Опубліковано 16 лютого 2019 о 15:14
0 0

Конспект уроку української мови у 4 класі "Числівник як частина мови"

Урок71

Тема: Числівник як частина мови.

Мета: Ознайомити учнів з поняттями « числівник», дати початкове уявлення про числівник, його роль у мовленні; вчити розпізнавати серед слів числівники, ставити до них питання скільки? який? котрий?.

Розвивати мислення, зв’язне мовлення учнів. Виховувати культуру мовлення, інтерес до навчання, відповідальність, колективізм.

Обладнання: картки, матеріали для гри «Футбол».

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

  1. Організація учнів до уроку

Станьте, діти ,усміхніться,

До сусіда поверніться,

Й один одному посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Час почати нам урок!

- До якого уроку ви приготувалися?

2. Активізація знань учнів.

Хвилинка—каліграфинка. Запис дати

Гра « Збери слова» ( на дошці запис)

Ф ф фа фо фу фи фі фе аф оф уф иф іф еф

бол фут

-- Утворіть слово і каліграфічно запишіть його.

Слово «футбол» - словникове, його написання треба запам’ятати. Підкресліть орфограму

--Які асоціації викликає у вас це слово? ( Ворота, поле, воротар, м’яч, гол, суддя, уболівальники, тренування)

-- Чи знаєте ви, що означає англійське слово « футбол»?

Фут—нога, ступня.

Бол – м’яч.

--До якої частини мови належать це слово? ( Іменник)

.

Розвиток зв’язного мовлення.

  • Утворіть від нього прикметник і запишіть через риску:

Футбол - футбольний;

( Футбольний м’яч, футбольна гра, футбольна команда)

- Складіть речення зі словосполученням « футбольна команда» і запишіть його на дошці і в зошитах.

Футбольна команда складається з 11 футболістів.

- Визначте головні члени речення і підкресліть їх.

- Назвіть вже вивчені частини мови.

- Що ви пропустили? (Число 11)

- Що воно означає? (Кількість гравців)

- На яке запитання відповідає? (Скільки?)

- Під яким номером грає ваш улюблений футболіст? (сьомий, десятий)

- Що означає слово «сьомий»? ( Порядок при лічбі)

Підсумки.

Слово 11 означає кількість предметів і відповідає на питання : скільки?

Слово « сьомий» означає порядок при лічбі і відповідає на питання : Який? Котрий?

  1. Повідомлення теми уроку

Зараз я повідомлю вам гарну новину. Ви щойно, самі того не помічаючи, склали правило про незнайому ще вам частину мови «Числівник.» Повторіть ще раз.

- А чому вона так називається? Як ви гадаєте?

- Тож від якого слова утворено частину мови « Числівник»?

( Від слова « число»)

- Ось це і є темою нашого уроку. Сьогодні ми починаємо вивчати нову частину мови « Числівник». Будьте уважними.

  1. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу, його осмислення

- Самостійне опрацювання правила в підручнику на ст. 110 та заучування його напамять.

Перевірка вивченого.

Гра «Футбол» ( вчитель ставить питання і кидає мяч, а учень називає числівник)

5. Тренувальні вправи

Робота за підручником. Коментоване виконання вправи 254 на ст. 110

Складання речень і їх запис.

Фізкультхвилинка

Виконання вправи 255 (робота в парах)- утворення словосполучень

Перевірка

Пояснення дом. завдання впр.257

Опрацювання статті «Спілкуймося красно!» Постановка наголосу у словах.

Вправа 256 Самостійна робота виписати 5 числівників, поставити до них питання

6. Підсумки уроку.

- Що нового ви дізналися на уроці?

- Що саме вам сподобалось?

На смайлику покажіть свої враження від уроку.

Дякую вам за плідну роботу!