Опубліковано 24 липня 2025 об 11:18
13 0
1 3 1

ГРАМОТОТЕРАПІЯ. Або як зробити вигляд, що вас оцінили

ГРАМОТОТЕРАПІЯ

Або як зробити вигляд, що вас оцінили

У когось - система преміювання, мотиваційні пакети й бонуси.

У когось - ГРАМОТИ.

Ви теж помітили, що освіта залишилась чи не єдиною сферою, де результати й досягнення досі міряють грамотами, подяками й сертифікатами?

Наче час зупинився.

Наче ми не у 2025-му, а десь у далекому минулому.

Папір не змінюється - хіба що шрифт на ньому трохи сучасніший.

Що не подія - фото з урочистої церемонії вручення. Всі щасливі, серйозні, скромно опущені очі й підпис: «Дякую за високу оцінку моєї праці».

Але є нюанс. Бо як тільки вдома запитати вчителя, куди поділись усі ті грамоти, відповідь зазвичай одна: «Десь лежать у купі». У когось у шафі, у когось - на антресолях, а хтось, може, вже й не згадає.

А одна знайома колега зізналась:

«Розпалюю ними багаття на дачі. Єдина користь, яку вони дали за 25 років».

І я не проти визнання. Іноді, коли немає нічого - хоч грамота. Це як мінімальний знак: тебе бачать.

Але питання - чому тільки її?

Чому це й досі основна «мотивація» в системі, де вигоряння вже давно стало професійним діагнозом?

Бо в будь-якому разі - це головна валюта в системі освіти.

Не надто конвертована, зате масова.

За відданість. За креативність. За витривалість. За роботу за трьох.

Ще - за любов до дітей, турботу про колег, участь у конкурсах, виставках, марафонах, флешмобах.

Іноді - просто за те, що вчасно здали звіт.

І здається, що все це - ніби про вдячність.

Але іноді ця вдячність стає освітнім фетишизмом.

Коли система не має можливості дати щось більше - вона оформлює вдячність у вигляді грамоти.

Це недорого. І не забирає багато часу.

А головне - не передбачає відповідальності.

Бо не треба думати, як винагородити фінансово.

Не треба продумувати систему бонусів.

Не треба шукати механізми справжньої підтримки.

У сучасному світі за якість праці дякують гідно:

грошовими бонусами, можливостями, повагою, розвитком.

А не виключно рамочками.

А ми? Ми продовжуємо вручати грамоти. І тішитися. І викладати фото.

Бо, мабуть, іншого способу подякувати в нас не навчилися.

Або не захотіли.

І поки працівників IT-компаній відправляють на навчання за кордон,

відзначають прогрес участю в реальних проєктах,

в освіті - пік уваги часто зводиться до ламінованого листочка з гербом.

Може, для когось це і кайф.

Хтось справді тішиться рамочками, словами, підписами. І це ок.

Але чому для багатьох інших - це стає точкою неповернення?

Бо навіть вдячність має бути справжньою.

А не такою, яку «роздрукують усім, щоб не було образ».

Можна скільки завгодно жартувати, що «не в грошах щастя».

Але будьмо чесні - не в грамотах теж.

І не треба робити вигляд, що нам цього достатньо.

Бо ми давно виросли з того віку, коли за «молодець» можна було промовчати.

Сьогодні хочеться іншого.

Людяного. Справжнього. Вартісного.

І так, грамота - це не завжди погано. Але дуже хочеться, щоб вона не залишалась єдиною формою вдячності в освітянському житті.

Бо поки буде тільки вона - ми залишатимемось у минулому.

Хоча живемо в XXI столітті.

Думки без меж - простір, де говоримо вголос про складне.

Дякую, що читаєте.

Дякую, що думаєте

#ДумкиБезМеж #ОсвітаБезПрикрас

08016r76-83b5-940x940.jpg

P.S. — Скажи, — запитує український вчитель американського, — От, якщо всі твої учні складуть на відмінно тести й вступлять до престижних університетів, шо тобі за це буде?

— Ну, солідна премія та підвищення зарплати.

— Ну, а якщо кілька твоїх учнів прославляться на якійсь олімпіаді геніїв?

— Ну, мабуть, премія та оплачувана творча відпустка.

— Ну, блін, а якщо твій учень стане Нобелівським лауреатом, — запитує український вчитель.

— Ну, скоріш за все теж премія та, можливо, якесь кар'єрне просування.

— Жесть, — каже український вчитель, — Я так зрозумів, що грамоти у вас фіг дочекаєшся...

(перефразовано з армійського анекдоту від Олени Білозерської)