Мета:
Ознайомлення з природним довкіллям:
систематизувати уявлення дітей про Україну: географічне положення на глобусі, познайомити з картою України, природною щедрістю української землі (ріками, морями, лісами, горами, містами України).
Народознавство:
сприяти усвідомленню дітьми своєї приналежності до українського народу - привітного, веселого, гостинного;
активізувати знання про українські страви, народні обереги, державні символи.
Мовленнєвий розвиток:
вправляти в різних формах привітання, веденні діалогу в невимушеному форматі;
удосконалювати граматичну будову дитячого мовлення, поповнити словник якісними прикметниками;
закріпити вміння читати виразно вірші, відгадувати загадки, грати в мовленнєві ігри.
Естетично-художній розвиток:
навчити виготовляти подарунки для гостей.
виховувати бажання бути справжнім українцем: привітним, веселим, гостинним.
Матеріал: глобус, карта України, паперовий журавель, звукозапис польоту літака, картки українських страв, макети печі для визначення складів, прапорець, ложка, макітра для гри, деталі для виготовлення практичної роботи, фотоапарат, тексти чистомовок, загадок, віршів, скриня.
Хід заняття:
Вступна частина.
Привітання гостей:
Усміхніться, любі діти,
Гостям нашим шлем привіти!
Час заняття розпочати
І сумлінно працювати.
Щоб почути у кінці -
Що усі ми молодці!
Вірш «Україна – рідний край!» (в руках вихователя журавель з паперу):
Облітав журавель
Сто морів, сто земель.
Обходив, облітав,
В наш садочок завітав.
Завітав до малят,
До маленьких «Орлят».
А «Орлята» всім розкажуть,
Ще й на глобусі покажуть.
Де живуть, та як зростають
У чудовім дитсадку,
Про Перлину Україну
Нашу землю чарівну!
Вихователь:
Сьогодні наша розмова про Україну, про людей, які в ній живуть. (чути звук літака) Діти, що за дивний звук, на що він схожий?
Дитина:
На звук літака.
Вихователь:
Вийду подивлюсь, що трапилось. Заходьте шановні гості. Діти, до нас завітала гостя, вона іноземка, давайте знайомитись.
Добрий день, шановна госте, мене звати Лідія Георгіївна, я вихователь цих малят, рада зустрічі з вами!
Мері:
Добрий день, Лідія, мене звати Мері, я англійка живу в Англії. Столиця Англії – Лондон. А ви знаєте таку країну?
Вихователь:
Так, знаю, але ніколи там не була, при нагоді відвідаю.
Шановна Мері, я хочу тебе познайомити зі своїми вихованцями.
Дидактична гра «Знайомство» , «Прапорець тримай, Мері привітай»
Зразки відповідей дітей:
Я українець Богдан, приємно з вами познайомитись.
Я Ліза, рада знайомству з вами.
Я українець Олексій, радий зустрічі з вами.
Я Федя, мені 6 років, я українець, будемо знайомі.
Я Антон, мені 6 років, я українець, будемо знайомі.
Я Ніколь, мені 6 років, рада бачити вас в Україні.
Я Саша, українка, мені 6 років, завжди рада гостям.
Мері:
Малята, я дуже рада зустрічі з вами!
Основна частина.
Вихователь:
Мері, ми запрошуємо тебе в нашу подорож по Україні. Діти, що я тримаю в руці? Глобус. А що таке глобус?
Вірш:
Єднає всіх людей планета,
Яка у всесвіті одна.
І той, хто близько чи далеко -
Тобі мов брат або сестра!
Вихователь:
Вірно, діти, глобус це макет нашої Землі у зменшеному вигляді, домівка для всіх людей, які живуть на планеті. Він у вигляді кулі.
А якого кольору на глобусі найбільше?
Дитина:
Синього, блакитного.
Вихователь:
А що вони позначають ці кольори?
Дитина:
Це океани, моря, річки, озера.
Вихователь:
А різні кольорові латочки то що?
Дитина:
Різні держави.
Вихователь:
Так, діти , це різні держави, серед яких і наша Україна. Ось вона, також і країна нашої гості – Англія – покажи Мері. (показуємо ми – Україну, Мері - Англію)
А де можна ще побачити у зменшеному вигляді нашу Україну?
Дитина:
На карті.
Мері:
А ми, англійці, називаємо карту – мап. Я вам допоможу. Сфотографую Україну на глобусі та збільшу знімок, щоб зручно було розглядати. (Мері фотографує карту, виходить і повертається з великою картою)
Вихователь:
Це карта нашої України, а ще її називають – мапа.
Сідайте зручно, продовжимо свою подорож.
Малята, а які кольори є на карті України?
Дитина:
Синій, жовтий, зелений, коричневий.
Синій – моря, річки.
Вихователь:
А які моря ви знаєте?
Дитина:
Чорне море, Азовське.
Вихователь:
Яка річка протікає по Україні?
Дитина:
Дніпро.
Вихователь:
Річка Дніпро є і в нашому місті.
А що позначає коричневий колір на карті?
Дитина:
Це гори Карпати, Кримські гори.
А зелений - то ліси.
Вихователь:
А що є ще на карті?
Дитина:
Різні міста.
Вихователь:
В якому місті ми живемо?
Дитина:
В місті Кам’янське.
Вихователь:
А як називається наша столиця?
Дитина:
Київ.
Вихователь:
А які міста ще ви знаєте?
Дитина:
Дніпро, Запоріжжя, Одеса, Полтава, Трускавець, Львів, Харків.
Вихователь:
А яким транспортом можна подорожувати Україною?
Дитина:
На автобусі, машині, на літаку, пароплаві, на потязі.
Мері:
Дякую, друзі, за цікаву подорож!
Вихователь:
Настав час розважитися, запрошуємо і тебе Мері!
Хороводна гра: «Взимку довго я гуляю»
Вихователь:
Мері, ми не тільки веселі, а й гостинні.
Всі до столу сідайте та гостей смачно пригощайте!
Ложку передавай, страву українську називай! (вареники, пироги, коровай, ковбаса, голубці, хліб, каша, сало)
Ваші страви готові! (витягує з макітри картки і кладе кожній дитині)
Мері:
А у мене для вас загадка, послухайте!
Загадка:
«Вона душа у кожній хаті,
Живе тоді, коли вогонь палає.
На хліб із нею ми багаті,
Теплом вона нас зустрічає!»
Дитина:
Це українська піч!
Вихователь:
Діти, поділіть назву страви на склади і дізнайтесь в якій печі її готували.
Повторимо чистомовку всі разом.
Чистомовка:
Чу-чу-чу – пироги печу.
Чі-чі-чі – спекла Маша калачі.
Че-че-че – гріє пічка гаряче.
Мері:
Дуже смачно! Приготую їх своїм друзям у Англії.
Дидактична гра «Скажи і покажи»
Вихователь:
Зараз ми тебе розважимо, покажемо які ми, а ти відгадай!
Добрі, веселі, розумні, сильні, гостинні, мужні, усміхнені (показують рухами)
Заключна частина.
Вихователь:
А ще українці щедрі і люблять дарувати подарунки!
Мері:
У мене мало часу вибирати дарунки!
Вихователь:
Ми зробимо їх своїми руками!
Герб, прапор, калина, сорочка, рушник, вінок, (діти виконують практичну роботу)
Діти дарують свої роботи Мері:
Я дарую тобі тризуб – герб України.
А я хочу подарувати тобі рушник – це сімейний оберіг.
Я виготовив тобі калину – народний символ - «Без верби і калини – нема України»
А я дарую тобі прапор – символ нашої держави.
А я дарую українську вишиванку – особливий оберіг для того, хто подорожує.
А ми виготовили український вінок – дівочий оберіг.
Я теж приготувала тобі подарунок – це скриня, до якої ти покладеш наші подарунки – це символи та обереги українського народу.
Вірш:
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай.
Нема без кореня рослини,
А нас людей - без Батьківщини!
Мері:
Друзі, дякую вам за дарунки і цікаву подорож. До зустрічі, мені вже час відлітати до Англії! (виходить, чути звук літака)
До побачення!