Ми боремося за кожну дитину, яка знаходиться на непідконтрольних територіях, – освітні експерти про законопроєкт № 3734

Діти з ТОТ при вступі до українських вишів конкуруватимуть лише між собою, а не з дітьми, які здають ЗНО.

Нещодавно, 3 липня 2020 року, Верховна Рада України проголосувала законопроєкт № 3734 «Про внесення змін до закону «Про вищу освіту» про особливості вступу до установи вищої освіти осіб з тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Донецької та Луганської областей».

Згідно з нововведеннями, діти з ТОТ матимуть можливість вступати до вишів за квотами, а не за обмеженим окремим списком. Раніше таке право мали лише випускники з анексованого Криму та Севастополя.

Плюси та мінуси законопроєкту прокоментували у прямому ефірі на сторінці Українського кризового медіа-центру у фейсбуці.

Так, голова Комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак нагадав, що раніше також діяли два механізми вступу для дітей з тимчасово окупованих територій без здачі ЗНО: 

Це також відбувалося за квотами, але одні учні могли вступати до університетів, які знаходились на межі з Кримом (близько 30-40 університетів), і діти з ОРДЛО могли вступати до переміщених університетів або до університетів, які залишилися у Донецькій і Луганській областях. Спершу ми в грудні законом № 2229 розширили цей перелік ЗВО майже до 100, а зараз список відкрили повністю.

За словами Бабака, у президента була дуже проста ідея – надати можливість учням з ТОТ спокійно вчитися на контрольованій території України.

Він [Володимир Зеленський] казав: «Я не хочу, щоб ці діти, які закінчують школу на тимчасово окупованих територіях, йшли до лав армії агресора або йшли до чужих університетів. Потрібно надати їм можливість навчатися в наших ЗВО». Ми прирівняли права дітей з ОРДЛО до прав дітей з Криму і розширили цю можливість на всі університети.

Народний депутат наголосив: існує загальнонаціональна квота, вона цьогоріч буде в межах 2 500 бюджетних місць. В цю кількість входять лише діти із тимчасово окупованих територій.  Відповідно, вони конкуруватимуть лише між собою, а не з дітьми з України, які здають ЗНО. Окрім того, учні з неконтрольованих територій мають можливість складати іспит за бажанням.

Цьогоріч на ЗНО було зареєстровано понад 1000 дітей з окупованих територій Донецької і Луганської областей. Але ми всі знаємо, що через закриті КПП учні фізично не можуть потрапити на територію України для складання іспитів, тому й передбачили для них таку можливість.

Сергій Бабак додав, що на майбутнє будуть впроваджуватися однорічні підготовчі курси, які дозволять залучати дітей не лише після 11, але й після 10-го класу. У такий спосіб учні зможуть один рік навчатися на підготовчих курсах, а далі за бажанням вступати до ЗВО як внутрішньо переміщені особи.

Ми намагаємося боротися за кожну дитину, яка знаходиться на непідконтрольних територіях, – наголосив нардеп.

Водночас Сергій Горбачов, освітній омбудсмен, акцентував увагу на тому, що Україна не визнає і ніколи не визнає документи про освіту, які видають на тимчасово окупованих територіях:

Однак наразі чинною є процедура, яка дозволяє випускнику пройти ДПА за його заявою у закладі загальної середньої освіти без складання ЗНО. Щоб стати студентом українського вишу, дитина з ТОТ повинна скласти 3 іспити. Два іспити ДПА у закладі освіти – це українська мова та історія, а потім фаховий іспит у закладі вищої освіти. Тут не йдеться про те, щоб всіх приймати тотально.

За словами Горбачова, надзвичайно важливо те, що цей законопроєкт, попри негативну суспільну реакцію, розширює права всіх: і дітей з окупованих територій і тих, хто навчається на контрольованій території.

Я палко підтримую ідею підготовчих курсів. Це й ресоціалізація в українському суспільстві, це й навчання за українськими програмами, й можливість більш чітко визначитися з подальшим своїм вибором. Тобто за цей рік дитина на українській території зможе якісніше дослідити можливості навчання у закладах вищої освіти і усвідомлено обрати свій шлях, – підкреслив освітній омбудсмен.

Він також додав, що закон потребує доопрацювань. Наприклад, необхідно отримати чітку відповідь на питання, хто платитиме за учня під час підготовчих курсів та де він житиме після приїзду?

Марія Золкіна, політична аналітикиня Фонду «Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва», зазначила, що рішення для полегшення вступу для дітей з тимчасово окупованих територій є важливою цеглинкою:

Ми хочемо повертати наші території? Коли почалась війна, ці діти були в 6 класі. Чи пам’ятають вони Україну? В мовах конфлікту одна з дій – давати підтримку, змушувати людей змінювати свою думку. Це – диплом, який визнано, освіта, яка є кращою за освіту в псевдовузах. Що більше дітей виїде в Україну, то більше шансів, що вони й транслюватимуть українську позицію.

Фотоматеріали: LIUDMILA ERMOLENKO / Shutterstock.com


Вас також можуть зацікавити такі матеріали:

Ректори рекомендують скасувати ЗНО для вступу на базі молодшого спеціаліста

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.