+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о

Шкільні реформи та зарплати вчителям: Ганна Новосад про найголовніше

В інтерв’ю «Сніданку з 1+1» новообрана Міністерка розповіла про плани щодо розвитку української освіти.

11-й Міністерці освіти і науки України Ганні Новосад лише 29 років, але вона вже будує далекосяжні плани у сфері української освіти. В програмі «Сніданок з 1+1» пані Ганна поділилася ідеями стосовно реформи старшої школи, контрактів для директорів освітніх закладів і зарплат педагогів.

 ♦ Реформа старшої школи ♦ 

Міністерка нагадала, що Закон «Про освіту», ухвалений у 2017 році, передбачає 12-річну систему середньої освіти. Незважаючи на це, акцент необхідно робити на якості знань, які отримують учні, а не на кількості років, проведених за шкільною партою.

Та старша школа – 10-11 клас, яка є зараз, вона повною мірою якісну освіту не надає, шкільні програми учнів перевантажені, вони вчать величезну кількість предметів, які не є профільними, тобто отримують такий пласт різноманітних знань, які не фокусують їх на чомусь, а при цьому ще останній рік витрачають на те, щоб підготуватись до ЗНО, – наголосила пані Ганна.

У сучасних українських реаліях учень після закінчення школи не має поглиблених знань з конкретного профілю. Якісна старша профільна школа повинна надавати учням і ученицям можливість обирати цикл профільних предметів вже з 10 класу, а також індивідуальну освітню траєкторію. Одна з головних цілей середньої освіти – навчити дітей робити правильний, свідомий вибір.

Це дозволить нам уникнути цього загальноосвітнього першого року в університеті, де він абсолютно не потрібний.


 ♦ Кошти на впровадження реформ ♦ 

Ганна Новосад зазначила, що завдяки Лілії Гриневич на місцях існують певні цільові субвенції для впровадження реформи Нової Української Школи.

Нам необхідно допомогти регіонам закупити обладнання, зробити освітній простір пристосованим до того змісту, який ми хочемо впровадити, тому я переконана і буду наполягати на цьому на уряді, що ті субвенції на впровадження потреб, які є – вони мають зберегтися, але звичайно це має йти зі співфінансуванням від регіонів, – підкреслила Міністерка.

Старша профільна школа, на відміну від початкової, вимагатиме більше коштів, тому МОН активно шукатиме додаткові ресурси, зокрема й від кредиторів.


 ♦ Контракти для директорів ♦ 

Пропозиція щодо контрактів містилася у проєкті Закону «Про загальну середню освіту», ухваленого у першому читанні. Закон розробляли попердній склад Кабміну та Міністерством освіти.

Після першого читання були запропоновані правки, які, зокрема, цю норму знімали, але зараз по регламенту ми повертаємося до проєкту першого читання і це вже буде на розсуд народних депутатів, комітету з питань освіти розглянути ще раз впровадження такої норми.

Пані Ганна додала, що цілком підтримує наявність контрактів з директорами, адже саме на їхніх плечах лежить великий об’єм завдань.


 ♦ Зарплата вчителів та вихователів дитячих садочків ♦ 

Ми абсолютно переконані, що наші педагоги на усіх ланках освіти мають отримувати гідну заробітну плату. Все залежить від того, що може дозволити собі конкретно зараз наш загальнодержавний бюджет. Я особисто переконана, що ми маємо виконувати норму закону про освіту, яка передбачає до 2023 року суттєве підвищення заробітної плати.

Наразі спільно з Міністерством фінансів МОН розробляє окремий підхід до системи оплати праці – позитивні зміни дозволять суттєво підвищити рівень заробітної плати.

Пані Ганна окремо виділила вихователів дитячих садків як категорію педагогів, які отримують набагато менше грошей порівняно з іншими.

Вихователі дошкільних закладів отримують неадекватну, маленьку заробітну плату. Це те, що потрібно змінювати. Зараз питання заробітних плат вихователів дошкільних закладів є повноваженням органів місцевого самоврядування, і це їхнє питання – чи доплачувати і в якому розмірі доплачувати.

У найближчому майбутньому МОН має вирішити, у який спосіб допомогти місцевим бюджетам, що не підвищують заробітну плату вихователям дитячих садочків.


Джерело: ТСН

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись