Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Особливості застосування антикорупційного законодавства у сфері освіти
»
Взяти участь Всі події
Новини
2739
18 липня 2019 о 15:30
pdf Роздрукувати

Позашкільна освіта очима МОН

Оприлюднені рекомендації Міносвіти щодо формування навчального процесу позашкільної освіти. Чого хочуть у Міністерстві?

Представники Міністерства освіти і науки України нещодавно розіслали департаментам та управлінням освіти і науки обласних і Київської міської державних адміністрацій лист №1/9-436 «Про методичні рекомендації з питань організації освітнього процесу в закладах позашкільної освіти у 2019/2020 навчальному році».  Розглянемо, що пропонує освітнє відомство для учасників позашкільного освітнього процесу.

Заклади позашкільної освіти мають широкі можливості формування цілісної картини світу у свідомості дитини. Така особливість спричинена специфікою побудови освітнього позашкільного процесу – варіативність та різнорівневість діяльності викладачів, добровільність здобуття цієї освіти та необмежені можливості проведення освітнього процесу, починаючи від часу до географічних меж.

Саме тому МОН закликає усіх викладачів, залучених у позашкільний освітній процес закласти у власні навчальні програми такі основні завдання:

 • реалізація компетентнісного підходу;
 • розвиток профільного та інклюзивного навчання;
 • впровадження STEM-освіти;
 • удосконалення системи науково-методичної роботи на основі інноваційних технологій.

Також у Міністерстві зазначають важливість орієнтування на новий Державний стандарт початкової освіти, у який закладено компетентнісний підхід до навчання.

Окремої уваги потребує забезпечення закладів позашкільної освіти навчальними програмами за необхідними напрямами, – йдеться у документі, – розроблені з урахуванням компетентнісного підходу до освітнього процесу, новітніх педагогічних технологій і досягнень науки.

Для повноцінної інтелектуальної та творчої реалізації вихованців закладів позашкільної освіти, у 2019/2020 навчальному році планується провести низку всеукраїнських та міжнародних масових змагальних заходів.

Участь у таких змаганнях дає можливість підтримувати та розшукувати талановитих й обдарованих дітей. Саме тому для заохочення та стимулювання дитячого розвитку представники МОН наполягають на залученні вихованців закладів позашкільної освіти до подібних конкурсів та фестивалів, яких в Україні проводяться чимало. Серед підтримуваних Міністерством освіти і науки:

 • Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідних робіт учнів-членів МАН України;
 • Всеукраїнська олімпіада креативності «Destination Imagination»;
 • Форум юних натуралістів (при Міжнародному дитячому центрі «Артек»);
 • Всеукраїнський конкурс «Світ дитячої вишиванки»;
 • Акція «Живий ланцюг Соборності»;
 • Всеукраїнська краєзнавча акція учнівської молоді «Українська революція: 100 років надії і боротьби»;
 • Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура»);
 • науково-освітній проєкт «Екологічний моніторинг Антарктиди» в межах Міжнародного наукового проєкту «Дослідження стану виводкових колоній пінгвінів з використанням мережі фотокамер»
 • Дитячо-юнацький фестиваль мистецтв «Сурми звитяги»
 • Всеукраїнський фестиваль-конкурс духових оркестрів «Армія дітям»
 • Всеукраїнський конкурс з інформаційних технологій для дітей та молоді «ITalent»;
 • Чемпіонат України серед юніорів з пішохідного туризму;
 • Всеукраїнський конкурс дослідницько-експериментальних робіт з природознавства «Юний дослідник»;
 • Всеукраїнський конкурс «Земля – наш спільний дім»;
 • Всеукраїнські змагання учнівської молоді з різних видів технічної творчості (авіамодельного, судномодельного, автомодельного, ракетомодельного спорту та ін.).

Згідно з рекомендаціями освітнього відомства, результатом позашкільної освіти мають бути індивідуальні досягнення, особистісні позитивні зміни у навчанні, вихованні та розвитку кожної дитини. Тому варто акцентувати увагу викладачів позашкільної освіти на створення безбар’єрного освітньо-розвивального середовища, яке базуватиметься на толерантному ставленні учнів, співпраці викладачів з батьками, командній роботі та індивідуальних потребах вихованців.

Також у додатку документа зазначено перелік навчальної літератури, рекомендованої Міністерством для використання в закладах позашкільної освіти у 2019/2020 навчальному році.

З повним текстом листа можна ознайомитись в документі:

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.