Опубліковано 17 червня 2019 об 11:13
2 0

Конспект уроку української мови у 8 класі . Тема,, Особові займенники .''

Мета: - закріпити вміння розрізняти особові займенники, знаходити їх в реченнях, визначати особу, число, відмінок , правильно вживати займенники в усному та писемному мовленні; формувати навички самостійної роботи, вміння застосовувати на практиці здобуті теоретичні знання;

  • розвивати логічне мислення, усне й писемне мовлення, емоційну сферу учнів засобами художньої літератури, музики;
  • корегувати увагу, спостережливість, зорове сприймання, мовленнєву діяльність учнів;
  • виховувати любов до усної народної творчості , художнього слова, України.

Обладнання уроку: мультімедійний проектор, слайди, картки – завдання, картки із словами , картки із відповідями до домашньої вправи , аудіо запис

( Українська сучасна пісня Михайла Поплавського ,,Україна‘’).

Тип уроку: вдосконалення нових знань та вмінь.

Міжпредметні звязки: українська література.

Хід уроку

І. Підготовка учнів до навчальної роботи

І. Нервово – психологічна підготовка

- Дзвоник голосно лунає, до роботи закликає.

- Давайте скажемо девіз нашого уроку:

Будем добре ми навчатись,

Знань, умінь набиратись,

Щоб в майбутньому житті

Стати гідними людьми.

- Тож уперед до знань!

2. Організація дій учнів та робочих місць.

ІІ. Основна частина

1. Перевірка домашнього завдання

Вправа ,, Сам собі вчитель ’

Учні отримують картки із відповідями до домашньої вправи с. 82

Впр. 223, перевіряють свої роботи, вибіркове опитування учителем учнів.

2.Повідомлення теми, завдань уроку

- Сьогодні ми закріпимо вміння розрізняти особові займенники, знаходити їх в реченнях, визначати особу, число, відмінок займенників, а також правильно вживати їх в усному та писемному мовленні.

3. Актуалізація опорних знань

1) Бліц - опитування:

- Що таке займенник ?

- Які особові займенники ви знаєте?

- Чому особові займенники так назвали?

- Як розподіляються особові займенники за особами в однині?

-Як розподіляються особові займенники за особами в множині ?

- Як змінюються особові займенники ?

2) Вправа « Слово в слові » ( вчитель називає слова, учні повинні назвати особові займенники)

Ярослав, Микита, гімнастика, , вирій, запросити, Японія, мийка, повінь, вишиванка, армія, соломина, математика, історія, мислення, заввишки, потилиця.

4.Закріплення та осмислення знань

1) Вправа « Впізнай займенник »

  • Криптограми

М О Г

Є М Н А

У О Ш О


О В

В А Х Ї

Ш Ї О С

2) Робота на дошці. Вправа ,, Коректор ‘

Завдання : Перепишіть. Займенники, що в дужках, поставте в потрібному відмінку.

Спитав у (він), передав через (вони), глянув (вона) у вічі, прийшла до (вона), перед (він), люблю (вони), сміявся з (вони), бачилась із (вони), збудив (вона), згадав про (він), надіявся на (вони), допоможу (вона), в'ється над (воно), зв'язок з (вони), усміхнувся до (він), звільнили (він), переказав через (вона).

!!! – повторення правила: Займенники 3 – ої особи після прийменників пишуться з – н - .

3) Дидактична гра « Знайди свій будиночок »

Учні отримують картки з словами (на кожній картці надруковано по одному слову - особові та присвійні займенники) . По команді вчителя ,, По будиночках ’’ учні повинні стати біля відповідної таблички з надписом ,,Особові займенники в однині ’’ , ,,Особові займенники в множині ’’,

,, Присвійні займенники ’’) .

Мого, ми, твоєму , він, нею, свій, наш, я, вона, ви, нашого, твоїх, вас, твоїм, нашій, мене, тобі, їй, йому і т.д.

4) Робота в парах

Учні отримують картки з прислів’ями , записують в зошити , вставляючи потрібний ( з даних) за змістом займенник, визначають особу та число особових займенників).

До ( нашого ,свого )роду — хоч через воду.

У ( його, нього) не розживешся і серед зими льоду.

Хоч кілка на голові теши, а він (своє, своїм).

Дай землі, то і ( він, вона) тобі дасть.

Заступи природу дверима, то вона (тобі , йому ) вікном.

Прислів'я, мов комариний носок, а мудрості в ( нім, ньому ) озеро.

Шануй батька і матір твоїх — і добре ( їм, тобі ) буде, і добре житимеш на землі.

Добрі діти — батькам вінець, злі діти — ( їм , нам) кінець.

5) Вправа ,, Впізнайте видатну людину ’ .

Розповідь вчителя:

Грамоти Леся навчилася дуже рано. Коли їй було чотири роки, вона вже дуже добре володіла читанням. А через рік Леся самостійно писала коротенькі листи до своєї бабусі в Гадяч та за кордон до дядька Михайла Драгоманова. Дуже рано дівчинка почала знайомитися з художньою творчістю: піснями та художніми виробами. В дитячому віці разом із батьками Леся багато подорожувала , і саме ці спогади збагатили її чудовим матеріалом, що перетворився під її чудодійним пером на високомистецькі твори. Глибоке знайомство Лесі з польською народною творчістю дало їй можливість написати чудовий твір - ,, Лісову пісню ’’.

  • Хто ця людина? Які її твори вам найбільше запам’яталися ?
  • Назвіть українських поетів , твори яких ви читали на уроках української літератури ?
  • Протягом багатьох століть українські поети і письменники відновлювали та збачували українську літературу своїми неповторними творами, які увійшли в скарбницю української та світової культури.
    • Робота в групах

Завдання: прочитати вірші на картках , знайти особові та присвійні займенники, визначити їх відмінок. Від кожної групи один учень виразно читає вірш, другий учень – називає займенники, їх відмінок.

I група

Тріпоче серце спійманої птиці,

В руках моїх не чує доброти.

- Я дам тобі водиці і пшениці,

Моя пташино, тільки не тремти!

  • Хіба потоки загубили воду,

Хіба а полях уже зерна нема?!

Мусти мене, мій хлопче, на свободу,

А все, що треба, я знайду сама.

  • Я ж лагідно тебе тримаю, пташко,

В своїх руках легеньких, як вітрець.

Хіба неволя це? Хіба це важко , -

Від мене взяти кілька зеренець?

( Д.Павличко)

II група

***

Дивлюсь я на яснії зорі,

Смутні мої думи, смутні.

Сміються байдужії зорі

Холодним промінням мені.

Ви, зорі, байдужії зорі!

Колись ви інакші були,

В той час, коли ви мені в серце

Солодку отруту лили.

(Леся Українка)

III група

Думи мої, думи мої...

Думи мої, думи мої, В Україну ідіть, діти!

Лихо мені з вами! - В нашу Україну,
Нащо стали на папері
Попідтинню, сиротами,

Сумними рядами? А я — тут загину.

Чом вас вітер не розвіяв Там найдете щире серце

В степу, як пилину? І слово ласкаве,

Чом вас лихо не приспало, Там найдете щиру правду,

Як-свою дитину? А ще, може, й славу...

Думи мої, думи мої, Привітай же, моя ненько,

Квіти мої, діти! Моя Україно,

Виростав вас, доглядав вас ,- Моїх діток нерозумних,

Де ж мені вас діти? Як свою дитину.

(Т.Шевченко)

IV група

Маруся Чурай ( уривок)

Я, може, божевільним тут здаюся.

Ми з вами люди різного коша.

Ця дівчина не просто так, Маруся.

Це — голос наш. Це — пісня. Це — душа!

Коли в похід виходила батава ,—

Її піснями плакала Полтава.

Що нам було потрібно на війні ?

Шаблі, знамена і її пісні.

Звитяги наші, муки і руїни

Безсмертні будуть у її словах.

Вона ж була як голос України,

що клекотав у наших корогвах!*

А ви тепер шукаєте їй кару.

Вона ж стоїть німа од самоти.

Людей такого рідкісного дару

хоч трохи, люди, треба берегти!

( Ліна Костенко)

6) Робота на дошці

Завдання: Спишіть, вставте потрібні займенники

Всім серцем любіть Україну … – і вічні ми будемо з … . Рідна мова в рідній школі! Що бринить … чарівніш ? Не одцурайсь, мій сину, мови, у … іншої нема. Рідна мово, без … ніхто я, мов підрізаний вітром листок.

7) Творча робота. Складіть вірш:

Моря бриліантів, це – мова моя,

О місячне сяйво і спів солов’я ,

Півонії , мальви, жоржини!

Це – мова моєї Вкраїни.

Яка у ній сила і кличе, й сія ,

В натхнення хвилини! О мова моя,

Яка в ній мелодія лине

Душа голосна України! ..

О мова вкраїнська!. Хто любить її,

Люблю , наче очі дитини…

Це – матері мова. Я звуки твої

Той любить мою Україну.

( В.Сосюра)

8) Музична пауза ,. Хто уважний ‘’ ( аудіозапис пісні ,,Українау виконанні Михайла Поплавського.)

- Зараз прозвучить всім відома сучасна пісня ,,Українау виконанні Михайла Поплавського.

Завдання : уважно прослухати пісню, назвати займенники, які є в тексті.

ІІІ. Заключна частина

1. Підведення підсумків уроку

- Сьогодні на уроці звучали прислів’я, вірші українських поетів, українська сучасна пісня. Усна народна творчість, твори літератури і мистецтва складають велику скарбницю нашої української культури. Тож вивчайте мову свого народу, насолоджуйтесь її красою, мелодійністю і багатством, збагачуйте своє мовлення. Любіть Україну!

Вправа ,, Інтерв’ю’’

Мені було важко виконати завдання…

У мене виникли труднощі , коли …

Я навчився …

Цікавим для мене було завдання …

Мені сподобалося …

На наступному уроці я хотів би виконувати завдання …

2. Домашнє завдання:

I група - записати по 7 прислів’їв, визначити відмінок займенників.

II група – записати народну пісню, визначити особу, число, особових займенників.

III група – записати кілька частівок, підкреслити займенники, зверху позначити до якого розряду вони належать.

3. Оцінювання роботи учнів на уроці.