Сьогодні о 16:00
Вебінар:
«
Освіта в умовах воєнного часу: виклики, рішення, реалізація
»
Взяти участь Всі події
Новини
3673
21 січня 18:25

В Україні запровадили оновлене шкільне меню. Як харчуються учні в інших країнах?

У новому році в Україні з'явилося нове меню і викликало хвилю невдоволення у батьків. Пропонуємо дізнатися, як харчуються учні в інших країнах світу.

На тлі гарячих дискусій навколо нового шкільного меню пропонуємо ознайомитися з системою шкільного харчування у чотирьох країнах, аби зрозуміти, який шлях вони пройшли та з якими проблемами стикалися.

Фінляндія

Фінляндія – одна з небагатьох країн, в якій шкільне харчування є повністю безкоштовним.

Згідно з різними рейтингами, шкільна їжа у Фінляндії вважається однією з найкращих у світі. На національному рівні якісне шкільне харчування розглядається як інвестиція в майбутнє та турботу про здоров'я і добробут дітей. Йдеться не просто забезпечення учнів якимось поживними стравами, а про культуру споживання: в їдальнях дітей вчать основам збалансованого харчування, повазі до продуктів, застільному етикету.

Досить часто страви подаються у форматі «шведського столу»: дитина сама обирає, що та скільки їсти. При цьому викладачі наочно показують, якою має бути «здорова тарілка» та м'яко нагадують, що майже половину обіду мають складати овочі.

Франція

У Франції національної програми шкільного харчування як такої немає. Уряд розробляє рекомендації та нормативи, однак все фінансують та організовують саме муніципалітети. Шкільне харчування не безплатне, однак батьки сплачують 50% вартості обіду. Зазвичай, ця сума становить менше, ніж три євро.

Дуже цікавий момент, який вирізняє французьку систему харчування з-поміж інших: і діти, і вчителі харчуються однаково. Для обіду виділяють щонайменше 30 хвилин, а частіше годину. Філософія шкільного харчування спрямована на те, аби довести: їжа – не просто набір корисних речовин, а джерело задоволення.

Японія

В Японії дітям молодшої та середньої школи заборонено приносити їжу з дому: під час навчання школярі харчуються однаковими обідами, розробленими дієтологами.

Школи використовують ланч як нагоду розповісти більше про культуру харчування. Під час обіду вмикають відео, в якому пояснюють, що саме їдять діти, та як ці продукти впливають на їхнє здоров'я. Деякі заклади впроваджують ігри із визначення харчової цінності продуктів і страв.

Головна вимога при приготуванні страв для шкільного харчування в Японії: заборона на використання заморожених продуктів і продуктів глибокого перероблення. У середньому кожен ланч розрахований на 600-700 кілокалорій. Вартість одного обіду становить близько 2,5 доларів.

Сполучені Штати Америки

У школах Сполучених Штатів Америки кожен учень має свою картку, яку сканує на вході до їдальні. З підключеного до картки рахунку батьків автоматично знімають стандартну суму, але дитина може їсти все, що захоче.

Американське шкільне меню – це поєднання корисної їжі з улюбленою для дітей. Щодня вони отримують свіжі фрукти та овочі. Але й присутні улюблені дітьми страви – піца, спагеті, картопля фрі, сендвічі. Також їм дають соки, звичайне та шоколадне молоко, йогурти. Вся їжа гіпоалергенна.

У школу категорично не можна приносити (навіть для власного харчування дитини) горіхи та солодощі.

Ця інформація допоможе батькам та учням зрозуміти, що реформа шкільного харчування, яка тільки-но набрала чинності в Україні, фактично ще сира, і які результати дасть її впровадження, можна буде зрозуміти лише з часом. Це довготривалий процес, який, з огляду на роками незмінювану систему, супроводжуватиметься неминучими труднощами. Усе нове завжди сприймається важко, а зміни – навіть позитивні, – викликають супротив, адже до них потрібно підлаштовуватись.

Вас також можуть зацікавити такі матеріали: Реформа шкільного харчування: за і проти

Фотоматеріали обідів взяти з відкритих джерел.

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.