Статті
автор/ка
Євген Клопотенко
667
10 червня 12:56

Проєкт CultFood: як ефективно покращити шкільне харчування учнів

Наразі команда проєкту розвиває три напрямки: «Нове шкільне харчування», «Нова кулінарна освіта», «Нове дошкільне харчування».

Проблема шкільного харчування є актуальною для всього світу. У 2015 році кулінарний експерт Євген Клопотенко заявив про намір поліпшити культуру харчування в Україні, а сьогодні він – автор проєкту «Нове шкільне харчування», в рамках якого створено нову збірку рецептур для українських закладів освіти.

У вебінарі спікер проаналізує актуальний стан запровадження цієї програми харчування у закладах освіти України та надасть педагогічним працівникам корисну інформацію щодо формування навичок здорового харчування.

Чому потрібно змінити шкільне харчування в Україні?

 • Діти не їдять у шкільних їдальнях. Школярі просто не їдять страви, якщо їх не задовольняють смакові якості продукту.

 • Діти вживають більше шкідливого фаст-фуду. Це несе за собою харчові отруєння та сприяє розвитку захворювань шлунково-кишкового тракту, ожиріння тощо.

 • Діти проводять у школі значну кількість часу і, звичайно, вони мають харчуватись корисною та смачною їжею, адже головним чинником, що формує здоров’я дитини, є саме харчування.

Проте, як зазначає спікер, змінюватись потрібно насамперед батькам, від яких діти наслідують свої харчові звички. Адже якщо батьки здебільшого харчуються нездоровою їжею, фаст-фудом, то і їхня дитина відмовлятиметься від фруктів та овочів у школі.

Проєкт «CultFood»

«CultFood» – соціальний проєкт з покращення культури харчування, заснований кулінарним експертом Євгеном Клопотенко у 2017 році. Наразі команда проєкту розвиває три напрямки: «Нове шкільне харчування», «Нова кулінарна освіта», «Нове дошкільне харчування». Сьогодні вже 5000 шкіл почали змінюватись та готують за новими рецептурами.

«Всеосвіта» підтримує ініціативу здорового харчування у школах й зокрема проєкт Cult Food кулінарного експерта Євгенія Клопотенка. Якщо ваш заклад освіти вже приєднався до проєкту «Нового шкільного харчування», ви можете встановити відповідну позначку у персональних налаштуваннях на порталі «Всеосвіта»: https://vseosvita.ua/group?page=2&per-page=50

У 2020 році питання покращення харчування у школах України було виведено на державний рівень, зокрема створили робочу групу, завданням якої стало оновлення системи шкільного харчування.

У січні 2021 року набув чинності новий Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти, а Норми та Порядок організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку почнуть діяти з 1 вересня 2021 року.

Які відбулись зміни?

 • Дозволені спеції, адже насправді багато з них не є шкідливими, а навпаки – корисними.

 • Заборонені м’ясні, рибні консерви, ковбасні вироби та сосиски.

 • Зменшена кількість хліба, цукру та солі.

 • Збільшена кількість фруктів.

 • Зменшена кількість молочних продуктів.

Оновлення харчоблоків

 • У 2020 році вперше було виділено державну субвенцію у розмірі 400 млн грн для переобладнання шкіл. Її використали для закупівлі обладнання й модернізації харчоблоків у 1809 закладах освіти.

 • Затвердження оновлених методичних рекомендацій щодо здійснення закупівель у шкільній їдальні.

 • Розробка та впровадження у школах методичних настанов для використання системи аналізу.

Розробка нових меню для шкіл

Євген Клопотенко та команда проєкту «CultFood» спільно з технологами, дієтологами та представниками МОЗ України розробили повноцінне 4-тижневе меню, завдяки якому раціон учнів стане більш різноманітним – страви повторюватимуться раз на місяць, а не кожні два тижні. Також, як зазначає спікер, у меню буде значна кількість українських страв.

У майбутньому Євген Клопотенко пропонує створити одну безкоштовну онлайн-платформу з тисячами рецептів корисних страв, які можна буде готувати у шкільних їдальнях.


Для того, щоб дізнатись більше про проєкт «CultFood», долучайтесь до перегляду актуального вебінара від спікера «Всеосвіти» Євгена Клопотенка.

Сертифікат вебінара має бути зарахований вам у підвищення кваліфікації.

Вебінар: https://vseosvita.ua/webinar/cultfood-ak-zminiti-harcuvanna-ditej-u-skoli-294.html

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Сподобався матеріал!?