і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о

Сертифікація: а чи справедливий розподіл?

Аби вчителі з усіх областей України мали однаковий доступ до добровільної сертифікації, у 2019 році кількість гарантованих місць розділять пропорційно на кожен регіон.

Не так давно Міністерство освіти і науки України оприлюднило Наказ №1486 «Про встановлення строків подання реєстраційних документів педагогічним працівникам, які бажають пройти сертифікацію у 2019 році». Для того, аби уникнути неправильних трактувань документа, Лілія Гриневич детальніше прокоментувала суть наказу.

Необхідність документа полягає у тому, що існує деформація в інформаційному полі, внаслідок чого освітяни окремих областей можуть не встигнути подати реєстраційні документи для сертифікації. Для того, щоб уникнути подібної ситуації, відомство запропонувало розподілити кількість місць для вчителів, що планують пройти сертифікацію. На кожну область розподілено конкретну кількість гарантованих, але необов’язкових місць.

Цьогоріч у сертифікації зможе взяти участь обмежена кількість вчителів – лише 1 тис. з майже півмільйона нині працевлаштованих педагогів. Тобто йдеться про менш ніж 0,2% від загальної кількості вчителів. Наразі ми не можемо спрогнозувати чи користуватиметься популярністю сертифікація. Однак ми не можемо допустити, щоб у зв’язку із повільним поширенням інформації чи через будь-які інші обставини, одна область чи місто швидше зорієнтувались і забрали усі місця для участі вчителів, – пояснила міністерка.

Однак, попри побоювання викладачів, МОН запевняє, що сертифікація проходитиме на добровільній основі, тож якщо в окремому регіоні не набереться необхідної кількості вчителів, що ініціювали б власне проходження процедури, вакантні місця розподіляться між вчителями початкових класів з інших областей, які виявили бажання сертифікуватися цьогоріч.

Закон України «Про освіту» та нещодавно прийняте Кабінетом Міністрів положення щодо сертифікації, забезпечують участь педагогів у процедурі виключно за власним бажанням. Добровільність – це основна вимога пілотного проекту сертифікації педагогічних працівників.

Ми також написали та розіслали додатковий лист «Про добровільність сертифікації педагогічних працівників» до усіх управлінь освіти, де підкреслили, що участь у сертифікації відбувається на добровільних засадах та виключно за ініціативою педагогічного працівника. Ми також закликали утриматися від будь-яких дій, які можна тлумачити як тиск, примус, спонукання, прохання тощо педагогічних працівників щодо проходження чи непроходження сертифікації. Ця справа виключно добровільна і жодні заходи адміністративного впливу неприпустимі. Це надзвичайно важливо для подальшого напрацювання механізмів сертифікації як інструменту державної політики, – повідомила Лілія Гриневич.

Можете ознайомитись із листом, адресованим керівникам управлінь освіти.

Кількість гарантованих місць для вчителів

З тим, що ніхто не має права змушувати вчителів проходити сертифікацію зрозуміло, але ж про яку кількість гарантованих місць йдеться? Чисельність зафіксованих за областю місць учасників розраховувалась у пропорції, залежно від відсотка викладачів початкової ланки у певних області чи місті.

Згідно з наказом, гранична чисельність вчителів, які зможуть зголоситися взяти участь у добровільній сертифікації розподілена таким чином:

Найбільше місць, опираючись на статистичні зведення, отримає Львівська область (71 місце). Далі у рейтингу Дніпропетровська (68 місць) та Одеська область (62 місця). Найменша кількість вчителів, що зможуть взяти участь у добровільній сертифікації, передбачена для Луганської області – 15 місць.

Гарантована чисельність встановлювалась пропорційно до кількості класів, а отже, і вчителів початкової школи у кожному з регіонів, – зазначила пані Гриневич.

У додатку документа ви можете ознайомитися з гарантованою кількістю вчителів, у розрахунку до чисельності педагогів початкової ланки у кожній області України та у столиці.

Завантажити документ для ознайомлення можна за посиланням: https://fs01.vseosvita.ua/o/01001n3p-f0df.pdf

Посилання на МОН: https://mon.gov.ua

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти