Опубліковано 6 квітня 2020 о 17:18
0 0

16.03.2020. Група №16\18 Біологія.

Дата 16.03.2020. Предмет –Біологія Група №16\18

Тема: ВІТАМІНИ, ЇХНЯ РОЛЬ В ОБМІНІ РЕЧОВИН

Мета :

• освітня: сформувати поняття про вітаміни як біологічно активні речовини; розглянути основні групи вітамінів та їхню роль в обміні речовин;

• розвивальна: розвивати вміння логічно мислити, аналізувати та порівнювати вплив вітамінів на живий організм; уміння працювати з різними джерелами інформації;

• виховна: виховувати розуміння значення вивчення процесів обміну для формування навичок здорового способу життя.

Хід уроку

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

1. Що означають поняття «біологічно активні речовини», «провітаміни», «вітаміни»?

2. Які функції, на вашу думку, виконують вітаміни у живих організмах?

3. Як можна з’ясувати вміст вітамінів у продуктах харчування?

4. Чи аналізували ви свій добовий раціон на вміст необхідних вітамінів? Якими були результати вашого дослідження?

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Вітаміни — біологічно активні речовини різної хімічної природи, необхідні в невеликих кількостях для нормального обміну речовин і життєдіяльності живих організмів. На сьогодні відомо близько 25 вітамінів, кожен з яких має літерне позначення та хімічну назву.

В організмі людини деякі вітаміни не синтезуються взагалі, тому вони повинні обов’язково надходити в складі їжі. Інші вітаміни синтезуються кишковою мікрофлорою і всмоктуються в кров, тому навіть за відсутності таких вітамінів у їжі організм може не відчувати в них потреби. За фізико-хімічними властивостями вітаміни ділять на дві групи: жиророзчинні (A, D, E, K) і водорозчинні (вітаміни групи B, вітаміни C, H, P).

Жиророзчинні вітаміни :

A- Ретинол необхідний для нормального обміну речовин, забезпечує нормальний ріст організму. Входить до складу зорового пігменту родопсину, необхідний для повноцінного зору

D- Кальциферол бере участь у засвоєнні солей Кальцію і Фосфору, їх відкладенні в кістковій тканині.

E- Токоферол стимулює м’язову діяльність і функції статевих залоз; є природним антиок сидантом

K- Філохінон бере участь у біосинтезі протромбінового комплексу і сприяє нормальному зсіданню крові.

Водорозчинні вітаміни :

В1 -Тіамін у складі коферменту тіамінпірофосфату (кокарбоксилази) бере участь у реакціях декарбоксилювання кетокислот.

В2 -Рибофлавін у складі деяких окисно-відновних ферментів бере участь у реакціях переносу електронів, у перетвореннях амінокислот та інших сполук. Сприяє загоюванню ран, забезпечує світловий і колірний зір

B3 (PP) -Нікотинова кислота в організмі перетворюється на нікотинамід, який вступає в реакцію з НАД та НАДФ. Бере участь у обміні білків, ліпідів, амінокислот та пуринів

В5-Пантотенова кислота входить до складу коферменту А, що відіграє важливу роль у процесах ацетилювання й окиснення. Бере участь у вуглеводному і жировому обміні.

В6 -Піридоксин . У тканинах перетворюється на піридоксальфосфат — кофермент, що бере участь головним чином у реакціях синтезу і розщеплення амінокислот, які є складовою білків.

В9- Фолієва кислота . Необхідна для росту й розвитку кровоносної та імунної системи. Стимулює утворення еритроцитів та лейкоцитів, знижує вміст холестерину у крові .

В12 -Кобаламін. Входить до складу деяких ферментів. Активує білковий обмін, бере участь у біосинтезі метіоніну, нуклеїнових кислот, впливає на вуглеводний і жировий обмін; бере участь у кровотворенні.

C- Аскорбінова кислота. Бере участь у регулюванні окисно-відновних процесів, що відбуваються в організмі; у вуглеводному обміні, зсіданні крові, регенерації тканин; в утворенні стероїдних гормонів; у синтезі колагену та нормалізації проникності капілярів.

H- Біотин. Бере участь у реакціях переносу CO2 до органічних сполук (у біосинтезі жирних кислот)

За фізіологічною дією вітаміни поділяють на кілька груп:

• вітаміни, що підвищують загальну реактивність організму (B1, B2, PP, A, C);

• антигеморагічні (C, K) (з кровоспинними властивостями);

• антианемічні (B12, C);

• антиінфекційні (C, A).

За недостатнього надходження вітамінів у організм протягом деякого часу виникають характерні й небезпечні патологічні зміни. За задоволенням потреби організму у вітамінах існують три патологічні стани: авітаміноз — тривала повна або майже повна відсутність одного з вітамінів (поліавітаміноз — нестача одразу кількох вітамінів); гіповітаміноз — часткова, але та, що вже проявилася специфічним чином, недостатність вітаміну; гіпервітаміноз — тривале надлишкове введення в організм будь-якого вітаміну.

УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

1. На які групи поділяють вітаміни відповідно до властивостей?

2. Складіть таблицю «Біологічна дія вітамінів».

3. Знайдіть і зазначте в таблиці добову потребу в різних вітамінах відповідно до свого віку.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати параграф 26 ст 108. Зробити опорний конспект. Проаналізувати свій добовий раціон на вміст необхідних для нормального розвитку вітамінів. Створити за бажанням презентацію на тему : Значення вітамінв для здоров’я людини.

Презентацію та фото конспекту відправляти на почту memfi@online.ua