Зараз в ефірі:
Вебінар:
«
Ситуація успіху: основні поняття, сутність, технологічні аспекти, інклюзивна практика
»
Взяти участь Всі події
Новини
22130
12 травня 2020 о 14:42

Вчителі отримують неконкурентну зарплату: чому відкладається підвищення оплати праці педагогам

Заступник Міністра фінансів розповів, чому не виконуються раніше ухвалені рішення про підвищення зарплат педегогам.

Основу матеріального добробуту педагогів мають становити не одноразові виплати. Має бути чітка формула розрахунку заробітної плати, левову частку якої має складати посадовий оклад. Це врегулює питання справедливої оплати праці педагогам, незалежно від того, в яких громадах вони працюють. Про це повідомив заступник Міністра фінансів Роман Єрмоличев в інтерв’ю виданню Укрінформ.

Слід переглянути умови оплати праці педагогічних працівників, зарплату яких становить посадовий оклад та численна кількість доплат і надбавок. Це стає предметом маніпуляцій, коли, наприклад, одні органи місцевого самоврядування виплачують мінімальну надбавку за престижність праці вчителям, тобто – 5%, а інші – 20-30%. Часто подібне трапляється у сусідніх громадах, де педагоги між собою спілкуються. Така ситуація не мотивує молодого вчителя, – зазначив посадовець.

Він додав, що оплата праці педагога має бути конкурентною. Натомість бачимо колосальну різницю між оплатою праці різних категорій працівників на базовому рівні. Роман Єрмоличев порівняв зарплату вчителів із зарплатою районного судді. 

У той час як за рахунок коштів освітньої субвенції середня зарплата учителя на місяць становить12,3 тис. грн (а є педагоги з меншою зарплатою), середньомісячна винагорода судді районного та міськрайонного рівня складає 106 тисяч гривень! 

На запитання, чому раніше ухвалені рішення щодо підвищення зарплат педагогам не виконуються, заступник міністра відповів, що проблема полягає у відсутності ресурсу у державному і місцевих бюджетах.

Потрібно приймати управлінські рішення, що потребують глибокого аналізу діяльності мережі закладів освіти і цілей здійснення видатків. Для шкіл – це сфера відповідальності органів місцевого самоврядування. Погоджуюсь, що формула розподілу освітньої субвенції є дещо недосконалою. Протягом трьох років вдосконалюємо її спільно з Міністерством освіти і науки та представниками місцевого самоврядування. Проте і з боку засновників закладів загальної середньої освіти мають бути кроки назустріч щодо їх відповідальності.

За словами Романа Єрмоличева, мінфін здійснив ґрунтовний аналіз даних про обсяги освітньої субвенції та чисельності педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти. Виявляється, що фактична кількість учителів, які працюють у школах, значно перевищує розрахункову кількість ставок, визначену нормативами. За розрахунками Мінфіну, фактична кількість ставок педагогічних працівників у закладах загальної середньої освіти (без інтернатів) становить 502,3 тисячі одиниць. Це більше розрахункової кількості ставок на 36,2 тисячі одиниць.

Важливість роботи вчителя очевидна, і ми не ставимо це під сумнів. Однак ідеться про ефективність залучення педагогів до роботи в системі освіти. Ця ефективність не завжди передбачає скорочення посад. Як фінансист я звик мислити мовою цифр. Звертаю увагу, що утримання цих 36,2 тис. ставок потребує додаткового спрямування близько 5,6 млрд гривень з місцевих бюджетів.

Вас також може зацікавити: У Верховній Раді озвучили, якою буде зарплата вчителя

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.