Опубліковано 19 червня 2023 о 18:28
9 0
2 1

Книги, що додають творчої наснаги 📖

Колись писала, що на шляху подолання творчих криз працюють всі засоби. Якщо як і мені вам знайомий стан страху перед чистим аркушем, що цілковито заперечує існування творчого потоку, то рекомендую декілька книг, що можуть допомогти відшукати музу (чи, принаймні, усвідомити, що ви не самотні в своїй творчій кризі).

Якщо чесно, то читати корисно будь-яку літературу, навіть те, що вам не властиво. Це дуже розширює світогляд і раптове осяяння можна отримати і читаючи про те як думають діти, і про розслідування жахаючого злочину в потязі, і про життя людства в страшній утопічній реальності після смертельного вірусу.

Тут я пропоную вам самарі нон-фікшн літератури, яка справила на мене враження.

Остін Клеон. Кради як митець. Креативні «фішки», про які тобі ніхто не розповість.

Не потрібно бути генієм, достатньо бути собою!

Надзвичайно для мене красива книга, її оформлення, свого часу, викликало в мене дитяче захоплення. Насправді, саме через зовнішній вигляд я її і придбала 🙈. Вона не обтяжена текстом, а має багато картинок і ще більше сенсів. Інформація подана надзвичайно простою мовою і точно спонукає почати творити.

Головний лейтмотив: не чекай — дій.

Автор запевняє, що в сучасному світі ніщо не є оригінальним. Ми всі надихаємося чиїмось ідеями. Потрібно тільки відкрити серце та «красти» ідеї правильно, тобто привносити в них себе.

У книзі Остін Клеон запропонував читачеві 10 розділів — 10 порад як зрозуміти, що ж таке творчість і як це працює, де шукати натхнення, як перетворити ідеї на реальність і не боятися невдач:

  • «Крадіть». Не бійтеся запозичувати ідеї у інших, але робіть це усвідомлено та з повагою.

  • Не чекайте на натхнення. Натхнення не приходить само собою, його потрібно шукати та створювати власноруч.

  • Практикуйте. Жодна надивленість не замінить наробленості. Чим більше творити, тим краще це буде виходити.

  • Помиляйтеся. Не бійтеся помилок, вони є частиною процесу. Творчість — це гра, тому не варто боятися експериментувати та веселитися.

  • Діліться своїм. Не ховайте свою творчість від світу, діліться нею з іншими.

  • Будьте щирими. Творіть те, що ви любите та у що вірите.

  • Не зупиняйтеся. Творчість — це подорож, а не пункт призначення.

  • Збирайте колекцію. Записуйте та зберігайте все, що вас надихає, і використовуйте це у своїй творчості.

  • Будьте невибагливими. Не витрачайте час на те, щоб зробити все ідеально, просто почніть творити.

Стивен Д. Левитт, Стивен Дж. Дабнер. Думай як фрік.

Сучасний світ вимагає від нас мислити продуктивніше, креативніше та раціональніше, дивитися на речі з різних точок зору, використовувати різні групи мʼязів та постійно змінювати власні прагнення, щоб наші думки були сміливими і справедливими, без зайвого оптимізму чи надмірного скептицизму. Щоб ми думали як ... емммм ... як фріки.

На перший погляд — провокаційна література. Але. Книга побудована на життєвих прикладах і дозволяє побачити як переважна більшість представників людства стандартно мислить. Книга повертає до реальності, підсвічує навʼязані суспільством норми і стереотипи.

Автори спонукають нас до розвитку критичного мислення. А ще щиро радять повернути собі природну здатність думати як діти: весело, безстрашно, без упереджень. Наче перед нами безліч невідомого і є нестримна жага добратися до самісінької суті речей, без огляду на думку оточуючих.

Виділю для вас 5 факторів, які, на думку авторів, заважають думати як фрік:

  • Відсутність звички думати.

  • Страх перед критикою, оскільки нестандартні ідеї не завжди сприймаються позитивно.

  • Звичка потурати чужій думці замість того, щоб слухати себе.

  • Погляд на світ крізь призму упереджень і звичок.

  • «Стадний» інстинкт.

Наче нічого нового, але якщо читати в режимі вимкненого скептика, то книга насправді відкриває очі.

Джулія Кемерон. Шлях митця.

Це книга-практикум, що допомагає розкрити свій креативний потенціал та подолати страхи, які заважають творити. Авторка пропонує читачам 12-тижневу програму, що складається з вправ, медитацій та завдань, які допоможуть зрозуміти та подолати особисті барʼєри, зʼєднатися зі своїм внутрішнім художником та відкрити для себе нові джерела натхнення.

Хочеться виділити (не спойлер!) вправи та завдання з книги, щоб ви зрозуміли, чи готові їх виконувати:

  • Ранкові сторінки. Щоранку потрібно виписувати (не менше ніж на 3 сторінки) все, що спадає на думку, не цензуруючи себе. Це допомагає подолати страх чистого аркуша та розігріти творчі мʼязи.

  • Творче побачення або Побачення з митцем. Один раз на тиждень потрібно водити себе на творче побачення в музей, кіно, галерею, запрошувати себе на прогулянку до парку, читати в кафе, грати на піаніно на площі. Тобто один день присвячувати творчості та надихатися.

  • Візуалізація. Ця вправа може бути трошки незвичною. Але уявляючи (в найдрібніших деталях) себе відомими науковцями, педагогами-практиками, новаторами, авторами унікальних інноваційних методик, що подолали глибоку кризу в українській та світовій системах освіти, ми налаштовуємо мозок на цю реальність. І йти до цієї мети буде вже не так страшно, оскільки ми підготували наш розумний і лякливий мозок до такої реальності.

Який я маю висновок з прочитаного.

Творчість це не про те, щоб догодити іншим. Це про те, щоб бути собою і не боятися проявлятися.