Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Психолого-педагогічна діагностика: практичні кейси для корекційних педагогів
»
Взяти участь Всі події
0400ufwl-cf9b.jpg

Як правильно пояснити учням термін «анексія»

Навіть на дев'ятому році російсько-української війни більшість українців не знають, як правильно говорити: «незаконно анексований Крим» чи «тимчасово окупований росією Крим».

У середу, 5 жовтня, президент росії володимир путін завершив анексію територій чотирьох областей України. Йдеться про анексію окупованих територій Донецької, Луганської (так звані ЛДНР), Запорізької та Херсонської областей.

Складну тему «анексія» вчителі та батьки школярів мають обговорювати доступними простими словами — у школах і вдома.

У перекладі з латинської «анексія» (annexio) — приєднання. Тому анексія — один із видів військової агресії. Тобто насильницьке приєднання частини територій або цілих держав до території держави-агресора.

Щоб зрозуміло пояснити учням поняття «анексія», достатньо запропонувати їм уявити, що хтось із сусідів приходить до них у квартиру, заявляючи: «Ваша квартира віднині наша. Нам мало своєї, не вистачає місця, тому поєднаємо її зі своєю». Головне — пояснити дітям: анексія — насильницьке захоплення чужих територій, на які в інших немає жодних прав.

Окупація та анексія — різні поняття

Дітей і навіть деяких дорослих потрібно навчити розрізняти поняття «анексія» та «окупація».

Окупація — тимчасовий міжнародно-правовий режим, зовсім не пов’язаний із переходом суверенітету над територією однієї держави до іншої.

Анексія безпосередньо пов’язана зі зміною суверенітету (правового статусу) відповідної території та має інші правові наслідки як міжнародно-протиправне діяння.

Окупація:

  • відбувається під час військових дій;

  • захоплення територій шляхом просування ворожих військ;

  • обидві сторони визнають території тимчасово окупованими на час ведення війни;

  • повернення територій не потребує зміни правового статусу.

Анексія:

  • насильницьке включення чужих територій до складу держави-агресора;

  • держава-агресор у правовому порядку привласнює ці території;

  • держава, яка втратила території, визнає таке приєднання незаконним;

  • у разі повернення територій необхідно змусити державу-агресора відмовитися від правових претензій на них.

Після загарбницької крадіжки українського півостріва Крим армією росії в 2014-му багато українців досі плутаються, як правильно говорити: «незаконно анексований Крим» чи «тимчасово окупований Крим».

Щодо півострова Крим коректно вживати «окупований», «тимчасово окупований росією», «незаконно анексований рф» або «протиправно анексований московією». Адже за рішенням органів державної влади держави-окупанта територія Криму визнана складовою частиною країни-агресора, і це закріплено їхніми законами.

Щодо територій, захоплених російськими загарбниками після повномасштабного вторгнення росії в лютому 2022 року, їх треба називати тимчасово окупованими. Після проведення так званих референдумів і ухвалення відповідних правових рішень російською федерацією (включення до складу рф, наприклад) статус цих територій можна буде кваліфікувати як незаконна анексія.

Цілком зрозуміло, що цивілізований світ не визнаватиме результати фіктивних псевдореферендумів, проведених на тимчасово окупованих росією територіях України. Проте вже нині аналітики Інституту вивчення війни (США) прогнозують, що після цього росія мобілізує українців, які проживають у цій місцевості.

Нагадаємо, країна-терорист росія все частіше бряцає ядерними боєголовками, погрожуючи Україні та всьому людству. Саме тому для освітян і батьків складено алгоритм дій на випадок, якщо дитина під час ядерного вибуху перебуває у закладі освіти.

Фотоматеріали: bintel.org.ua

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.