Інтегрований урок з української мови та інформатики в 3 класі
Тема: Підсумковий урок з теми «Іменник». Алгоритми у навчанні
Мета:
- закріпити знання, уміння, навички сформовані на попередніх уроках української мови з теми «Іменник»;
- вдосконалювати навички роботи за комп’ютером,
- розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу,
- виховувати самостійність, культуру співпраці, цікавість до інформатики, інтерес до знань; формувати бажання вчитись.
Тип уроку: урок засвоєння знань, умінь та навичок
Вид уроку: інтегрований урок
Обладнання: програмне забезпечення: «Сходинки до інформатики»- «Поштовий голуб»; презентація «Країна Знань», роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Організаційний момент (слайд 1-4)
Станьте, діти, усміхніться,
І до сонця потягніться,
До сусіда поверніться,
Одне одному посміхніться,
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
Сьогодні у нас незвичайний урок
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В Країну Знань, країну чудову,
Яка нас чекає й запрошує знову.
Сьогодні вирішим проблему,
Що важливішим є для тебе:
З інформатики знання чи мови?
Що ж розпочнем нашу розмову!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Що в житті необхідніше: знання мови – вміння писати, читати; чи вміння працювати на комп’ютері?... (відповіді дітей, думки розділились…)
- Відповідь ми знайдемо в Країні Знань. А подорож наша проходитиме через такі зупинки:
План подорожі (слайд 5)
1. «Мозковий штурм».
2. «Каліграфічна хвилинка»
3. «Розумники і розумниці»
4. Фізкультхвилинка
5. Інформаційна
6. Практична
7. Самостійна
8. Алгоритмічна
9. Підсумкова
-Щоб дістатися до Країни Знань вам потрібно буде пригадати знання та вміння отримані на попередніх уроках української мови та інформатики.
-Чи готові ви до цього?
Загадка про іменник (слайд 6-8)
ІІІ. Робота над навчальним матеріалом
«Мозковий штурм»
Вправа «Мозковий штурм». (слайд 9 )
- Яка частина мови називається іменником?
- Які іменники належать до істот, а які до неістот?
- Які іменники називаються власними, а які загальними?
- До яких родів може належати іменник?
- Як визначити рід іменника?
- Як змінюються іменники за числами?...
- Всі ви молодці. Добре впорались із завданнями.
«Каліграфічна хвилинка» (слайд 10)
- А зараз на нас чекає зупинка «Каліграфічна».
- Яку інформацію про іменник несуть ці з’єднання?
- Утворіть з них слова і запишіть каліграфічно!
- (істоти, неістоти, загальні, власні іменники)
«Розумники і розумниці» (слайд 11-17)
Наступний зупинка «Розумників і розумниць», тобто для вас. Вам потрібно розшифрувати ребуси. (Ребуси: курсор, монітор, ворона, козак, актор, рибак.)

К
- Молодці, але це випробування ще не завершено. Запишіть ці слова-відповіді до ребусів каліграфічно розділивши на дві колонки: істоти і неістоти. (слайд 18-19 )
(робота в зошитах, перевірка виконання завдання)
«Хвилинка здоров’я» (фізкультхвилинка) (слайд 20 )
Встало вранці ясне сонечко,
зазирнуло у віконечко,
Ми до нього потяглись, за промінчики взялись,
Будем дружно присідати, сонечко розвеселяти.
Сіли, встали,
Встали, сіли,
Ось уже й розвеселили!
-Ви вдало пройшли випробування. Відпочили, а зараз згадаємо правила поводження в кабінеті інформатики.
Зупинка «Інформаційна» (слайд 21)
Інструктаж з техніки безпеки.
Гра «Правильно – неправильно»
Якщо твердження вірне вам необхідно його впіймати – плеснувши в долоні.
Якщо твердження хибне – два рази тупнути ніжками.
В клас комп’ютерний спітнілі
Ми вбігаємо щосили…. (ні)
За улюблений комп’ютер
Падаєм, мов стиглі фрукти…(ні)
А щоб сісти нам за парту,
Вчитель нам дає команду! … (так)
Монітор підсунь близенько
І дроти поправ хутенько! …(ні)
Від екрана ти відсядь…
Сантиметрів на п’ятдесят!... (так)
Голова болить моя,
Потерплю годину я! … (ні)
Я дротів не зачіпаю,
Правило це добре знаю! …(так)
Як почую щось горіле,
Промовчу я всім на диво…(ні)
Ласощі залиш ти за дверима
І сідай за компик сміло….(так)
В електронний клас науки
Сміло входь, лиш вимий руки!.. (так)
«Практична робота» (слайд 22)
Практична робота за комп’ютером
Відкрити «Сходинки до інформатики», 3-4 клас, «Поштовий голуб Україна»
- Ви маєте хвилинку для подорожі Україною…
- Під час подорожі будьте уважними та запам’ятайте назви українських міст, куди ви надсилатимете листи!
Діти займають місця за партами.
- Ви добре попрацювали біля комп’ютера.
- А зараз дамо відпочити нашим оченятам.
Релаксація (слайд 23)
Зарядка для очей. Ваші очі втомились, тому виконаємо кілька вправ для очей:
Полетів метелик вгору,
полетів метелик вниз.
Клас він облетів по колу,
Сів на парту, сів на ніс.
В іншу сторону по колу
Політав – і до вікна!
Хай літає він на волі
А нам далі працювати пора!
«Самостійна робота» (слайд 24)
Робота в зошитах (слайд 24)
- Запишіть власні іменники, які ви запам’ятали під час «подорожі» Україною («Поштовий голуб Україна»).
- Складіть речення з назвою одного з міст.
- Нас чекає зупинка «Алгоритмічна» (слайд 25-27)
«Продовж речення…» (слайд 25)
Повторення вивченого з теми «Алгоритми»
Алгоритмом називається послідовність …(команд)
Команди виражають …(наказ, вказівку до виконання дій)
Якими реченнями можуть подаватися команди?
Для зручності команди …(нумерують)
Алгоритми люди часто використовують у повсякденному житті та у …(навчанні)
Тож давайте разом пригадаємо, як визначити рід іменників!
(Слайд 25) алгоритм визначення роду іменників
- Прочитай слово.
- Постав його у початкову форму.
- Додай до іменника слова:
Він, мій – тоді це іменник чоловічого роду;
або вона, моя – тоді це іменник жіночого роду;
або воно, моє – тоді це іменник середнього роду.
«Творча робота» (Слайд 26-27-28)
Робота в парах
Групування іменників за родами
(роздатковий матеріал-конверти)
Перевірка (слайд 28)
Гра «Що змінилося?» (слайд 29)
- Як змінюються іменники?
Робота з текстом (слайд 30)
-Як змінюються іменники?
- Ось, ми і повторили вивчене про іменник! А тепер підсумує наші знання, використавши даний алгоритм для аналізу іменника.
- Аналіз іменника як частини мови (слайд 31)
ІV. Узагальнення
Зупинка «Підсумкова» (слайд 32 )
- Ви успішно пройшли випробування і дісталися до Країни Знань!
- Скажіть, які знання і вміння допомогли вам в цьому?
(відповіді дітей: вміння писати, читати, знання правил, вміння розрізняти групи іменників, вміння користуватися комп’ютерними програмами...)
- Тож які знання важливіші: з української мови чи інформатики? (потрібно вивчати різні науки, в житті все знадобиться…)
V. Рефлексія (слайд 33)
- Чи задоволені ви уроком?
- Сьогодні на уроці я зрозумів, що…
- Сьогодні на уроці я навчився…
- Сьогодні на уроці я запам’ятав…
- Мені сподобалося…
VІІ. Підсумок уроку
- Діти, мені теж дуже сподобався наш незвичний урок, який ми провели разом, послідовно виконуючи завдання, повторивши всі знання про іменник. А допоміг нам у цьому план уроку, який в інформатиці називаємо «алгоритмом».
VІ. Домашнє завдання.
Хлопчикам записати 10 зимових іменників чоловічого роду,
А дівчаткам – 10 іменників жіночого роду.
Підготувати зимові загадки.