Київ Новини
34
22 серпня 2018 о 20:00

«Ну, і як це назвати?». Порошенко про освіту та грошові субвенції

Президент України розповів про рік іноземної мови, інклюзивну освіту та кошти, які осідають на руках місцевої влади.

Вчора, 21 серпня, на Всеукраїнській серпневій конференції «Нова українська школа - старт реформи, участь громад» Президент України виступив з вітальним словом.

Всі ми прагнемо зробити українську освіту кращою. Бо з освітою пов’язуємо надії на життєвий успіх всієї української нації. Наголошую, 1 вересня багато значить і для усієї країни в цілому.

 

Про мету освітньої реформи


Петро Олексійович наголосив на тому, що основною ціллю Нової української школи є формування творчої, інтелектуальної молоді, що здатна до аналітичного мислення.

Українці є однією з більш креативних націй. І наші успіхи, особливо в ІТ-технологіях є яскравим тому підтвердженням. Ця сфера - унікальна можливість для самореалізації української молоді.

Президент впевнений, що саме у готовності до інновацій і полягає основна суть сучасного навчального процесу. За його словами, саме з прийняттям прогресу та новаторськими задумами наша держава має пов’язувати своє майбутнє і саме на це спрямована реформа освіти.

 

Звернення до учителів


Пан Порошенко підкреслив унікальну роль шкільного вчителя у формуванні особистості й нації.

В першу чергу, напередодні дня знань, я хочу висловити слова щирої поваги і великої вдячності всім, хто навчає і виховує нове, молоде українське покоління. Колись Черчилль сказав: «Влада кожного шкільного вчителя більша за владу кожного Прем’єр-міністра чи Президента».

Очевидно, що істинність цього виразу підтверджена історичним досвідом.

 

Про освітню реформу


Президент прокоментував готовність до святкування 1 вересня та початку навчального процесу:

Ми дуже добре підготувалися до цього свята. Більше чверті століття Україна чекала на нову освітню реформу. Всі казали, що це неможливо. Було безліч суперечностей. Хтось, навіть, вважав, що політики не здатні будуть знайти компроміс і запропонувати суспільству, народу, нації абсолютно нові підходи до української освіти. Новий закон  «Про освіту», було нещадно критиковано, але ми переконали суспільство, Парламент, що це є абсолютно необхідний крок.

І саме тому зараз я тут. Для того, аби підкреслити важливість початку втілення в життя програми «Нова українська школа». Українська освіта потребує надзвичайно глибоких змін. І я дуже пишаюся тим, що Закон «Про освіту» мною було підписано минулої осені.

Впровадження освітньої реформи розпочалося з найменших – з першокласників. Цьогоріч учні 22 тис. перших класів, а це близько 448 тис. школярів, навчатимуться за новим Державним стандартом. І крок за кроком освітня система зростатиме разом з ними.

 

Подальший напрямок розвитку освіти в Україні


На думку пана Порошенка, від впровадження освітньої реформи залежить доля усієї держави. За його словами, освітяни мають акцентувати увагу на тому, щоб формувати здатність учнів не лише грати за вже встановленими правилами, але й вигравати в умовах постійної зміни ситуації.

Ми не тільки даємо учням знання, але навчаємо його постійно вчитися. Прибираємо страх перед навчанням. Робимо впевненим у тому, що він здатен освоїти будь-яку дисципліну.

Така лабільність у знаннях допоможе українцям увійти до європейського освітнього простору в якості її повноправних учасників.

 

До питання євроінтеграційного процесу


Петро Олексійович наголосив на тому, що український народ здійснив Революцію Гідності, заради утвердження саме європейського майбутнього. Тому про подальший напрямок у світовому контексті навіть не йдеться.

Останні 4 роки яскраво продемонстрували – у нас абсолютно немає іншої альтернативи, ніж рух до Європейського Союзу. Це тверда політична воля української влади. Це тверда політична воля українського народу й української нації. І без ваших зусиль, шановні й дорогі освітяни, цей рух буде значно уповільнено.

Важливість освіти у процесі євроінтеграції не можна переоцінити, адже розвиток у цивілізованому напрямку – не лише на папері.

Це не лише безвізовий режим. Це не лише реформування економіки, правової, політичної системи. Це й оновлена, якісна освіта, яка є ключовим компонентом цього нашого руху.

 

Про рік іноземної мови


Президент наголосив на важливості володіння іноземною мовою українцями, оскільки сьогодення диктує нові правила і зараз потреба у таких знаннях є більше необхідністю, вимогою часу, аніж надмірність.

Хочу наголосити, що мій указ про рік англійської мови запустив процес змін у цій надзвичайно важливій сфері. Іноземна мова – це як повітря без якого ти не будеш конкурентоздатним фахівцем у будь-якій галузі.

 

Щодо децентралізації


Децентралізація – реформа в яку теж на початку ніхто не вірив. Проте сьогодні, за словами пана Порошенко, цей перерозподіл повноважень вважається одною з найбільш успішних реформ нової влади.

Децентралізація дає перші результати. І мені б дуже хотілося щоб так само як ми бачимо результати в оновленому обліку наших міст, сіл і селищ так само ми бачили ці результати у сфері нової української освіти.

 

Щодо інклюзивної освіти


Новий закон «Про освіту» гарантує дітям та молоді з особливими освітніми потребами навчання на рівні з іншими учнями в інклюзивному освітньому середовищі.

Лілія Михайлівна знає, що вона та ви всі маєте потужного агента у моїй родині. Бо з ранку до вечора Марина Анатоліївна – моя дружина – запитує мене, що я зробив для інклюзивної освіти. Ось так само і вас мають питати. Тільки тоді буде успіх! – звернувся до освітян Глава держави.

Цьогоріч розпочнуть свою повноцінну роботу 8 212 інклюзивних класів. А це на 40% більше, ніж торішній кількісний показник таких освітніх середовищ. І це демонструє наскільки більше уваги почали приділяти цьому питанню.

Президент наголосив, що сама ідея інклюзивної освіти містить у собі екзамен для держави на людяність. І така перевірка – реальний шанс підтвердити, що наші громадяни з шаною та повагою ставляться до кожного представника українського суспільства.

Уявіть собі скількох людей, які не мали змоги повноцінно бути частиною суспільства ми повернули до нормального життя. Це не просто ставлення учня, директора школи чи Міністра. Це ставлення країни. Іспит країни на те, щоб бути європейською і цивілізованою.

 

Проблема недостатньої пристосованості освітнього середовища


Очільник України наголосив на важливості облаштування освітніх закладів для комфортного перебування там учнів, які навчаються за інклюзивною програмою.

Я знаю, що ще не всюди навчальні заклади пристосовані для навчання дітей з особливими потребами. І я прошу ще більше уваги приділити Уряду і владі на місцях, у першу чергу.

Президент акцентує увагу на тому, що програма вже затверджена Урядом. Тому прискорити виконання усіх задумів можуть органи місцевого самоврядування, які, принаймні, не загальмовуватимуть процеси впровадження реформ та нововведень.

 

Щодо виділення коштів на оновлення навчальних закладів


Президент повідомив, що існують певні проблеми з матеріальним забезпеченням шкіл, а саме – кошти освітньої субвенції використовуються органами місцевого самоврядування далеко не в повному обсязі.

Друзі мої, як це назвати? Якщо ви зараз затримаєтесь на рік, цей рік пропаде для українських першокласників. Наголошую – цьому немає виправдання!

Президент висловив своє бажання щодо того, які сфери є пріоритетними для органів місцевої влади. На його думку, освіта має бути найважливішою серед інших аспектів.

Затримки під час впровадження реформи часто виникають з вини органів місцевого самоврядування, які навмисно затягують тендери, які проводяться за допомогою системи публічних закупівель «ProZorro».

Виходячи з важливості освіти для нашої держави, я, як Президент, вважаю абсолютно неприпустимим зволікання з реалізацією поставлених завдань. Дуже важливо, щоб і обласні адміністрації, і обласні ради, і об’єднанні громади, і виконкоми якнайшвидше вирішували питання матеріально-технічного забезпечення, насамперед Нової української школи. Не треба собі виплачувати премії. Спрямуйте ці гроші на освіту!

Пан Порошенко звернувся до Кабінету Міністрів та Міністерства освіти постійно тримати на контролі це питання і, в обов’язковому порядку, звітувати про вирішення цієї проблеми.

 

Нагадаємо, раніше «Всеосвіта» опублікувала матеріали з Всеукраїнської серпневої конференції «Нова українська школа - старт реформи, участь громад». Коментарі очільника Парламенту пана Гройсмана та про найголовніші проблеми, що виникли під час впровадження реформи на думку Міністерки освіти пані Гриневич.

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.