Тайм-менеджмент для дошкільнят: як навчити дітей розподіляти час

Навчити дітей правильно розподілити свій час – ось одне із пріоритетних завдань батьків.

Звичайно, відволікти малюка від цікавих ігор на корисні заняття буде тяжкувато, та за допомогою лайфхаків та гаджетів можна привчити дитину до порядку.

Вивчення циферблату

Як дитина у віці 2-3 років почне вчитись рахувати, привчайте її вимірювати час гри або очікування. До прикладу, «Малюєш, доки я рахую, потім віддаєш олівець мені, я малюю – ти рахуєш». Як повідомляє Освіторія, подаруйте дитині іграшковий годинник, адже настінний буде йому незрозумілим.

Якщо малюк вміє рахувати до 12, то можна зробити кубики із цифрами, і потренуватися на циферблаті те, що випадає.

Гра із годинниковою стрілкою

Згодом, коли дитина трішки освоється з годинником, фахівці радять придбати йому справжній будильник, у якому залишити лише годинникову стрілку. Щоб пояснити малюку, скільки часу він витрачає на різноманітні справи, можна налаштувати будильник таким чином, щоб він дзвенів щогодини, і при цьому, звертати увагу дитини на те, як рухається стрілка. Для кращого запам’ятовування можна налаштувати сигнали, обравши різні мелодії для ранку, дня та вечора.

Для старших дошкільнят, слід заводити будильник щогодини, щоб дитина могла проаналізувати витрачений час. Дитина буде сприймати це як гру: вона згадує, якими справами займалась за цю годину, а мама це занотовує.

Намистини-години

Наприклад, ще можна зробити спеціальні коробочки із написами чи символами «ігри», «прогулянка», «гігієна», допомога батькам».

У Вас в домі знайдуться ґудзики, камінчики чи намистинки – візьміть стільки, скільки годин дитина мала змогу попильнувати сьогодні. Разом із записами, розподіліть, на що витрачений час. Важливо, що малюк має зробити висновок сам, навіть, якщо Ви не сильно задоволені результатом. 

Таймер, пісочний годинник, свічки

Для того, щоб дитина навчилась розуміти, за який період часу вона робить свої справи – можна використати таймер (кухонний чи дитячий). Також, підійде пісочний годинник і маркірований часовою шкалою свічки.

Вивчаючи хвилини, потрібно пояснити дітям, що є ще чверті години. Поділіть годинник на 4 частини, та обклейте кожну чверть папером іншого кольору. Проте, існує інший спосіб: потрібно кольоровим картоном, або папером закрити циферблат, залишивши «віконце», щоб можна було бачити одночасно лише одну чверть.

Якщо дитина зацікавилась годинником, то можна спробувати зробити планер. Потрібно на звичайну модель закріпити циферблат із зображеннями занять. Наприклад, ігри, прогулянка, уроки, сніданок тощо. Картинки потрібно розвішати відповідно до годин, щоб дитина розуміла, які заняття у неї далі.

Планер з віконцями-справами

Завдяки допомозі батьків, дитина зможе навчитись планувати свій день. Для цього потрібно 50-100 карток із зображеннями: ігри, корисні заняття, режимні моменти, тощо.

Якщо самому зробити ці картки не має змоги, то продаються готові набори, які кріпляться до холодильника або дошки. Разом із батьками дитина обирає заняття на день. І коли вона це вирішить, повертає зображення в коробку.

«Морський бій» із часом

Ця гра обов’язково сподобається дітям. У планері можна намалювати або наклеїти зображення незмінних моментів розпорядку дня. Залиште стільки пустих клітинок, скільки вільних годин і між обов’язковими пунктами.

Картки зі справами потрібно зробити різної довжини, в залежності від того, скільки часу потрібно на кожну з них. І ось, що можна запропонувати дитині: якщо є дві вільні години між денним сном і гуртком, то зрозуміло, що сеанс кіно, на який треба 5 клітинок-годинок в цей проміжок часу не втиснеться.

Дитячі гаджети

Для того, щоб малюкам було легше освоїти розуміння часу, існують спеціальні гаджети.

Прилад On-Task On-Time for Kids – аналог планеру, тільки замість карток тут стікери, які закріплюють на циферблаті. На ньому є три зони: червона – те, що вже зроблено, жовта – те, що потрібно зробити, зелена – одне завдання на зараз.

Коли дитина виконала щось із цього списку, на телефон батьків приходить сповіщення. До створення програми можуть залучитися і тато з мамою.

Щодо тайм-трекера, то його вмикають тоді, коли потрібно виконати завдання на певний проміжок часу. 

Фотоматеріали взяті з офіційного ресурсу Освіторія (на другому фото циферблат, на останньому електронний планер)

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.