«Вільна каса» та «подзвони мамі»: як навчають дітей надавати першу допомогу

Прикладом в цьому плані є львівський тренінговий центр «Invest», фахівці якого в ігровій формі допомагають засвоїти школярам принципи першої домедичної допомоги.

Що робити, якщо раптом людина знепритомніла? Чи підходити до незнайомця, який лежить на вулиці, адже раптом йому стало погано? Що робити в ситуації, в якій все вирішують секунди? Такі питання крутилися в голові в кожного з нас. Більшість з людей, хоча б раз, але стикається з такими несподіваними ситуаціями, коли стається лихо, а з голови зникають всі розумні думки. Як цьому зарадити? Та це питання є лише одна відповідь – попередня підготовка. Кожна людина повинна не лише засвоїти як надається перша невідкладна допомога, а й підготувати до неї найбільш безпорадних та вразливих людей в цьому світі – дітей.  

Прикладом в цьому плані є львівський тренінговий центр «Invest», фахівці якого в ігровій формі допомагають засвоїти школярам принципи першої домедичної допомоги.  Цікаво, що його засновницею є вчителька англійської мови - Оксана Бенцак.

Насамперед, ми ознайомлюємо діток з тим, що таке домедична допомога і для чого вона потрібна. Ми розповідаємо їм, що робити, якщо у них опіки, запаморочилась голова, якщо вони порізались – як собі зарадити у таких випадках. Завдяки ігровим моментам, діти дуже легко запам’ятовують важливі речі. І у разі екстреної ситуації – не панікують. Вони можуть, і собі допомогти,  і комусь, хто перебуває у небезпеці, - розповіла засновниця.

Школяр зі Львова Данило Добрянський у свої 12 років уже знає, як визначити, що у людини стався інсульт та що таке домедична допомога:

Коли у людини інсульт, у неї німіє права або ліва частина тіла. Якщо ти попросиш таку людину усміхнутись, то у неї підніметься лише одна частина губи. Якщо ти скажеш їй підняти руки, то підніметься лише одна рука. Якщо ти попросиш її щось сказати, то вона не зможе сказати нічого зрозумілого. Якщо ти виявляєш такі ознаки, то треба терміново дзвонити у лікарню і просити медиків, щоб приїжджали якнайшвидше.

Його ровесниця Анна Бенцак також поділилася своїми знаннями та розповіла, як надати першу домедичну допомогу людині, яка раптово знепритомніла:

Насамперед треба подивитись, чи це не несе загрози тобі, адже, коли людина лежить посеред вулиці, то це не завжди означає, що їй погано.  Можливо це потенційний злочинець, і у нього у руках може бути вибухівка. Якщо нічого підозрілого у людини ви не побачили, тоді треба до неї звернутись, спитати чи їй потрібна допомога. Якщо людина ніяк не реагує, потрібно перевірити  її больові точки. Такі точки є між великим і вказівним пальцями рук та у шийному відділі. Пізніше ми перевіряємо дихання: підіймаємо голову людини, відкриваємо її рот, руку ставимо на живіт, притуляємо вухо до її рота і слухаємо дихання. Нормальне дихання –  це коли людина чотири рази вдихає за 10 секунд. Після цього людину треба перевести у стабільне бокове положення: руку догори – «вільна каса»,  другу руку у положення – «подзвонити мамі»,  і підняти ногу – «давай потанцюємо». І тоді, тримаючи за лікоть і коліно, перевернути людину на інший бік.

Назви «вільна каса», «давай потанцюємо» та «подзвонити мамі» - це не дитячі пустощі, а справжні прийоми домедичної допомоги, за допомогою яких фахівці навчають дітей.

«Стабільне бокове положення»  – це нескладний прийом, який допомагає врятувати людину, до прикладу, під час приступу епілепсії.  Коли людина перебуває у стабільно боковому положенні, потік повітря починає проходити краще,  їй легше дихати, крім того, у такому положенні язик не западе. Цей  банальний прийом, насправді, може врятувати багато життів, - пояснила Оксана Бенцак.

Поштовхом до кардинальної зміни діяльності вчительки стало те, що її старший син Роман вирішив присвятити своє життя медицині. Поза навчанням, він разом із евакуаційними групами рятує поранених в зоні бойових дій та проводить у Вінниці тренінги з надання першої домедичної допомоги. За її словами, коли вони обговорювали діяльність сина, вона подумала: чому б не спробувати навчати дітей надавати домедичну допомогу? Адже у всіх розвинених країнах цьому приділяють дуже велику увагу.

До прикладу, в Америці є цілий проект, який називається «Help your granny»(«допоможи своїй бабусі»). У чому його суть – маленьких діток часто залишають із бабусями та дідусями, а це є люди зони ризику, у яких може статись напад епілепсії, інсульт чи інфаркт. І у проекті «Help your granny»,  власне, вчать дітей допомогти бабусі чи дідусеві до приїзду медиків. Я усе своє життя працюю з молоддю., тому мене по-особливому захопила ця ідея, і я подумала,  що ми обов’язково маємо створити аналогічну програму в Україні. - розповіла жінка.

За кілька місяців існування тренінгу, фахівці відвідали вже понад десяток шкіл, розповівши школярам, як надавати першу допомогу.

«Маленький рятівник» - це гарний приклад того, як потрібно пояснювати школярам про надання першої допомоги. Ба більше, заняття такого плану є необхідними та корисними не лише для дітей, а й для дорослих. Адже впевненість в своїх знаннях та силах, холодний розум та обізнаність – відграють одну із вирішальних ролей у стресових ситуаціях.

Фотоматеріали взяті зі сторінки Invest у facebook

Інформація взята із сайту Львівська газета: http://gazeta.lviv.ua/

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.