Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

6 лютого 2019 о 16:32
1 3

Наскільки закон захищає вчителів від булінгу учнів та батьків?

Де прописані права вчителя і чи достатньо вони його захищають – розповідає Олена Бондаренко.

Наскільки закон захищає вчителів від булінгу зі сторони батьків та учнів? – на це питання в прямому ефірі «Сніданок 1+1» відповідала Олена Бондаренко, співголова громадської організації «Батьки SOS».


В законі «Про освіту», у пункті 1, статті 54 сказано, що педагогічні працівники мають право на «захист професійної честі, гідності». Ця графа закону захищає вчителя від ситуацій, коли батьки та учні без належної пошани ставляться до їхньої праці.


Після випадку із побиттям вчителя у київському ліцеї, було створено робочу групу, яка пропонує внести поправки до нових норм щодо покарання за булінг.

Олена Бондаренко зазначає, що перш ніж вносити зміни до закону, необхідно мати статистику звернень вчителів до правоохоронних органів та розуміти, що не так.

Ми знаємо, яка кількість журналістів за рік страждає від нападів, скільки громадських активістів. А скільки за рік постраждало вчителів? Чи зверталися вони до поліції та чи писали вони заяви. Якщо вчителі не захищені, то чому не працюють механізми кодексу про адмінпорушення, цивільного та кримінального кодексу, – пояснює Олена.

За її словами, замовчуючи про випадки булінгу зі сторони учнів та батьків, вчителі фактично толерують це явище щодо себе.

В законі про булінг йдеться про всіх учасників освітнього процесу: і про булінг дітей щодо вчителів, і вчителів щодо дітей, і дітей між собою. Ба більше, якщо керівник закладу знає про такі випадки і не повідомляє в правоохоронні органи, він також буде нести відповідальність, – підкреслює експертка.

Закон «Про освіту» передбачає право на захист професійної честі і гідності вчителів, однак в ньому не прописуються, які дії зі сторони батьків та школярів є порушенням. Олена Бондаренко стверджує, що у випадках булінгу вчителі можуть захищатися згідно з кодексом про адмінпорушення, а також цивільного та кримінального.

В Законі «Про освіту» є лише право на захист. Захищатися від поширення неправдивої інформації, від лайки батьків та від хуліганства вчитель може відповідно до норми інших законів.

 

В студії також зачепили питання того, чи можуть батьки зловживати певними нормами, прописаними в законі. За словами Олени, говорити про зловживання в цьому випадку некоректно, оскільки цікавлячись освітнім процесом дитини, батьки виконують свої обовязки.  

Діти в школі мають бути найбільшою цінністю і саме їхні інтереси захищаються в першу чергу. Коли батьки приходять до школи говорити про насильство над своєю дитиною, про заниження оцінок, про погане викладання, то навряд чи вони реалізують свої права. Це їхні обов'язки – дати дитині освіту та захистити від будь-яких форм насильства.

Олена Бондаренко також наголошує на тому, щоб вчителі відкрито повідомляли не лише про випадки булінгу щодо себе, а й по відношенню до учнів та колег.

Педагогічна спільнота не хоче зв'язуватися із випадками звільнення вчителів (за жорстоке поводження з дітьми - від ред.), таким вчителям дозволяють звільнятися за власним бажанням. А це означає, що в будь-який момент звільнений вчитель може повернутися працювати до дітей. Педагогічна спільнота не хоче мати позови через звільнення, не хоче ганьбити свою професію, а насправді виходить навпаки.