+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о

НАЗЯВО планує акредитувати понад 15 тисяч освітніх програм

3 липня відбулась пресконференція, присвячена стоденному періоду роботи новоствореного НАЗЯВО.

Уже з жовтня місяця має розпочатися акредитація пілотних освітніх програм, після успішного проходження яких університети видаватимуть дипломи державного зразка. Міністерка освіти і науки Лілія Гриневич наголосила, що МОН намагався запустити НАЗЯВО кілька разів, і на третій раз спроба вдалася. У 2015 році до складу Нацагенства, за результатами виборів, потрапили люстровані чиновники, і це викликало хвилю обурення. Були й інші проблеми, які призвели до затримки зі створення НАЗЯВО.

Національне агентство – це совість вищої освіти. Я задоволена, що теперішній склад Агентства складається з людей, які володіють питанням якості вищої освіти та мають добру репутацію. Головне завдання зараз – встановлення прозорих, зрозумілих правил, як буде працювати Агентство, зокрема, напрацювання великої кількості нормативно-правових актів, за якими воно надалі працюватиме, – розповіла пані Гриневич. 

Найголовніше завдання новоствореного Нацагенства – робота над створенням нової системи забезпечення якості вищої освіти. Нещодавно міністерка підписала Положення про порядок акредитації освітніх програм. Такий крок має позитивно вплинути на автономію університетів.

Цей документ представляє абсолютно іншу філософію якості та акредитації – ми пропонуємо співпрацю з університетами, ми не контролюємо та не нависаємо, ми пропонуємо співпрацювати. Ключове слово – довіра: довіра між університетом та Агентством, але і довіра між студентами та адміністрацією. Це шлях до збільшення конкуренції між вишами. Ми розвиваємо університетську автономію, оскільки заклади мають академічну автономію, яку можна порівняти з американськими університетами, але ці можливості треба капіталізувати. Одне з наших завдань – університетські рейтинги. Рано чи пізно вони вплинуть на економіку розвитку університетів, – підкреслив голова Національного агентства Сергій Квіт.

Наразі до секретаріату Нацагенства надійшло понад 3 829 анкет від осіб, які бажають стати експертами з акредитації –  449 лише від студентів. На наступному тижні з потенційними кандидатами проведуть телефонні інтерв’ю, а наступним етапом буде навчання онлайн, очне і тестування.

Наразі в Україні існує понад 15 тисяч чинних освітніх програм. Акредитація розпочнеться вже з 1 жовтня.

Це вже команда, з якою можна буде розпочинати запроваджувати нову парадигму якості. Процес акредитації залежить від кількох факторів, але перші пілотні акредитації ми розраховуємо на 1 жовтня. За нашими оцінками зараз є приблизно 15 тисяч освітніх програм, чинних в Україні. Фактично ми передбачаємо, що у нас буде 3 тисячі програм, які будуть акредитуватися щороку. Наступного року ми не будемо акредитувати 3 тисячі програм. В цій реформі закладено певний перехідний період. На сьогодні ті програми, які мають чинні сертифікати, видані ще МОН за старою системою, залишаються чинними і уже часто є продовженими на певний період часу – до 2022-23 року. У нас є час до цього вийти на повну потужність Агентства стосовно акредитації, – повідомив Михайло Винницький, голова Секретаріату НАЗЯВО.

Цікаво, що до створення Положення про акредитацію освітніх програм долучилися представники роботодавців. Про це повідомила Олена Колеснікова, членкиня Нацагенства від роботодавців:

Член Нацагентства від роботодавців Олена Колеснікова наголосила, що одним із завдань НАЗЯВО є забезпечення зв'язку вищої освіти з ринком праці. 
«Система якості вищої освіти не буде повноцінно функціонувати без залучення роботодавців як одних зі стейкхолдерів до розроблення нових «правил гри» (комплексу нормативно-правових актів та методичних розробок), здатних гарантувати розвиток системи забезпечення якості вищої освіти. Роботодавці прагнуть до створення партнерських відносин із закладами вищої освіти. Саме тому представники роботодавців брали найактивнішу участь у підготовці проєкту Положення про акредитацію освітніх програм – ним передбачено залучення експертів ринку праці до реалізації освітніх програм та забезпечення відповідності програм закладів вищої освіти професійним стандартам.


Нагадаємо, наказ МОН забороняє лишати учнів на другий рік без згоди батьків.

Джерело фото: МОН

Посилання на МОН: https://mon.gov.ua/ua

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись