Новини
413
21 липня 13:53

Як навчити дітей інформаційної гігієни: поради спеціалістки

Від цифрової обізнаності дорослих залежить інформаційна гігієна майбутнього покоління.

Напевно, кожен з нас стикався з такою ситуацією, коли мимовільно береш до рук телефон і бездумно сідаєш та скролиш стрічку у соцмережах. Від цього, на жаль, не сховатись, ми всі це робимо, хочемо того, чи ні, адже це алгоритм соцмереж, це реалії сучасності.

Ініціатива «Як не стати овочем» у квітні 2021 року провела дослідження про рівень інформаційної гігієни українців. За результатами дослідження 47% українців, які користуються інтернетом, беруть новини з Facebook. 73% з них не дотримуються інформаційної гігієни публікують фейки, проходять тести, які крадуть дані, посилаються на ресурси-сміттярки тощо.

Коли ви знаходите певну інформацію в мережі, варто бути обережним і вміти фільтрувати те, що ви читаєте. А ще важливо – навчати цього дітей, адже саме від цифрової обізнаності дорослих залежить інформаційна гігієна майбутнього покоління.

Що потрібно робити, аби у дітей з’явилась інформаційна гігієна та на що варто звернути увагу у цьому питанні, розповіла засновниця волонтерської ініціативи з інформаційної гігієни «Як не стати овочем» Оксана Мороз на своєму Ютуб-каналі.

! Поспостерігайте за своєю поведінкою, за тим як ви шукаєте, відбираєте, аналізуєте та сприймаєте інформацію в інтернеті.

Діти копіюють поведінку дорослих і якщо у самих дорослих немає інформаційної гігієни, то відповідно у дітей її також не буде.

Якщо ми не фільтруємо звідки беремо новини, вважаємо Viber новинним джерелом інформації, а також дивимось на YouTube все підряд, то діти таку поведінку дорослих безперечно будуть копіювати. Крім того, навіть якщо ми будемо говорити дітям про цифрову та інформаційну залежність, будемо забороняти щось робити, вони все одно будуть бачити, що робимо ми й самі це робитимуть, – зазначила Оксана Мороз.

! Вивчіть оточення дитини та оцініть як воно на неї впливає.

Варто пам’ятати, що оточення має великий вплив на дитину. І важливим вектором є не тільки дії чи поведінка батьків, а й те, що робить оточення дитини: друзі, однокласники, знайомі, вчителі. Якщо у цього оточення відсутнє розуміння про інформаційну гігієну, то набути її буде вкрай важко, адже діти відтворюють те, що робить оточення.

Тому якщо розкласти проблему інформаційної гігієни дітей на частини, то одна з основних – це розпочати з себе.

По-перше, сформувати інформаційну гігієну для себе та оточення, з яким найчастіше спілкується дитина. По-друге, поміркувати, чи є інформаційна гігієна у вчителів, які навчають дитину. Наприклад, якщо вдома дитині говорять про те, що потрібно вакцинуватись та вірити доказовій медицині, а у школі вчителі вважають навпаки, а ще рекомендують лікуватися у якийсь інший спосіб, то можливо варто подумати про зміну закладу освіти. 

Оксана Мороз вважає, що, на жаль, інформаційна гігієна вчителів бажає бути кращою. Але й водночас зазначає, що серед педагогів дійсно є винятки й це прекрасно.

! Навчайтесь інформаційної гігієни та навчайте цього дітей.

Навчайте дітей азів інформаційної гігієни, але ні в якому разі не через заборони. Насамперед розкажіть дитині як працює цифрова дійсність і як вона нами маніпулює, які види цифрової маніпуляції чатують у цій дійсності та що з цим усім робити. Важливо, щоб ці процеси відбувалися або паралельно, або так, щоб спочатку ви здобули базову інформаційну гігієну, а потім розпочали транслювати її на свої рідних.

Немає ніякої кнопки чи програми, дітей цьому не навчать у школі, якщо ви самі цього не будете робити. Звісно, це дуже правильний процес думати про майбутнє покоління, вірити у те, що виросте наступне покоління й Україна зміниться. Але поки воно виросте, ми своєю відсутністю інформаційної гігієни можемо суттєво ускладнити цей процес. І це покоління не зможе розбудувати країну, оскільки буде відсутня інфогігієна, – підсумувала засновниця волонтерської ініціативи «Як не стати овочем».

Отже, постійно перевіряйте інформацію, шукайте підтверджені джерела, читайте правдиві новини, навчайтесь інформаційної гігієни самі та навчайте цього майбутнє покоління. 


Матеріал, який вас може зацікавити: Чи можуть звільнити вчителя за пости у соцмережах?

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.