Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Виклики для команди психолого-педагогічного супроводу в новому 2024/2025 навчальному році
»
Взяти участь Всі події
Вебквест:

Михайло Стельмах. Повість "Гуси-лебеді летять..."

30.12.2021
0 0
7 Клас
1 рівнів
11 підказок
Час виконання: необмежений

185

1163

0

Опис вебквесту (учням цей опис не показується):

Дітьми всі ми вчимося пізнавати світ, бачити його красу, співіснувати з ним. Але на створення дивовижних історій з дитинства здатні лише письменники, і не всі, а тільки ті, які ще змалку навчились розуміти мову трав і птахів, усього живого, серцем і душею відчувати, сприймати те, що їх оточує. Таким був Михайло Панасович Стельмах. Інакше як би він міг дізнатись і переповісти нам, як уночі достигають суниці, котрі «стають схожими на росу, що випала з зірок», як «в саме небо врізались вітряки і намотують на свої крила сонячні нитки і час», а «на сніг рожевими калюжками лягли мерехи світанкової зірниці»?

Чарівні спогади залишились у письменника про його дитячі роки: «Я й досі прислухаюся до світанків! Мене й досі хвилює, як досвіт назбирує ще темні роси, визбирує з крайнеба зорі, солодко позіхаючи, бреде посеред туманів, відчиняє двері якоїсь хати-білянки, посилає дівчину по воду, а далі прочинить оті двері, за якими ночувало сонце, і посміхнеться, вдоволений своєю роботою».

Вміст вебквесту:
Налаштування гри

Реакція об'єктів при наведенні: Всі об'єкти активні, похитуються при наведенні, а курсор змінюється на вказівний палець

Привітання на початку гри (показується учням)

«Поки людина живе — повинна чекати чогось великого»

Поверталися з далекого вирію гуси-лебеді, летіли вони над самою стріхою, і майбутньому письменникові, а тоді маленькому Михайликові, здавалося, що вони струшують на землю «бентежні звуки далеких дзвонів». Тоді небо уявлялося дитині неповторним оркестром, у якому можна почути шляхетний спів скрипки і тонке бриніння сопілки, тихі акорди бандури і притлумлений голос кобзи... Світ такий гарний, життя таке прекрасне! І про це Михайло Стельмах протягом усього життя розповідав людям.

Спробуймо з тобою помандрувати стрінками життя і творчості письменника за допомогою вебквесту!

Чим це виграє вітер? Зверни увагу на вікно!

Рівень №1 — Кімната відпочинку Михайла Стельмаха з котом та книгами. За повістю "Гуси-лебеді летять..." переглянути шаблон

Цей рівень містить 12 інтерактивних об'єктів:

1 вихід.

11 сповіщень з введенням відповіді.

Інтерактивні об’єкти на цьому рівні:

Мітка №1/12 Світлина  Вихід з рівня  Потрібно знайти і відкрити всі підказки (з відповідями і без відповідей)
Фінальне повідомлення:

Молодець! Ти досконало знаєш автобіографічну повість Михайла Стельмаха "Гуси-лебеді летять...".

Мітка №2/12 Ловець снів Завдання з відповіддю
Завдання:

Спогади про дитинство зігріватимуть письменника на нескінченних кривавих дорогах Другої світової війни. Він воюватиме до того часу, поки не зітхне з полегшенням рідна земля, порятована від фашистської навали. А потім, уже в мирні роки, будучи знаним сивочолим письменником, урешті сяде до столу, й оживуть під його пером ті коштовні скарби, що не розгубив у боях і зумів зберегти в душі, - найтепліші згадки про батьків, близьких людей, світлі дитячі роки і, найголовніше, мудрість, передану йому ще змалку від могутнього роду Стельмахів:

"Моїм батькам -

Ганні Іванівні

й Панасу Дем’яновичу

з любов’ю і зажурою".

Про який твір йдеться? (Відповідь вводимо без лапок)

Правильна відповідь:
Гуси-лебеді летять
Відповідь на завдання:

Молодець! Прямуємо далі. До речі, яка сьогодні дата?

Мітка №3/12 Календар Завдання з відповіддю
Завдання:

Ви звернули увагу, що повість має надзвичайно поетичне обрамлення - картину багатозвучної весни із лебединою піснею у високім небі. Це немовби завершене полотно, досконала розповідь про найпотаємніше, сокровенне.

Назвіть найяскавіший образ-символ повісті.

Правильна відповідь:
лебеді
Відповідь на завдання:

Усе правильно! Молодець. Щоб продовжити, вимкни, будь ласка, світло, адже надворі день.

Мітка №4/12 світильник Завдання з відповіддю
Завдання:

Серед улюблених художніх засобів письменника - метафора, порівняння, вибагливі епітети. Усе це створює неповторну образну в’язь повісті, вона сприймається як пісня, що полонить уяву читача. А прислів’я, приказки, афористичні вислови, що вільно ллються з уст дідуся й бабусі, тата й мами! Кому б не хотілося зростати в такій поетичній атмосфері!

Що взяв письменник у народу, використавши такі художні засоби?

Правильна відповідь:
фольклор
Відповідь на завдання:

Неперевершено! Можливо, намалюємо картину? Знайди те, в чому стоять пензлики Михайла Стельмаха.

Мітка №5/12 Стаканчик Завдання з відповіддю
Завдання:

«Гуси-лебеді летять...» - це історія сонячного дитинства, з якого бере початок потужний талант письменника, коли він вчиться дружити, дорослішає, зустрічаючись не лише з радістю, а й з горем. Ми знайомимося з найкращою подругою Михайлика - Любою, яка так само тонко відчуває природу і не по-дитячому мудра. Ми помічаємо, з якою великою любов’ю згадує Стельмах своїх рідних - маму, тата, бабусю, дідуся. Колись він сказав, що є люди, «на яких недарма падало сонце». Саме їхній світлій пам’яті присвячена повість Михайла Панасовича...

Назвіть особливість повісті "Гуси-лебеді летять..", авторська оповідь про самого себе, власне життя або якийсь його період, побудована на спогадах (своїх чи інших людей)

Правильна відповідь:
автобіографічність
Відповідь на завдання:

Правильно! Хтось просить його погладити!

Мітка №6/12 Котик Леонід Завдання з відповіддю
Завдання:

А знаєте, яка знаменна подія сталася в житті майбутнього письменника? Йому довірили жати жито! «Твій перший сніп, - сказав батько, - твій перший хліб». І це була така урочиста хвилина, що Михайлик щиро зізнався: «Що не кажіть, а вже інакше почуваєш себе, коли стаєш женцем!».

Яке слово пропущене в тексті? (вводимо у правильному відмінку):

"Я пам’ятаю, як урочисто проводжали в поле плугатарів із раннім плугом. Коли ж вони повертались увечері додому, їх стрічали старі й малі. А яка то була радість, коли орач виймав тобі з торби шматок причерствілого хліба і казав, що він од ... . Це був найкращий хліб мого дитинства!"

Правильна відповідь:
зайця
Відповідь на завдання:

Молодець! Здається, хтось телефонує!

Мітка №7/12 Телефон Завдання з відповіддю
Завдання:

У пам’яті Михайла Стельмаха навіки закарбувалися слова його діда Дем’яна: «...І він, Шевченко, босоніж до школи ходив». Бо його самого батько носив до школи на руках - чоботи були одні на всю родину. А вчитися хлопцеві, ой, як хотілось!

У що загортав батько малого Михайлика, коли ніс взимку у школу?

Правильна відповідь:
кирея
Відповідь на завдання:

Отак перші дні зими тато заносив мене у школу, а після уроків знову загортав у кирею і ніс додому. До цього призвичаїлися і школярі, і вчителька, і я... Якби тепер запитали, яку найкращу одіж довелося мені бачити по всіх світах, я, не вагаючись, відповів би: кирею мого батька. І коли іноді у творах чи п’єсах я зустрічаю слово «кирея» - до мене трепетно наближаються найдорожчі дні мого дитинства.

Ти молодець! Прямуй до картини з фруктом.

Мітка №8/12 Картина яблуко Завдання з відповіддю
Завдання:

- Сніг не сніг, а вчитися треба. Підемо, Михайле, до школи, - він узяв мене на руки, вгорнув полами киреї, а на голову надів заячу шапку.

- Як же йому, горопасі, без чобіт? - болісно скривилася мати.

- Дарма, - заспокоїв її батько. - Тепер такий час, що не чоботи головне.

- А що?

- Тепер головне - свіжа сорочка і чиста ... , - посміхнувся батько. - Правда, Михайлику?

- Правда, - щільно притуляюсь до тата, і ми обоє під зітхання матері покинули оселю.

Що має бути чистим, на думку Михайликового тата?

Правильна відповідь:
совість
Відповідь на завдання:

Прекрасно! Котра зараз година з точністю до піщинки?

Мітка №9/12 Пісочний годинник Завдання з відповіддю
Завдання:

"Жінка, схрестивши руки на грудях, боязко озирнулась, шукаючи дворища, яке б не ощирилось на неї собарнею, а дитя недовірливо, спідлоба дивилось на мене. На його тонкій шиї похитувалась заважка голова, що вершилась збитими хмелястими кучерями. І тут я згадав про своє насіння. Вийняв жменю і подав малому..."

Про яке насіння згадує письменник?

Правильна відповідь:
гарбузове
Відповідь на завдання:

Молодець! Далі переглянь зелену книжку на верхній полиці.

Мітка №10/12 Книга 26 Завдання з відповіддю
Завдання:

- Ой гороше, гороше, чого ти минулого літа допустив до себе черву? - докоряє вона добірним горошинам. - Гляди, в цьому році не зроби такого. А ти, бобе, чому почорнів, яка журба тебе поїдом їсть?..

З двору входить дідусь, він дивиться, що робиться на столі, й посміхається:

- Почалось бабське чаклування. (...).

Хто говорить з горохом та бобами?

Правильна відповідь:
мати
Відповідь на завдання:

"Коли на городі з’являвся перший пуп’янок огірка чи зацвітав повернутий до сонця соняшник, мати брала мене, малого, за руку і вела подивитися на це диво, і тоді в блакитнавих очах її назбирувалось стільки радості, наче вона була скарбничим усієї землі. Вона перша у світі навчила мене любити роси, легенький ранковий туман, п’янкий любисток, м’яту, маковий цвіт, осінній гороб і калину, вона першою показала, як плаче од радості дерево, коли надходить весна, і як у розквітлому соняшнику ночує оп’янілий джміль. Від неї першої я почув про калиновий міст, до якого й досі тягнуся думкою і серцем..."

Молодець, ти впорався із завданням! Здається, квіти трішки прив'яли...

Мітка №11/12 Квітка у горщику Завдання з відповіддю
Завдання:

"Сиплеться, осипається листя, гнуться, горбляться берези, плаче і посміхається крізь сльози осінь і натрушує журбу на мою наболілу душу. Поменшав світ, померхли дні мої, а ночі так тривожать, що я прокидаюсь мокрий од сліз. Мамина рука витирає їх, а голос тихо-тихо заспокоює мене:

- Не плач, Михайлику, не плач, любий... Всі люди вмирають. Он бачиш зорі? - показує мені на вікно, в яке заглядає клапоть проясненого неба. - Гарні ж, наче з казки повиходили, а теж помирають.

- Я не хочу, щоб умирали зорі, - кажу крізь плач і дивлюся, як знову на той клаптик неба злодійкувато наповзають хмари.

- Багато чого нам не хочеться, Михайлику, а життя має свою дорогу: одні покидають її, а другі виходять на неї і все сподіваються чогось кращого собі... Засни, синку".

Яка важлива для Михайлика людина так стривожила його дитячу душу, відійшла у інший світ?

Правильна відповідь:
дід
Відповідь на завдання:

"Я засинав на материних руках, і в мої сни прибивалась хитка дорога, на яку вже не вийдуть мої діди, і в моїх снах зорі, як і осіннє листя, як і люди, падали на землю. (...)"

Молодець! А тепер поправ червону подушку.

Мітка №12/12 Подушка червона 2 Завдання з відповіддю
Завдання:

Кому присвячено твір "Гуси-лебеді летять..."?

Правильна відповідь:
батькам
Відповідь на завдання:

Правильна відповідь! Ключ, схований за фоторамкою, виведе тебе з кімнати.

Рефлексія від 2 учнів

Сподобався:

2 0

Зрозумілий:

2 0

Потрібні роз'яснення:

2 0
Рекомендуємо

Т. Шевченко. Біографія + творчість

Т. Шевченко. Біографія + творчість

748

Аватар профіля Рудь Наталія Олександрівна
Українська література
7—8 клас

20 грн

Леся Українка

Леся Українка

436

Аватар профіля Рудь Наталія Олександрівна
Українська література
8 клас

20 грн

Чемерис В. "Вітька + Галя, або Повість про перше кохання

Чемерис В. "Вітька + Галя, або Повість про перше кохання

243

Аватар профіля Єрьоміна Юлія Анатоліївна
Українська література
8 клас

33 грн

Леся Воронина "Таємне Товариство боягузів, або засіб від переляку № 9"

Леся Воронина "Таємне Товариство боягузів, або засіб від переляку № 9"

183

Аватар профіля Міщененко Олена Іванівна
Українська література
6 клас

30 грн

"Таємне Товариство Боягузів, або Засіб від переляку № 9" Леся Воронина (р. 13 - 24)

"Таємне Товариство Боягузів, або Засіб від переляку № 9" Леся Воронина (р. 13 - 24)

191

Аватар профіля Фісунова Вікторія Олександрівна
Українська література
6 клас

20 грн

Схожі вебквести

Квест до 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди

Квест до 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди

480

Аватар профіля Лисенко Оксана Олександрівна
Українська література
8—11 клас

Кайдашева сім'я

Кайдашева сім'я

591

Аватар профіля Данілкіна Олександра Василівна
Українська література
10 клас

Життєпис Григорія Сковороди

Життєпис Григорія Сковороди

629

Аватар профіля Оришкевич Тетяна
Українська література
9 клас

Таємниці Шевченка: рятуємо світ

Таємниці Шевченка: рятуємо світ

827

Аватар профіля Яковець Надія Василівна
Українська література
8—10 клас

Дорогами війни. (За повістю Г.Тютюнника "Климко")

Дорогами війни. (За повістю Г.Тютюнника "Климко")

460

Аватар профіля Мукомела Лариса Антонівна
Українська література
7 клас