! В а ж л и в о

Як правильно захистити дітей від зловмисників

Безпека дітей в Інтернеті і на вулиці – це питання, над яким мають замислюватися абсолютно усі батьки.

Нещодавно в Україні відбувся Форум з управління Інтернетом в Україні (IGFUA), на якому зокрема обговорювали тему онлайн-безпеки дітей і підлітків. Говорячи про ризики, які існують у Всесвітній павутині, батькам варто пам’ятати про власну поведінку в Інтернеті. Наприклад, коли вони публікують фотографію сина чи доньки.  

Микола #Кулеба, Уповноважений Президента України з прав дитини, на своїй сторінці у Фейсбуці описав небезпеки, на які батьки наражають свою дитину, публікуючи її фото.

 ♦  Фізична небезпека для дітей

Якщо ви публікуєте фото дітей із вказанням геолокації, пишете персональну інформацію, оприлюднюєте інформацію, де і в який час перебуває ваша дитина – зловмисники можуть скористатися цими даними і заподіяти дитині шкоду.

 ♦  Репутаційні ризики та булінг

«Кумедні» та смішні фото вашого малюка можуть стати предметом насмішок його однолітків.

 ♦  Дитина просто не хоче, щоб ви публікували її фото

Те, що може подобатися вам – не обов’язково подобається вашій дитині. І якщо ви робите це, не враховуючи її думку – це може стати причиною конфлікту між вами, а також недовіри дитини до вас.

 ♦  Фото дитини в купальнику, на пляжі чи біля басейну можуть здаватися веселими і гарними

Проте, ви ніколи не знаєте, хто може переглядати ці фото і з якою метою. Такі фото і відео зловмисники можуть додавати навіть на сайт із порнографією.

 !  Не забувайте, що опублікована вами інформація залишиться в Інтернеті назавжди 

Будьте обачливі, особливо коли це стосується вашої дитини. Будьте свідомими користувачами і гарним прикладом для власної дитини.

Мені приємно бачити щасливі фото дітей, якими діляться батьки у соцмережах. Проте хочу наголосити на небезпеці такого, здавалося б, «невинного» захоплення. Часто батьки власноруч допомагають зловмисникам. На жаль, не всі люди світу бажають добра нашим дітям, – акцентував увагу пан Микола.

Дитячий омбудсмен також закликав не фотографуватися з дітьми біля школи, де видно її назву, позначати місцеперебування, зазначати прізвище та ім’я дітей, щоб убезпечити їх.


 Про безпеку на вулиці 

У програмі «Сніданок з 1+1» журналісти ТСН поцікавилися думкою Анни Носач, дитячої психологині та тренерки з дитячої безпеки, з приводу дітей, які залишаються без нагляду дорослих на дитячому майданчику. Адже такі діти є потенційними жертвами викрадачів.

За даними на 2018 рік, зникло близько 3000 дітей.

Чому діти настільки легко йдуть з незнайомцями?

Пані Анна звертає увагу на те, що кожна дитина має свій темперамент і  характер. Є діти сором’язливі, які просто вагаються відмовити незнайомій людині, а є навпаки – самовпевнені. Вони ще не мають досвіду неприємностей, з ними такого не траплялося. Тому такі діти вірять, що з ними завжди буде все гаразд.

У дітей до семи років переважають емоції над логічним, раціональним мисленням. Побачивши щось цікаве, яскраве, вони будуть бігти туди, навіть якщо вони дуже добре знають правила на кшталт: «Не розмовляти з незнайомцями, не йти з ними». 

Кожна дитина має знати правило «Стоп» не тільки відносно дорослих, але й відносно ровесників. Якщо їй щось не подобається, вона має право залишити це місце і розказати дорослим.

Чим саме незнайомці заманюють дітей? Що вони їм обіцяють та чим підкупляють?

Це може бути що завгодно, пояснює Носач. Наприклад, допомога пораненому кошеняті, взагалі прохання про допомогу, адже дитину навчають допомагати іншим, бути доброю. Це може бути і певний подарунок.

Найважливіше, щоб дитина навчалася відмовляти.


 Що має вміти робити ваша дитина? 

1. Бути уважною до оточення.

2. Відповідати незнайомим дорослим: «Я вас не знаю і нікуди з вами не піду».

3. Нікуди не йти з незнайомими людьми.

4. Діти мають бути переконаними, що батьки в будь-якому випадку – на їхньому боці. Яка б ситуація не сталася.


Як навчити дитину правилам поводження на вулиці?

Не потрібно залякувати дитину, розповідати їй страшні історії і казати:  «Це трапиться саме з тобою». Краще просто навчити дитину тому, що вона має робити, у форматі гри. Наприклад, змоделювати певні ситуації і проговорити у ролях: «Давай я буду незнайомцем, ти – дитина, і я тобі щось пропоную. Як ти себе будеш поводити?». А потім подивитися на реакцію.

Трапляються ситуації, коли діти неначебто все знають, але діють всупереч настановам своїх батьків. Як це можна попередити?

Пані Анна підкреслює: не зважаючи на те, як виховують дітей, вони будуть схожими на своїх батьків і поводитимуться так само. Якщо батьки перебігають дорогу на червоне світло або просто відчиняють двері всім, хто подзвонить, навіть не питаючись, то дитина візьме цю модель поведінки для свого життя.

З якого віку можна відпускати дитину одну в місто або гуляти на майданчик?

Маємо пам’ятати, що дитина навчається за схемою: спочатку батьки все роблять за дитину, потім вони роблять це разом, потім дитина усе робить самостійно. Буде добре, якщо батьки візьмуть дитину і попросять її сходити в магазин, а самі прямуватимуть за нею і спостерігатимуть. Можливо, навіть попросять дитину коментувати свої дії.

За статистикою, насильство щодо дітей і підлітків скоюють саме знайомі люди – майже 80-90%.

Дитина, як і дорослий, має довіряти своїй інтуїції. Якщо відчуває, що щось не так – краще зайти до магазину, до людного місця, зателефонувати батькам тощо. Не потрібно соромитись кричати.  

Анна Носач нагадує: якщо батьки залишать вдома дитину до 14 років і з нею вдома щось трапиться, то таких батьків можуть притягнути до відповідальності.

Тож пам’ятайте: безпека дитини – понад усе!

Джерело: ТСН

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації (лист МОН № 4/2181-19 від 30.09.2019 р.).

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Олімпіада «Всеосвіта Осінь – 2019»