пошук» (вибіркове списування вправи 262),
Виписати із тексту словосполучення іменників із залежними від них числівниками
Записати числівники словами
- Гра «Упорядники» (робота в парах)
Вибрати і розподілити по групах кількісні і порядкові числівники):
- Кількісні числівники: три, п’ятдесят, одинадцять, сімдесят, тисяча, шістсот;
- Порядкові числівники: перший, десятий, восьма, четверта,сотий,одинадцять
Фізкультхвилинка.
1, 2 ! - час вставати –
Будемо відпочивати.
3,4! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
5,6! Засміялись.
Кілька раз понахилялись.
7,8! Час настав.
Повертатися до справ.
- Гра «Утвори словосполучення»
5 (олівець), 8 (зошит), 20 (курча), 11 (стілець),
20 (яблуко), 70 (кілограм), 500 (дерево),
16 (книжка), 60 (корабель), 10 (зошит),
14 (ручка), 100 (місто), 12 (груша).
Запишіть 5 словосполучень (на вибір)
6. Гра «Знаю я багато»
- У назвах яких казок зустрічаються числівники?
(показ слайдів до казок)
7.Гра «Шифрувальник»
100вбур, ті100,
100рінка, 3тон, 40а,
3кутник, 100вп,
100лиця, 3вога.
IV. Підсумок уроку.
- Для чого нам потрібно вивчати числівники?
- Коли ми найчастіше використовуємо числівники?
V. Домашнє завдання
Вправа 265, повторити вивчені правила