Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Формування національного світогляду особистості: творчі завдання для дистанційного та очного навчання
»
Взяти участь Всі події
Новини
1771
23 грудня 2022 о 12:08
pdf Роздрукувати

Новий логотип МОН: чи доречно та сенс під час війни

Символ відомства викликав неоднозначну реакцію у суспільстві.

Учора, 22 грудня, без анонсу чи пояснень Міністерство науки і освіти змінило логотип на офіційному сайті відомства.

Попередній варіант існував із 2017 року. Його розробкою займалися куратори Projector, громадська організація Change Communication і шрифтовий дизайнер Кирило Ткачов. Символізм минулого логотипу МОН такий: літера -О- символізувала коло знань. У просторі між прямокутниками мозок домальовує літеру -Н-, що означає науку.

Засновник Projector Олександр Трегуб у тому ж 2017-му пояснював власний задум так:

Стиль має пристосовуватись до діаметральних контекстів. Ми створили дизайн, за допомогою якого можна надихати молодь. Виховувати та розважати дітей. Органічно представляти викладачів. Вести політичну та дипломатичну роботу, — акцентував він.

І от вже після втаємниченого оновлення логотипу МОН одним із перших у публічному просторі Олександр Трегуб висловив власну думку щодо дій керівництва МОН.

10-й місяць війни. МОН змінює логотип. На фоні викликів, що стоять перед країною, — виклик, що стоїть перед МОН: повернути час вспять. Не модернізувати зміст освіти. Не реформувати систему, що давно ледве дихає. Не переосмислити старі принципи, що вже не працюють сьогодні. Не створити нові сенси. Вони знов малюють колоски. Пишаюсь тим, що колись ми створили для Міністерства крутий прогресивний стиль, який став референсом для багатьох українських інституцій і трохи підняв рамку державних комунікацій. Думаю, він добре відображав естетику і надії, що були тоді в МОНі. Новий стиль так само добре відображає естетику і надії МОНа нинішнього. Колоски форева! — написав він.

Справа в тому, що на сторінці МОН у Facebook нове лого сумістили з синьо-жовтою обкладинкою із зображенням колосків, голуба миру і фото наслідків війни.

Допис Трегуба викливав чималий резонанс, коментатори висловлюють обурення через недоцільність проведеного оновлення. Вони, зокрема, вважають, що попередній логотип був сучасним та естетичнішим.

У МОН був найстильніший логотип з усіх міністерств. Замінили на кардіограмму... а головне — вчасно, — пише у коментарях Євген Олійник.

До слова сказати, нинішній логотип і справді схожий на кардіограму. Тільки, прости господи, вже важко хворої людини, котра перебуває в реанімації та підключена до апаратів забезпечення життєдіяльності.

Страшнувато вийшло, — написав Nazarii Krutiak.

Комунікаційниця Іветта Делікатна, яка з командою працювала над розробкою комунікаційної стратегії МОН у 2018 році, теж долучилася до дискусії. На її думку, цей кейс демонструє відсутність професіоналізму та інституціональної пам‘яті, відмову від попередніх досягнень, нерозуміння цивілізації та неповагу до ресурсів донорів.

Сором, жах, ганьба. Це мінімум з того, що я можу сказати про такі кроки «зробити по-своєму». Шкарлет-злочинець (Сергій Шкарлет, міністр освіти і науки, — прим. ред.), Міністерство освіти і науки України тягне країну назад не тому, що зробили логотип «здравствуй, 90-е» та відмовилися від вже сталого, одного з найкращих брендів держустанов, а тому, що такі дії відображають всю їх сутність руйнівників, «временщиков», недоречних часу істот. Сорі. Чому саме мені болить? Тому що це була величезна робота, — обурюється вона.

Історикиня Світлана Кривова помітила цікаву деталь у новому лого МОН.

Я розгледіла три букви: перша М і остання Н символізує, що міністерство до науки не має ніякого відношення, бо лінія перервана. Посередині О написана з пробілами, бо освіта все витримає! Зосталося питання: скільки коштує логотип!? — задається вона слушним питанням, враховуючи війну в країні.

У Союзі освітян України теж висловилися щодо оновленого логотипу МОН.

Геніально. Саме так виглядає освіта України: ніби є, а нема; є місцями, в тих місцях, де окремі вчителі та директори працюють, а цілісної системи немає; жодної визначеності... ні тобі цілей, ні тобі очікуваного результату, ніякої конкретики. Геніально, — з сарказмом коментують нововведення освітяни.

«Всеосвіта» провела власне розслідування, чиїм коштом забезпечувалося втілення оновленого лого Міносвіти. Адже це не просто дизайнери з власної ініціативи сіли, придумали і замінили лого на офіційному сайті міністерства. Видати подібний наказ на оновлення «обличчя» однієї з ланок міністерств уряду має право лише чинний міністр освіти Сергій Шкарлет. Лише документ за його підписом має право вносити будь-які зміни чи інновації.

І що важливо, до внесення змін МОН мало оголосити відкритий конкурс логотипів, громадське обговорення і, врешті-решт, влаштувати тендер. Остання процедура пояснюється елементарним: платники податків, а кожен вчитель і педагогічний працівник є чинним платником податків зі своєї зарплатні, з яких і здійснюється оплата таких змін, мають бути поінформовані, куди спрямовуються їхні вирахування.

Отже, на офіційному сайті держзакупівлі PROZORRO, де зазначено всі публічні закупівлі України, тендер на виготовдення лого для МОН відсутній. Чиїм коштом і, головне, на яких правових підставах Міносвіти змінило лого, лишається загадкою.

Журналісти звернулися за коментарем до МОН, проте відповісти у міністерстві відмовилися і запропонували написати офіційний запит за всіма правилами.

«Всеосвіта» слідкуватиме за ситуацією і в разі будь-якої офіційної відповіді від Міносвіти доведе нову інформацію до читачів.

Нагадаємо, Кабмін призупинив до 31 грудня 2023 року дію постанови від 10 липня 2019 року № 822 «Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників закладів та установ освіти і науки». Отже, у 2023 році мінімальна зарплата вчителям в Україні залишиться без змін.

Фотоматеріали: скриншоти

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.