Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

27 грудня 2020 о 14:29

Майстер-клас зі створення лепбуку. Від ідеї до реалізації

Дітям будь-якого віку подобається гортати яскраві цікаві книги, а також створювати блокноти-саморобки. А чи можна ці вподобання використати для ефективного навчання? Так! Створюйте разом зі школярами навчальні лепбуки.

Лепбук – це яскравий інтерактивний блокнот чи папка, присвячений певній темі (наприклад, «Дослідження Африки», «Дроби», «Трипільська культура» – будь що).

Лепбук обов'язково містить різні рухливі деталі, віконця, мінікнижечки, конверти та інші елементи з цікавою інформацією. Його створення – творча робота для учнів, яка заохотить їх вивченням обраної теми.

Вебдизайнер «Всеосвіта» Андрій Валерійович Вайнраух разом із співзасновницею «Всеосвіти» Лесею Анатоліївною Литвиненко провели майстер-клас, як створити оригінальний лепбук за допомогою зручної програми Figma. Готові розробки можна роздруковувати на принтері.

Запропонуйте учням створити цікавий проєкт – макет власного тематичного лепбуку з певної навчальної теми. Такий проєкт можна зробити інтегрованим, скооперувавшись з колегою-вчителем інформатики.

З чого почати створення лепбуку

Перш ніж почати створення лепбуку, продумайте його тему та ключову ідею (з яких елементів складатиметься, як вони розташовуватимуться, загальний формат проєкту та інше).

Відкрийте програму Figma, зареєструйтесь та створіть новий проєкт (якщо ви ще не використовували цей ресурс, детальна інструкція тут).

Як створити оригінальну обкладинку для лепбуку

  1. Обираємо формат майбутнього проєкту.  Натисніть на робочу область Frame та оберіть форматрарer А4 (оптимальний формат для друку на принтері).

  2. Розграфлюємо проєкт на окремі області. Натисніть на комбінацію клавіш Shift+Rдля виклику робочих лінійок. З їхньою допомогою можна розграфити проєкт та виділити у ньому окремі області.

  3. Додаємо фон. Скористайтесь розділом «Безкоштовні  розробки» бібліотеки «Всеосвіта» та з переліку фільтрів оберіть «Фон». Оберіть будь-який варіант та завантажте його на свій комп'ютер, натиснувши на кнопку «Завантажити документ»Після цього з папки завантажень на своєму комп'ютері перетягніть потрібний файл мишкою у робочу область програми Figma. Цей фон ви можете редагувати – зменшувати яскравість, змінювати кольори та інше.

Для відміни попередній дій на будь-якому етапі роботи з проєктом використовуйте поєднання клавіш Ctrl+Z

  1. Створюємо фоновий шаблон для текстової заготовки обкладинки. Натискаємо на кнопку Restange, створюємо прямокутник з розмірами як центральна частина проєкту, а потім створюємо робочу область ідентичну його розміру. Для цього необхідно натиснути на кнопку Frame. Продублюємо фон у щойно створену область сполученням клавіш Ctrl+C та Ctrl+V.

  2. Обираємо шрифт та додаємо назву. Скористаймося сервісом Google Fronts, обираємо мову Cirillic та у рядку Sentence пишемо будь-який текст, щоб бачити, як він відображається різними шрифтами. Натисніть на той варіант шрифту, який вам сподобався, та завантажте його. Для цього натисніть на кнопку Download family.

Якщо ви працюєте у Figma, встановлену на комп'ютер, то завантажені на нього шрифти автоматично відображаються у програмі. Отже текст, написаний у робочій області Figma, можна змінити у налаштуваннях на панелі справа – вибрати шрифт, розмір, колір, розташування та інше.

8. Перенесення обкладинки на основну робочу область. Обираємо усі елементи із попередньо створеної заготовки, групуємо їх за допомогою клавіш Ctrl+G і копіюємо.

Перейшовши на основну робочу область, вставляємо об'єкт у обидва віконця лепбуку.

9. Додаємо лінії згину обкладинки.  На верхній панелі у меню Restange оберіть функцію Line та нанесіть лінії поверх червоної розмітки, редагуючи їхній вигляд за допомогою панелі налаштувань справа.

10. Готуємо об'єкт до друку. Перевірте, чи всі елементи розташовані на робочій області, натиснувши напроти формату А4 значок ока. На панелі справа знайдіть графу Export, оберіть потрібний формат (наприклад, jpeg) натисніть на кнопку Export та оберіть папку для збереження на вашому комп'ютері.

Як створити основну область лепбуку

Основна область буде знаходитись всередині, на зворотньому боці обкладинки лепбуку. Для її створення аналогічним чином додайте фон з бібліотеки «Всеосвіта», скориставшись розділом «Безкоштовні розробки».

Додайте текст заголовку у тому ж стилі, що й на обкладинці. Продумайте, де розміщуватимуться складові елементи лепбуку. Додайте основний текст та створіть області, в межах яких будуть клеїтися елементи лепбуку (наприклад, кишеньки та стрічки).

Готовий макет експортуйте у форматі jpeg на комп'ютер та роздрукуйте на принтері.

Як створити елементи лепбуку

Створіть нову робочу область Frame аналогічного формату (рарer А4). Продумайте, як мають виглядати елементи лепбуку в готовому вигляді – якою частиною вони будуть клеїтися до поверхні, на якій розмістяться змістовні тексти та ілюстрації.

  1. Гармошка на квадратній основі. Якщо ви плануєте розмістити свій матеріал на стрічці, яка розгортатиметься, то скопіюйте квадрат з основи на нову робочу область, а потім за допомогою клавіш Alt+Shift та Ctrl+D створіть стрічку з 5 квадратів ідентичного розміру. Для зручності спочатку розфарбуйте їх різними відтінками, а потім у кожний з них додайте тематичний текст чи зображення.

Після цього експортуйте зображення та роздрукуйте на принтері.

Готові елементи розріжте, складіть гармошкою та вклейте у відповідно підготовлені для цього комірки.

Створення кишеньок. Для створення кишеньок візьміть за основу той самий шаблон квадрата, як і в попередньому випадку. Однак, до кожної сторони додайте області приклеювання цієї кишені до основи.

У кишеню можна додати яскраві світлини, кожну з яких помістити у шаблон квадрату для регулювання розміру та подальшого друку.

Більше ідей та готових шаблонів для лепбуків шукайте тут.

Як виглядатиме готовий проєкт

Роздрукуйте макет та усі підготовлені елементи лепбуку. Акуратно виріжте їх, зберіть та розмістіть їх відповідно до задуму. Готовий проєкт виглядатиме так:

Хочете навчитися робити такі яскраві саморобки власноруч? Покрокові демонстрації переглядайте у вебінарі.

Посилання на вебінар: https://vseosvita.ua/webinar/majster-klas-zi-stvorenna-lepbuku-vid-idei-do-realizacii-285.html

Нагадуємо, що кожний вебінар має програму підвищення кваліфікації, а також є можливість завантаження сертифіката з підвищення кваліфікації!

Вас також зацікавлять такі матеріали: