Етикет – правила поведінки в товаристві чи в певному оточенні. Основні принципи етикету: цілеспрямованість, розуміння, користь.
Розрізняють такі види етикету:
Придворний етикет – строго регламентуючий порядок і форми поведінки, встановлені при дворах монархів.
Дипломатичний етикет – правила поведінки дипломатів і інших офіційних осіб при контактах один з одним на різних дипломатичних прийомах, візитах, переговорах.
Воєнний етикет – устав загальноприйнятих в арміях правил, норм і манер поведінки воєннослужбових в усіх сферах їх діяльності.
Світський етикет – сукупність правил, традицій і умовностей, яких дотримуються люди під час спілкування один з одним.
Службовий (діловий) етикет.
Педагогічний, лікарський.
Основні правила етикету:
Як можна вітати один одного і в яких випадках? (Кивком, жестом, рукостисканням, словом, обіймами. Найчастіше як вітання вживається при зустрічі слово «здраствуйте»; кивок і жест – при зустрічах в транспорті, на вулиці при порівняно великій відстані одне від одного; обійми – при зустрічі родичів або близьких старих друзів; немолодий чоловік може вітати нахилом голови сидячи).
Першим вітається при вході в приміщення той, хто входить, незалежно від статі та віку.
Коли ми вперше зустрічаємось з людьми, хто повинен рекомендуватися першим? (Завжди діє правило: старший подає руку молодшому, жінка – чоловіку, начальник – підлеглому).
На вулиці повинен вітатися першим той, хто проходить.
Колег з новим працівником завжди знайомить керівник.
Хто входить в кабінет першим – жінка, що за професією секретар чи чоловік, що за професією керівник? Керівник.
Якщо до вас завітав гість. Ви повинні: залишити всі справи, піднятися, привітатися і потиснути йому руку, якщо зустрілися з ним вперше, представитися.
Хто представляється першим: Людина, що займає нижче посадове становище, представляється людині, що займає вище посадове становище.
Обмін візитними картками відбувається зразу після того, як співрозмовники були представлені один одному. Візитну картку беруть вказівним та великим пальцями лівої або правої руки, ознайомлюються з текстом і ховають. На візитній картці печатаються ім’я і прізвище, посада і адрес фірми, де людина працює, а також номер телефону. Шрифт може використовуватися лише чорний.