Вчителі знову винні: складають ЗНО і заважають абітурієнтам

УЦОЯО закликає вчителів і репетиторів не здавати ЗНО, а освітяни обурені звинуваченнями.

У мережі фейсбук набувають резонансу факти, що вчителі й репетитори реєструються на складання ЗНО. Дехто вважає, що таким чином освітяни "забирають" бали у випускників, тим самим позбавляючи їх можливості вступити до омріяних вишів. В УЦОЯО також закликають не складати іспити тих, хто не має наміру вступати до вишу, бо вважають це забаганкою.

В УЦОЯО пишуть, що жоден зі нормативно-правових актів не встановлює суворих обмежень щодо кола осіб, які можуть проходити ЗНО, оскільки законотворці, формулюючи відповідні норми, керувалися раціональними міркуваннями, які підказували, що ЗНО за кошт платників податків проходитимуть лише ті особи, які або:

  • дійсно завершують здобуття повної загальної середньої освіти й, можливо, вступатимуть до закладів вищої освіти;

  • здобули повну загальну освіту в попередні роки й дійсно планують вступати до закладів вищої освіти.

На жаль, відсутність суворих обмежень спричинила ситуацію, коли чимало осіб, які не підпадають ані під першу, ані під другу з-поміж означених вище категорій і які, найчастіше, є або педагогічними працівниками в закладах загальної середньої чи вищої освіти, або репетиторами «на вільних хлібах», реєструються для проходження ЗНО з якихось власних міркувань. Наприклад, з метою «перевірити себе», «показати себе», «перевірити систему ЗНО», «похизуватися своїми результатами перед учнями, колегами» тощо, — додають в УЦОЯО.

В українському центрі оцінювання якості освіти вважають, що кожен із вищезазначених осіб як учасник ЗНО — це додатковий тягар на всіх громадян України, адже саме вони, громадяни, як платники податків сплачують до бюджету ті кошти, які держава вкладає щорічно, щоб підтримувати в належному стані систему ЗНО. «Безкоштовне ЗНО» — це міф. Додають, що ЗНО — навпаки, доволі коштовна для держави справа.

А от думки вчителів щодо такої ситуації розбігаються. Одні підтримують позицію УЦОЯО, інші говорять, що відсоток зазначених осіб зовсім малий і не має суттєвого впливу на загальні рейтинги.

Так, в коментарях під одним із дописів на освітянській платформі у фейсбук, учасник дискусії активно підтримав позицію, що репетитори не мають жодного відношення до впливу на статистику та до "заважання" абітурієнтам:

Репетитори тут ні до чого. А скільки розумних дітей у цьому році не пішли складати ЗНО, бо їдуть за кордон на навчання? Завжди є той, хто не зможе здати іспит, і завжди є кращі, — пише учасник обговорення.

А Ольга Шпитальна [ред. - ім'я вказано відповідно до підпису в мережі фейсбук] взагалі не розуміє, у чому причина дискусії:

Наших людей важко зрозуміти: одні кричать, що вчителі самі не можуть здати ЗНО, інші незадоволені тим, що вчитель може здати ЗНО, — пише пані Ольга.

На своїй сторінці фейсбук висловив обурення і заступник директора з навчально-виховної роботи однієї зі столичних шкіл Володимир Онацький. Обурення стосується того, що знову у всьому винні вчителі.

Добре, що є вчитель. На нього завжди можна все списати. Чому так погано живемо? Бо так учитель вчив майбутнього депутата. Чому гинуть люди на дорогах? Бо вчитель не довчив з майбутнім водієм правила дорожнього руху. Чому так багато молодих наркоманів, жорстоких, нетрадиційних? Знову ж винен вчитель. Пригадується, запитання головного героя фільму «Кавказька полонянка»: мечеть теж я зруйнував? Ні, мечеть зруйнували ще у ХІІ сторіччі, а от у провалі вступу абітурієнтів до медичних вишів винен таки вчитель, — пише Володимир Онацький.

Наостанок заступник директора додає, що в суспільстві дивні пропозиції: то вимагають тотально всіх учителів пропустити через жорна ЗНО, щоб перевірити, а чи знають педагоги те, що викладають. А коли хтось наважився скласти ЗНО та успішно його пройшов, то потрібно провести розтин, щоб подивитися, а що там у нього в середині: чи є серце, чи є розум.


Вас також може зацікавити: Офіційно: МОЗ затвердило постанову про навчання з 1 вересня.

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.