Учитель цікавіший за інтернет: ТОП-10 способів пробудити в дітей зацікавленість

Заволодіти увагою школяра достатньо не просто. А втримати її – ще важче. Ділимось засобами для активізації уваги та зацікавленості на уроці.

Вересень близько! І дуже хочеться розпочати новий рік у легкій та невимушеній атмосфері. Зруйнувавши учнівський міф про те, що все можна знайти в інтернеті, і слухати учителя не обов’язково. Тож додаємо до уроку родзинку та спостерігаємо, як зростає учнівська зацікавленість.

 1. Дисонанс  

Запропонуйте учневі щось таке, що не збігається з його звичною картиною світу. Наприклад, у зоопарку з'явився рожевий слон. Але учень знає, що в природі таких слонів не існує. У цей момент виникає когнітивний дисонанс і людина починає активно шукати пояснення ситуації.

 2. Гра 

Для залучення уваги використовуйте на заняттях практичні методи та залучайте учнів до процесу. Чим більше задіяні візуальні, тактильні та слухові стимули, тим краще запам'ятовується матеріал. Але зверніть увагу на те, що такі методи, як змагання і нагороди, можуть не тільки зацікавити дітей, а й відволікти їхню увагу від реальної мети навчання.

 3. Орієнтація на даний момент 

Запропонуйте учням вирішити реально значиму для них проблему. Покажіть, як вони зможуть застосувати отримані знання в своєму житті. Подумайте, як поточні події пов'язані з уроком. Можливо, потрібно використовувати популярні нині тренди, нові віяння, телевізійні програми та фільми, щоб посилити інтерес учнів.

 4. Дилеми 

Запропонуйте учням завдання, яке має непростий вибір. Хороша дилема завжди привертає увагу. Дайте дітям вибір між:

  • хорошим і дуже хорошим варіантами;
  • двома поганими варіантами;
  • варіантами з плюсами і мінусами, але самі по собі різні.

Класичним прикладом дилеми є «проблема вагонетки»:

Уявіть, що ви бачите, як важка некерована вагонетка мчить на п'ятьох робітників, які не можуть від неї ухилитися. Ви можете переключити стрілку і пустити вагонетку іншим шляхом. Але ось невдача: на другому шляху також знаходиться робочий, але тільки один. Як би ви вчинили? Пожертвували б однією людиною, щоб врятувати п'ятьох?

Є про що подумати і поговорити.

 5. Гумор 

Гумор допомагає сфокусувати увагу і швидше запам'ятати матеріал. Але використовувати жарти треба обережно. Якщо ви знаєте свою аудиторію і впевнені, що жарт дійсно смішний, тоді його варто розповісти, щоб підбадьорити слухача. Можна колекціонувати цікаві, гумористичні історії та анекдоти зі свого предмета, щоб час від часу вставляти їх в своє заняття.

 6. Розповідь про наслідки 

У ситуаціях, коли учневі доводиться робити вибір, основний акцент ставте на реальні наслідки вибору, а не просто оцінюйте правильно чи не правильно вирішена задача.

 7. Захоплива історія 

Під час заняття розкажіть учням історію. Вона легко запам'ятовується, так як має певну структуру. В історії є головний герой, у якого є мета, і антигерой, який заважає цю мету виконати. Долаючи труднощі, герой змінюється і зростає над собою. Можна головним героєм зробити ровесника учнів, тоді сюжет буде їм ближчим, вони зможуть відчути причетність героя і зрозуміти, що теж здатні вирішити задачу. Також у історії є логічна послідовність дій, яка полегшує запам'ятовування.

 8. Обмеження в часі або ресурсах 

Обмеження створюють відчуття терміновості. Це змушує концентрувати увагу на виконанні завдання. Наприклад, запропонуйте учням виконати двадцятихвилинне завдання за 15-18 хвилин. Головне, щоб обмеження були посильні для дитини.

 9. Емоційний відгук 

При викладі фактів спробуйте додати до них емоційне забарвлення. Розповісти про події, на тлі яких стався цей факт і до чого це призвело. На основі цієї інформації учні складуть своє враження і зможуть легше запам'ятати матеріал.

 10. Цікаві питання 

Необхідно підібрати такі питання, які зажадають від учня застосувати отримані знання або інтерпретувати їх. Питання на знання матеріалу до цікавих не відносяться. Можна побудувати всі заняття з певною інтригою. Далі спільно з учнями знайти відповідь. Наприклад, люди вже давно будують кам'яні будинки. Камені для будівництва добували в каменоломнях. Це було дуже важко. Та люди полегшили собі життя саме з водою. Як за допомогою води можна полегшити працю добування каміння в каменоломнях?

Ці прості, на першій погляд, поради знайомі кожному вчителю. Нагадуючи собі про них, правильно користуючись і комбінуючи їх – ви отримаєте найзахопливіший урок. А учні впевняться, що отримувати знання від живої людини набагато цікавіше, ніж від гаджету.

Натхнення вам, наші дорогі вчителі! Нехай ваші учні будуть завжди зацікавленими!


Нагадаємо, виховайте майбутнього переможця – в олімпіадах і по життю!

Авторка: Любава Кулинич

Джерело: Pedsovet.su

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.