! В а ж л и в о

Як провести у школі Міжнародний день дівчат

11 жовтня відзначається Міжнародний день дівчат. Про що поговорити, що показати та чим подітися з учнями в цей день.

Міжнародний день дівчат був започаткований у 2012 році за ініціативи ООН. Його мета – привернути увагу людей до соціальних проблем, з якими стикаються дівчата по всьому світу.

Кожного року для цього дня обирається тема. Вже були теми проблемі «Ранні шлюби», «Новаторський підхід до освіти дівчат», «Розширення можливостей дівчат-підлітків: припинення циклу насильства» та інші.

Темою Дня дівчат 2019 року року стала «Дівоча сила: спонтанна та нестримна».

Звісно, в школі можна та навіть потрібно говорити, що є такий день та для чого він створений. Проте можна придумати різні активності та завдання, які покажуть дітям, чому ця тема така важлива.

 • Говоріть про проблеми

Інколи нам може здатися, що ми живемо в рівному суспільстві та не відчуваємо на собі дискримінацію. Проте таке твердження може бути оманливим через дві причини.

По-перше, те, що ми не відчуваємо дискримінації, не означає, що її немає. Ми просто інколи не задумуємося над тим, що це утиски. Так, наприклад, в Україні дуже часто дівчат та жінок на співбесідах питають: «А чи є у вас хлопець? А дітей не плануєте?».

На жінок перекладають інколи весь догляд за домом та сім’єю – хоча на основній роботі зазвичай кількість робочих годин у жінки й чоловіка однакова. Жінкам менше платять за ту саму роботу. І такі приклади можна наводити ще довго.

По-друге, те, що в Україні ситуація з ґендерною рівністю краща, ніж у багатьох країнах світу, не дає нам права забувати, що у тих країнах великі проблеми в цій сфері існують. Саме тому ми маємо розказувати дітям про це.

Окрім дорослих проблем з дискримінацією жінок, ООН виділяє ряд найактуальніших проблем у світі, що стосуються дівчат шкільного віку. Це нерозподілена домашня робота (дівчата у віці від 5 до 14 років витрачають на 40% більше часу на роботу по дому, ніж хлопці), відсутність можливості навчатися, ранні шлюби (кожна сьома дівчина світу від 15 до 19 років заміжня), сексуальне педофільське насильство (близько 120 мільйонів дівчат до 20 років по всьому світі пережили насильство).

 • Наводьте приклади

Приклади з життя, історії людей завжди сприймаються позитивніше. Тому варто ділитися з учнями історіями, що надихають.

Розкажіть про українських дівчаток та жінок, що зробили важливий внесок у різні сфери діяльності. І повірте, не варто обмежуватися княгинею Ольгою, Соломією Крушельницькою та Ліною Костенко. Це можуть бути спортсменки (Яна Клочкова, Лілія Подкопаєва, сестри Семеренко, Ольга Харлан), письменниці та поетки (Ірен Роздобудько, Ірена Карпа, Марія Матіос, Любов Якимчук, лавреатка Нобелівської премії польська українка Ольга Токарчук), співачки та художниці (Наталя Жижченко, Джамала, Руслана, Оксана Мась, Гриця Ерде).

Таких прикладів можна знайти багато й у творчості, й в бізнесі, й в громадському секторі, й в політиці. Та крім того, що може навіть більш важливо, приклади успішних жінок можна знайти й серед вас. Чиясь мама керує цехом на заводі, чиясь сусідка малює неперевершені картини та робить виставки тощо.

Навіщо ми це робимо: варто показувати приклади жінок, які попри «скляні стіни», розриви в зарплаті та інші дискримінаційні практики досягають успіхів. А уявіть скільки було б відомих жінок, якби дискримінації не було?

 • Організуйте тематичний відпочинок

На перервах можна вмикати музику для дітей. А треки можна підбирати за темами відповідно до події.

Міжнародний день дівчат не виняток – проблеми, що порушує цей день, хвилюють багатьох діячів мистецтва. Одна з найактивніших борчинь за права дівчат та жінок – Бейонсе. У 2017 році співачка випустила пісню та кліп до міжнародного дня дівчаток – «Freedom». Також вона записала один із негласних гімнів дівчат «How run the world».

 На перерві можна поставити ці пісні та розказати про що вони. А можна навіть розібрати ці пісні на уроках англійської мови та подискутувати на теми, що підіймає співачка.

Серед українських артисток теж можна підібрати щось запальне та танцювальне для перерви. Наприклад, популярна зараз реп-виконавиця Alyona Alyona. Будьте певні, дітям сподобається танцювати під її пісні на перервах.

 • Розказати про те, що можна зробити для захисту дівчат

«Давайте будемо працювати над укріпленням прав дівчат на безпечне дитинство, на вільний вибір, на освіту та здобуття навичок – на їхнє право будувати таке майбутнє, якого вони прагнуть для себе» – ЮНІСЕФ.

ЮНІСЕФ розробив поради, які допоможуть зменшити ґендерну нерівність та допомогти дівчатам.

 1. Усунути всі форми дискримінації дівчат.
 2. Усунути негативні наслідки культурних практик щодо дівчат.
 3. Заохочення та захист прав дівчат та підвищення їхньої обізнаності в цій сфері.
 4. Усунути дискримінацію дівчат у галузі освіти.
 5. Усунути утиски щодо дівчат в медичній сфері.
 6. Побороти економічну експлуатацію дитячої праці та захистити дівчат від неоплачуваної/небезпечної роботи.
 7. Ліквідувати насильство над дівчатами.
 8. Сприяти свідомій участі дівчат у соціальному, економічному та політичному житті.
 9. Посилити роль сім’ї у покращенні статусу дівчат.

Можна придумати безліч тем та форм для розмов, уроків, тематичних перерв. Головне – це говорити про Міжнародний день дівчат та просувати ідеї на рівні свого класу, школи, населеного пункту. Тоді дівчата всього світу будуть не самі у своїй боротьбі за рівне та гідне життя.

Читайте також: Що не варто говорити й показувати дівчатам-школяркам

«Всеосвіта» розробила серію плакатів з різними професіями без ґендерних стереотипів: кожний фах ілюстрований фігурами обох статей. Завантажити плакати безкоштовно можна за посиланням:

https://vseosvita.ua/library/23-tizden-nus-profesii-87464.html

 

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації (лист МОН № 4/2181-19 від 30.09.2019 р.).

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Олімпіада «Всеосвіта Осінь – 2019»