22 травня у світі відзначається Міжнародний день біологічного різноманіття. Мета цієї дати привернути увагу людей на ті проблеми, які пов’язані із збереженням біологічного світу. Сьогодні лише невеликий відсоток населення планети розуміє, що саме від біорізноманіття залежать різні аспекти життя: від кліматичної стабільності та якісних харчових продуктів до безпечного життя кожної людини. Саме тому так необхідно слідкувати за збереженням на нашій планеті різних екосистем.
Свято було проголошено у 2000 році Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй з метою привернути увагу кожного мешканця землі на проблеми біорізноманіття. Проте передумови до впровадження цього свята виникли набагато раніше. Так, у 1988 році згідно з Програмою з довкілля, ініційованою ООН, розпочала свою роботу команда експертів. Вони мали визначити, наскільки необхідним є прийняття Міжнародної конвенції з біологічного різноманіття. У результаті роботи цієї групи виявилось, що угода є надзвичайно потрібною та важливою. А згодом, у 1992 році на одній із Конференцій ООН була представлена відповідна угода.
Далі Конвенція мала набрати необхідну кількість підписів та вступити у дію: вона була відкрита для підписання 5 червня 1992 і набула чинності 29 грудня 1993 року. Тому спочатку цей день відзначали 29 грудня. Проте через деякий час дату визнали невдалою через те, що в ці дні у різних країнах святкують свята національного значення. 2000 рік ознаменувався призначенням нової дати для святкування Міжнародного дня біологічного різноманіття. Ним було обрано 22 травня, тому що саме в цей день остаточний текст Конвенції з біорізноманіття був представлений на одній із Конференцій ООН.
Сам термін "біорізноманіття" означає комплекс всіх видів живих організмів. Сюди входять бактерії, гриби, рослини та тварини. До біологічного різноманіття нашої планети відносять близько 9 000 000 біологічних видів. Однак тільки 5-та частина з них описана людством. Водночас щогодини на нашій планеті зникає 2-3 види живих організмів, а це 20-30 000 щороку. У наслідок того, що кількість видів рослин та тварин зменшується, екосистеми Землі деградують та знищуються. Земельні угіддя перетворюються на пустелі, умови життя для різних видів суттєво погіршуються.
Цей день є важливим не тільки для кожної людини, але й для кожного мікроорганізму на нашій планеті. Адже дата 22 травня – це ще одна можливість зрозуміти, наскільки всі живі організми на Землі залежать одне від одного. Проте найбільша відповідальність покладається саме на людину, яка може координувати та раціонально використовувати вигоди від біологічного різноманіття, на надаючи йому шкоди.
Людина звикла бути тільки споживачем, проте останні десятки років історії нашої планети свідчать про те, що споживацький порядок існування призведе до незворотних результатів. Те, що починається зі зникнення одного виду рослин чи тварин, може призвести до масштабної катастрофи. Тому Міжнародний день біологічного різноманіття – це ще одна можливість замислитися над тим, що може зробити людина на різних рівнях: міжнародному, державному, родинному та особистому, аби зберегти біорізноманіття на нашій планеті.
https://daytoday.ua/podiya/mizhnarodnyy-den-biolohichnoho-riznomanittia/