Заняття в старшій групі з патріотичного виховання
Тема: «Моя Батьківщина – Україна»
Мета: ознайомити дітей з географічним розміщенням нашої країни на карті світу; закріпити знання про Київ – столицю України; про державну символіку: герб, прапор, гімн; розвивати допитливість, спостережливість, пізнавальну активність; розвивати зв’язне мовлення у дітей, навчати давати повні відповіді на запитання; збагатити словниковий запас словами – українці, держава, глобус, карта, захищати, боронити тощо; виховувати патріотичні почуття до Батьківщини.
Матеріали: карта світу, глобус, ілюстрації з зображенням державної символіки, лист, музичний запис з фізкультхвилинкою.
Хід заняття
Діти сидять на своїх робочих місцях, хтось постукав у двері. Вихователь відчиняє, на порозі стоїть листоноша і в руках тримає лист:
Листоноша: - Не можу зрозуміти чи туди я потрапила? Мені потрібен дитячий садок. Я принесла дітлахам лист від якогось Лунтіка.
Вихователь: - Так це дитячий садок і ми знаємо хто такий Лунтік. Так, діти?
(Відповіді дітей)- А зараз сідайте у коло і будемо читати цього листа.
Вихователь читає лист: - Добрий день, діти! Скоро я прилечу до вас у гості. Я бував в різних країнах, але в вашій жодного разу. Розкажіть мені про неї, будь ласка! Що мені може у вас сподобатися? Чекаю на вашу відповідь. Лунтік.
Вихователь: - Ну, що, діти, допоможемо Лунтіку? (Відповіді дітей )
Вихователь: - Так, звичайно, на нашій планеті дуже багато країн. А які ви знаєте. (Діти називають) А ми з вами живемо в якій країні. Вірно в Україні! Так наша країна дивовижна, найбільша країна в Європі. Україна завжди славилась своєю внутрішньою силою, неповторною культурою, співучою мовою.
Вихователь читає вірш про Україну слова народні, музика Анатолія Павлюка:
Люба, рідна Україно,
Краю наш багатий!
І для нас, дітей щасливих,
Ти, як рідна мати.
Любим ми твої простори,
І Дніпро, і кручі.
Любим ми твою столицю –
Київ наш квітучий!
Ой, як радісно над нами
Сонечко сіяє.
Ой, як весело співаєм
Ми у вільнім краї!
Вихователь: - Давайте, діти, знайдемо нашу країну на карті світу. (Вихователь показує, діти уважно дивлять )
Дидактична гра: «Назви міста України»
Дітлахи називають міста.
Вихователь: - А яке ж головне місто країни, і як його називають ще? (Відповіді) – Так, столиця України – місто Київ. Київ – найстаріше українське місто. Коли саме воно побудоване, не знає ніхто. Адже це було дуже давно.
Вихователь читає вірш Дмитра Луценко:
Грає море зелене,
Тихий день догора.
Дорогими для мене
Стали схили Дніпра,
Де колишуться віти
Закоханих мрій…
Як тебе не любити,
Києве мій!
Музична фізкультхвилинка: «Україно, ти моя надія!» (Під відеозапис діти виконують рухи)
Вихователь: - Діти, а хто знає, як називаються люди, які живуть в Україні? (Відповіді)- Вірно – українці. А мова, в нас яка? (Українська)
Дидактична гра: «Скажи вірно»
Вихователь називає країну, а діти називають хто в ній живе і їх мову.
Вихователь звертає увагу на предмет, який називається «глобус».
- Діти, погляньте це глобус – зменшена модель нашої землі. А хто з вас знає, що означає зелений, синій та коричневий кольори на глобусі? (Діти дають відповіді» Так і в нашій країні є річки, гори та рівнини.
Дидактична гра «Подорож Україною»
Діти називають гори, річки, озера, моря, рівнини (вихователь показує на карті).
А зараз трішки відпочинемо. Уявіть, що ви літак, або ракета, і як Лунтік незабаром зупинитесь на іншій планеті.
Фізкультхвилинка:
От нарешті зореліт відправляється в політ
Приготуватись до польоту!
Є контакт!
Вмикай мотори!
Піднімається ракета,
І виблискує у небі,
Приземляється ракета -
Ураааа!!!
Прилетіли! Ми не вдома –
Ця планета – невідома!
Вихователь: - Ну, що відпочили? Тож продовжимо. Здається, що ми,щось забули? Звичайно, кожна країна має свої державні символи. А чи можете ви назвати символи нашої країни. Вірно «Прапор» - це для всіх ознака сили і слави. Що означають кольори? (Відповіді) Далі «Герб» тризуб – це воля, слава і сила! І звичайно гімн «Ще не вмерла Україна!
Вихователь: - Діти, як ми можемо сказати на Україну ще (Батьківщина, край де ти народився, де живуть наші рідні, де жили наші бабусі та дідусі. Любіть її, поважайте та бережіть її , адже Батьківщина у вас одна.
Вихователь: - Яка гарна у нас з вами вийшла розповідь. Я гадаю, що Лунтіку сподобається наша країна. А зараз ми з вами напишемо йому листа.
Висновок: - Давайте пригадаємо:
Як називається наша країна? (Україна)
Якою мовою розмовляють? (українською)
Як називаються люди, які живуть в Україні? (українці)
Назвіть столицю України. (Київ)
Назвіть державні символи. (прапор, герб, гімн)
Найбільша ріка України. (Дніпро)
Які знаєте гори? (Карпати та Кримські)
Як можна ще назвати Україну? (Батьківщина)
Молодці діти, ви добре попрацювали! Гадаю, що Лунтік з розповіді зрозуміє – як сильно ви любите свою Батьківщину.