Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Навчання майбутнього вже сьогодні: STEAM, гейміфікація, AI
»
Взяти участь Всі події
Вебквест:

Небезпечні пасажири. Лужні метали

27.09.2021
2 0
8 Клас, 10 Клас
1 рівнів
13 підказок
Час виконання: необмежений

65

1053

0

Опис вебквесту (учням цей опис не показується):

Цей вебквест містить запитання про лужні елементи - особлива група елементів, про які не багато інформації є у шкільному підручнику хімії. У 8 класі з ними знайомляться оглядово. Загалом вебквест містить запитання і ключі, в які треба записати правильні відповіді - назви лужних елементів. І тоді учні мають можливість дізнатися більше цікавих фактів про ці метали, а також переглянути відео. Спочатку вам потрібно знайти автівки, в яких подорожують елементи цієї групи. А потім, керуючись підказками, ввести відповіді у правильні віконця. Після кожної правильної відповіді ви будете отримувати частинку ключа для виходу з рівня - вулиці з регулювальником.

Вміст вебквесту:
Налаштування гри

Реакція об'єктів при наведенні: Всі об'єкти активні, похитуються при наведенні, а курсор змінюється на вказівний палець

Привітання на початку гри (показується учням)

Репортаж з місця події веде кореспондент пан Хіміон Всюдисущій.

  • Взагалі не часто ми можемо побачити на вулицях сучасного міста регулювальника. Але сьогодні він тут - здійснює регулювання руху автомобілів. Що ж сталося? Мабуть у цих авто сьогодні їдуть якісь особливі пасажири. Спитаємо у регулювальника!

Рівень №1 — Вулиця з регулювальником переглянути шаблон

Цей рівень містить 14 інтерактивних об'єктів:

1 вихід.

7 сповіщень.

6 сповіщень з введенням відповіді.

Інтерактивні об’єкти на цьому рівні:

Мітка №1/14 Світлофор 1  Вихід з рівня  Для виходу достатньо відкрити підказки з відповідями
Фінальне повідомлення:

Думаю, наші незвичайні пасажири розповіли про себе багато цікавого.

Ці лужні метали, не звичні для всіх вас метали (як Залізо, Алюміній) зовсім не схожі, вони м'які, як віск, режуться ножем. Проте, для хіміків вони більш типові метали, ніж всі інші. Це самі металеві метали. Це означає, що вони охочіше інших «залізяк» віддають свій єдиний вільний електрон, і тому вони такі активні. Ця група - лужних братів, і всі вони реагують майже з усіма неметалами, крім інертних газів.

А зараз горить зелене світло і всі машини продовжують свій рух. А я завершую свій репортаж!

Дякую всім за увагу! З вами був Хіміон Всюдисущій!

А на останнє пропоную вам переглянути відео про лужні метали та їхні властивості:

Мітка №2/14 Регулювальник Повідомлення при кліку
Повідомлення при кліку на об'єкт:

Сьогодні нас викликали терміново на підкріплення порядку на дорозі у зв'язку з перевезенням незвичайних пасажірів. Хто вони - я не можу вам сказати. Знаю тільки, що це якісь метали. А які? І чому вжито таких заходів безпеки? Я не знаю.

Чому б вам самим не розпитати їх. Зупиніть будь-яке авто і спитайте! Хай самі про себе розповідають! От зараз, поки горить червоне світло на світлофорі і запитуйте!

Мітка №3/14 Зелена машина 1 Повідомлення при кліку
Повідомлення при кліку на об'єкт:

02014f36-0562-150x184.jpg- Ох, тут весь салон авто у вазеліні! Так душно, навіть пити захотілося! Де тут вода?

- Ні в якому разі не включай воду і не впускайте багато повітря! Я з ними б'юся (бурхливо взаємодію), на повітрі відразу загоряюся, ось хіміки і ховають мене в вазеліновій олії, буль-буль! Я дуже активний елемент, лужної метал. Лужним я називаюся, тому що після моєї емоційної зустрічі (реакції) з водою утворюється їдкий луг. А ще я найлегший метал, в п'ять разів легше Алюмінію, майже в два рази легший за воду і навіть легше гасу!

Запиши мою назву у вікні 3. Це моя квартира

Мітка №4/14 Вікно 1 => Вікно 3 Завдання з відповіддю
Правильна відповідь:
Літій
Відповідь на завдання:

Повторюся, що навіть при кімнатній температурі я дуже активно з'ясовую відносини (реагую) з Азотом і Киснем повітря. Спробував би ти, друже, залишити шматочок Літія в скляній колбі з щільною пробкою. Я «проковтну» все наявне там повітря, в посудині виникне порожнеча (вакуум), і атмосферний тиск зовні так міцно «притисне» пробку, що не тільки ти, юначе, але і жоден дорослий силач її не витягне!

Перегляньте відео про Літій:

Мітка №5/14 Вікно 3 => Вікно 11 Завдання з відповіддю
Правильна відповідь:
Натрій
Відповідь на завдання:

В Англії, на батьківщині, мене досі називають «содиум», сода - це також моя сіль! В інших країнах мене звуть «натрій» від арабського «нітрон» - теж сода. Мій першовідкривач, англієць Гемфрі Деві, в 1807 році потряс вчений світ на засіданні Лондонського Королівського товариства, коли у всіх на виду витягнув мене з банки з гасом і кинув у воду (думаю, що він швидко відступив на безпечну відстань). І всі побачили, як новий метал плаває у воді, шипить і горить жовтим вогнем! А в гасі мене тримають, щоб і мене зберегти, і всіх поблизу. Ти ж уже зрозумів, що я миттєво реагую і з Киснем повітря, і з водою. В гас ж вони не проникають. Виходить все навпаки - в горючому гасі я, Натрій, не горю, але вибухаю від негорючої води!

Перегляньте відео про Натрій:


Мітка №6/14 Таксі 1 => Таксі 11 Повідомлення при кліку
Повідомлення при кліку на об'єкт:

02014fmc-d95e-222x199.jpgУ цьому авто номер 11 і справді сильно пахне гасом. Дивно, але хай там що, наплювати на всі небезпеки!

Раптом відчинилися велика скляна банка з етикеткою «гас», і звідти виглянув сердитий і активний хімічний елемент.

- Тільки не думай плюватися в моїй машині, якщо не хочеш вибухнути! Я загоряюся у воді!

- Ні-ні, вибухати я не хочу! У мене вже був невеличкий вибух на кухні. Батьки, напевно, до цих пір ремонт роблять, поки я тут беру інтерв'ю! Мені не хочеться ходити в пластирі та зеленці! Тільки як же ти можеш горіти у воді? Адже водою, навпаки, гасять вогонь! Я бачив один раз, як працювали пожежники і поливали з брандспойтів полум'я водою, це було майже так само цікаво, як хімічити на кухні без батьків!

-А що вже говорити про нас, найтиповіших лужних металів! Ось у мене дуже багато металевих властивостей, для мене і вода - дуже сильний окисник, я з нею реагую з виділенням водню і великої кількості тепла! Утворений водень може рвонути, тому з водою я часто реагую з вибухом! При цьому я легше води, якщо мене кинути у воду, я буду там плавати, шипіти, пузиритися і горіти жовтим вогнем! Я забарвлюю полум'я в яскраво-жовтий колір, завдяки цьому хіміки дуже легко відрізняють мої солі від інших. Ти сам, друже, можеш кинути дрібку звичайної кухонної солі, яку ви їсте, в полум'я газового пальника на кухні. І подивися, яким яскраво-жовтим воно стане! Сіль - це мій хлорид, моя сполука з Хлором. Люди здавна звикли підсолювати їжу, тому що мою кількість в організмі потрібно поповнювати. Цивілізації давно були відомі «соляні шляхи», люди здавна добували і споживали сіль, мою, кухонну сіль! Крім того, засолені продукти дуже довго не псуються! І в Новий рік можна поласувати солоним огірочком, із запасених ще влітку! На, тримай солоний огірочок і вперед! Запиши мою назву у вікні 11. Це і є моє житло!

Мітка №7/14 Жовта машина 2 => Жовта машина 19 Повідомлення при кліку
Повідомлення при кліку на об'єкт:

02014fb3-5491-220x201.jpgДуже хочеться пити! Але тепер я вже розумію, що в кожному авто перевозять когось із групи лужних металів. Попити він мені точно не дасть, тому що ці луговиськи горять і навіть вибухають у воді. І дійсно, знову запахло гасом, як ніби я опинився в паливному баку літака.

- А я все життя так сиджу і не скаржуся, гас - мій рятівник і від усіх цих настирливих молекул кисню з повітря, і від вологи звідти ж! Я в ванні з гасом плаваю собі, булькаю і поглядаю на них, примовляючи: «Що, взяли ?! Електрончікі захотіли відібрати у активного м'якотілого металу?! Ну вже ні, не хочу перетворюватися в луг! Дуже довго, іноді жертвуючи собою, вчені намагалися мене з нього витягти, поки їм це вдалося! Тепер хочеться посидіти у вільному стані, показати з-під гасу свої сріблясті боки! ».

- Які ж ви, лужні метали, цікаві! Ви такі незвичайні - ріжетеся ножем, живете в гасі, а в воді горите!

- Я горю не тільки у воді, але навіть на льоду! Для мене лід - окисник, я бігаю по ньому з шипінням і горю фіолетовим вогнем! А крупинка моєї солі забарвлює полум'я газового пальника у фіолетовий колір. Відразу після того, як мене розріжуть ножем, місце зрізу виблискує, як відполіроване дзеркало, але дуже швидко тьмяніє. Запишіть мою назву у вікні 19, будьте так ласкаві. А мені треба їхати далі!

Мітка №8/14 Вікно 2 => Вікно 19 Завдання з відповіддю
Правильна відповідь:
Калій
Відповідь на завдання:

Я, елемент N19, відомий під ім'ям Калій, від арабського слова «аль-калі» - «зола рослин». І знаєш, чому? Мене дійсно дуже багато в рослинах, я є одним з «трьох китів», на яких тримається родючість грунту, два інших - це Нітроген і Фосфор. В організмі людини я теж необхідний, я найважливіший мікроелемент, що підтримує роботу нервової тканини, серця, м'язів. Мене багато в овочах і фруктах, іншій рослинній їжі, в молочних продуктах та в яєчному білку. Їдкий калій, луг, був відомий людям багато століть. Він йшов в основному на виготовлення мила, іноді середньовічні аптекарі зневоднювали ним ліки. Причому все вчені були впевнені, що їдкий калій - проста речовина, елемент, так само, як Сульфур і Фосфор. Розумієш, юначе, з їдким калієм існувала така ж омана, як з Хлором, тільки навпаки. Газоподібний хлор - це проста речовина, хімічний елемент, а його довгий час намагалися розділити на складові частини, вважаючи Хлор складним. Їдкий калій, навпаки, вважався простим речовиною, і з нього довго навіть не намагалися отримати більш прості елементи, хоча б мене, Калій. Так тривало до тих пір, поки знаменитий Антуан Лавуазьє не висловив в 1789 році сміливу ідею, що всі луги є сполуками невідомих науці металів. Відчайдушний і рішучий англієць Гемфрі Деві в 1807 році вирішив перевірити це припущення і випробувати на їдкому калії дію електричного струму. Новий отриманий ним після багатьох дослідів метал був дуже схожий на Натрій, але відрізнявся ще більшою активністю, а крупинка його солі забарвлювала полум'я газового пальника в фіолетовий колір. Деві продовжував експерименти з відкритим їм елементом, який він назвав «потасіуму» (від «поташ» - мінерал Калію). Під час одного з дослідів вчений був необережний, розплавлений поттасіум потрапив у воду, стався вибух, в результаті якого вчений втратив праве око, а на обличчі потім залишилися глибокі шрами. Ось якою дорогою ціною я був отриманий і досліджений!

Перегляньте відео про Калій

Мітка №9/14 Вікно 4 => Вікно 37 Завдання з відповіддю
Правильна відповідь:
Рубідій
Відповідь на завдання:

Мою "рубінову, рубідієву" лінію вперше побачили родоначальники спектрального аналізу панове хіміки Бунзен і Кірхгоф ще в 1861 році і відразу здогадалися, що цей світловий привіт шле їм новий ще не відкритий лужний метал. А якщо я згораю, то пари моїх сполук забарвлюють полум'я пурпуровим кольором. Щоб виділити мене в чистому вигляді, Бунзену знадобилося майже два роки і дуже багато ... мінеральної води. Так ось, Бунзен виловлював крупиці мене, рубідію, з цілого озера об'ємом в сорок кубометрів Шварцвальдської води.

Як бачиш, друже, виділяти і зберігати мене дуже важко. Світове отримання металевого рубідію в рік становить кілька кілограмів. Уяви собі, який я через це дорігий! Тому і область мого застосування дуже обмежена, найбільш широко мене застосовують у фотоелементах, я виконую команду: пустити - не пустити, закрити - відкрити.

Перегляньте відео про Рубідій

Мітка №10/14 Рожева машина Повідомлення при кліку
Повідомлення при кліку на об'єкт:

02014fcj-09a7-292x219.jpgЗ з цієї рожевої машини ще сильніше, ніж при зустрічі з іншими авто, пахло гасом. Але це навіть не все - самого господаря в гасі не було, блискучий метал сидів поруч, цілком запаяний в скляну ампулу, як в гамівну сорочку.

- Для мене гас - це лише камера попереднього ув'язнення, я навіть в ньому окислююся проникаючими з повітря молекулами кисню, тому мене обов'язково пересаджують в ампулу, всередині якої або порожнеча - вакуум, або інертний газ. З цією ампулою треба дуже обережно поводитися, якщо її зненацька розбити, я відразу, без сірників, загоряюсь на повітрі рожево-фіолетовим вогнем. Моє полум'я не можна гасити водою, навіть крижаною, навіть льодом - відбудеться вибух! У будь-якому місці в Антарктиді і в Північному Льодовитому океані я буду жадібно вгризатися в лід, як криголам, тому що морозу, який міг би охолодити мій жаркий запал, на Землі поки не було. Я дуже темпераментний легкий метал, м'який, як пластилін і всі мої лужні брати. Моє ім'я однокореневе з дорогоцінним каменем рубіном, в перекладі з латині воно означає "червоний", тому що в спектрі у мене є яскраво-червона лінія. Запишіть мою назву у вікні 37, це моя квартира

Мітка №11/14 Вантажівка 1 Повідомлення при кліку
Повідомлення при кліку на об'єкт:

02014fem-b50e-309x231.jpgІз цієї вантажівки дуже сильно пахло гасом. Зазирнувши всередину, Хіміон Всюдисущій побачив там і бочки з гасом, і баночки з вазеліновим маслом, і балони з аргоном. Репортер здогадався, що все це - арсенал захисних засобів для заспокоєння бурхливого лужного металу. Адже він уже добре запам'ятав дивовижний факт - вода, яка завжди в побуті гасить пожежі, для лужних металів вибухонебезпечна, а горючий гас, який часто сам стає причиною пожежі, для них, навпаки - гамівна сорочка.

- Не зрозумієш логіку цих лужняг, все у них не так, як у людей!

- А у мене - особливо! - буркнув з запаяної ампули, залитої вазеліновим маслом, блискучий, золотистий, м'який і легкий метал. - З металів я самий-самий метал! Я самий металевий, займаю саме металеве місце в таблиці - цей небезпечний для відвідувачів нижній лівий кут, я самий бурхливий, емоційний і неприборканий! Я підпалюю лід, не кажучи вже про воду, з вибухом реагую з такими флегматичними окисниками, як фосфор і сірка, при взаємодії зі мною вуглець спалахує не тільки у вигляді графіту, а й у вигляді алмазу! На відміну від братів по лужній лінії, за допомогою одного гасу зі мною не впоратися, мене запаюють в ампули з інертною атмосферою аргона або в ампули, залиті вазеліновим маслом. Найнадійніший спосіб мене зберегти - додати в сплав. Там я сиджу смирно і слухняно, а щоб отримати в чистому вигляді, зі сплаву мене легко вигнати відгонкою в вакуумі. Тому що я дуже легковажний і легкоплавкий, у мене температура плавлення 28 градусів за Цельсієм. Якби ти міг потримати мене в руках, я б розплавився від їх тепла. Але як раз потримати в руках мене і не можна через мою активність, це дуже погано скінчиться! Я зовсім не ручний метал, а дикий і небезпечний. Першим елементом, відкритим спектральним аналізом, виявився я,тому що одного разу, досліджуючи склад мінеральної води, Бунзен побачив нову яскраво-блакитну спектральну лінію. Мене і назвали від латинської "небесно-блакитний", "сіро-синій". Відкривши мене за "відбитками пальців", Бунзен захотів отримати мої сполуки, а не тільки їх яскраво-блакитний слід. Щоб отримати кілька грамів моїх солей, Бунзену довелося перегнати 40 тонн мінеральної води! Ось як мало мене в природі! Але людям я дуже потрібен, і вони завжди намагаються мене знайти і отримати. Дізнайся мою назву і запиши її у вікні 55. Дякую!

Мітка №12/14 Вікно 5 => Вікно 55 Завдання з відповіддю
Правильна відповідь:
Цезій
Відповідь на завдання:

Знаєш, де я особливо незамінний? Відкритий я був завдяки допомозі фізика-оптика. І найголовніше моє застосування теж пов'язано з оптикою. Оптика - наука, яка вивчає світло. А у мене є унікальна властивість - якщо на мене направити промінь світла, він здатний вибивати з моєї поверхні електрони. Чи знаєш, промінь світла тільки здається невагомим і нездатним зрушити з місця частинки речовини. Насправді він несе в собі значну енергію і може вибивати з атомів металів найбільш віддалені від ядра електрони, які найслабше утримуються в атомі. Це явище, назване фотоефектом, вперше виявив знаменитий німецький фізик, дослідник електромагнетизму Генріх Герц (адже світлові хвилі мають електромагнітну природу). Пізніше закони фотоефекту ретельно вивчив і сформулював професор Московського університету Столєтов. Так ось, найлегше з усіх металів явище фотоефекту викликаю я, Цезій! Адже я легше всіх віддаю свій електрон, досить "подиху" світлового вітерця, і я вкидаю в нього свої електрончікі. А якщо їх потім направити на місце розриву електричного кола, воно замикається, і по ньому йде струм. Так світлова енергія може перетворюватися в електричну. Все дуже просто, тільки Цезій подавай! І якщо ти проходиш через турнікет метро або ходиш в супермаркети, де двері відкриваються, коли перед ними стоїть конкретна людина, тобто в залежності від освітлення, значить, ти часто стикаєшся з фотоелементами - так називаються пристрої, що перетворюють світлову енергію в електричну. Без фотоелементів і без цезію не передавалося б зображення на сотні кілометрів, тобто була б нездійсненна сама ідея телебачення. Ось такий я, легкий за характером (такий легкий, що світло мене здуває), спортивний та найактивніший метал Цезій!

Перегляньте відео про Цезій

Мітка №13/14 Вікно 6 => Вікно 87 Завдання з відповіддю
Правильна відповідь:
Францій
Відповідь на завдання:

Мене ніхто ніколи не бачив. Ніхто не може сказати: «Францій - легкоплавкий м'який сріблясто-білий метал», тому що ніхто в цьому не переконався на власні очі. Можна сказати тільки так: «Якби зібрати весь земний Францій разом, і, поки він не піддався радіоактивному розпаду, вивчити його властивості, то виявиться, що Францій - сріблясто-білий, м'який, найактивніший лужний метал, який має дуже низьку температуру плавлення 8 градусів за Цельсієм і температуру кипіння 620 градусів за Цельсієм ». Концентрація Франція в гідросфері, включаючи воду Світового океану, підземні води, хмари, виражається числом з 22 нулями після коми. І ось, маючи в своєму розпорядженні лише те, що є на Землі, і ні атомом більше, в 1939 році Маргарет Пере змогла довести, що в досліджуваних нею розсолах з Мертвого моря містяться солі найважчого з лужних, найактивнішого металу. До того ж він виявився і радіоактивним, з періодом напіврозпаду 22 хвилини. Розсоли з Мертвого моря досліджувалися тому, що в ньому зосереджена найбільш концентрована, солона вода Світового океану, і надія знайти солі Франція була трохи більше, ніж у воді інших морів.Ось такий я, невловимий Францій! І тим не менше, я є на Землі і займаю в цій таблиці законну клітку в першій групі - групі братів-лужних металів.

Перегляньте відео про те, що на сьогоднішній день відомо про Францій:

Мітка №14/14 Вантажівка 2 Повідомлення при кліку
Повідомлення при кліку на об'єкт:

02014fj5-a7f3-123x212.jpgУ кузові цієї вантажівки бігав самотній, активний і товстий атом. Побачивши репортера, він відразу заторохтів:

- Гості у мене не часто бувають, потрібно все встигнути розповісти, поки я не розпався! У мене період напіврозпаду всього 22 хвилини! А ще я найактивніший з лужних металів, а лужні метали найактивніші з усіх металів! Я найактивніший метал у світі! Я б реагував з усіма неметалами, якби тільки мене вдалося зібрати в помітних кількостях! Але зловити мене майже неможливо, і вчені, хоч і знали про моє існування, передбачене Менделєєвим і його законом, та ніяк не могли мене відкрити! Ще б пак, спробуй знайти елемент, якого в природі майже немає, який може знаходитися тільки в розчині і не має нерозчинних сполук, і до того ж дуже швидко розпадається на інші елементи!

- Да-а, шановний, дивно, що взагалі комусь вдалося тебе виявити!

- Це змогла зробити лише жінка! Чоловіки, як не билися, не змогли організувати настільки тонкий експеримент, щоб мене знайти! Моя відкривальниця - французький хімік Маргарет Пере, в честь своєї Батьківщини вона і назвала мене. Запишіть, будьласка мою назву у вікні 87.

Рефлексія від 2 учнів

Сподобався:

2 0

Зрозумілий:

2 0

Потрібні роз'яснення:

2 0
Рекомендуємо

Металічні й неметалічні елементи. Метали і неметали. 7 клас

Металічні й неметалічні елементи. Метали і неметали. 7 клас

170

Аватар профіля Герасименко Ірина Миколаївна
Хімія
7 клас

33 грн

Вебквест з хімії за темою "Індикатори" для 8 класу

Вебквест з хімії за темою "Індикатори" для 8 класу

106

Аватар профіля Герасименко Ірина Миколаївна
Хімія
8 клас

33 грн

Хімічна лабораторія

Хімічна лабораторія

484

Аватар профіля Криволапова Алла Романівна
Хімія
7 клас

33 грн

Кисень

Кисень

227

Аватар профіля Звєрєва Тетяна Сергіївна
Хімія
7 клас

30 грн

Кисень

Кисень

82

Аватар профіля Кебас Ганна Теодорівна
Хімія
7 клас

33 грн

Схожі вебквести

Хімічні елементи. Періодична система хімічних елементів

Хімічні елементи. Періодична система хімічних елементів

1360

Аватар профіля Машков Вадим Віталійович
Хімія
7 клас

Глибини Чорного моря (Навчальний проект учнів Верхньоторецького НВК Кирилко Д., Кузіної Є., Павлюка Б.)

Глибини Чорного моря (Навчальний проект учнів  Верхньоторецького НВК  Кирилко Д., Кузіної Є., Павлюка Б.)

295

Аватар профіля Полищук Людмила Миколаївна
Хімія
5—11 клас

Справжня хімічна лабораторія

Справжня хімічна лабораторія

596

Аватар профіля Войтюк Ірина Миколаївна
Хімія
9—11 клас

Вуглеводні

Вуглеводні

213

Аватар профіля Рівна Світлана Анатоліївна
Хімія
10 клас

Подорож Періодичною системою

Подорож Періодичною системою

310

Аватар профіля Мітіна Світлана Миколаївна
Хімія
7—9 клас